Okładka książki - Pasterska korona

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: dayna15

Ostatnia powieść ze Świata Dysku. Drżenie światów. Głęboko w Kredzie coś się poruszyło. Sowy i lisy to wyczuwają. Tiffany także, przez swoje buty. To dawny nieprzyjaciel gromadzi siły. To czas zakończeń i początków, starych przyjaciół i nowych, rozmycia granic i przesunięcia mocy. Teraz to Tiffany stoi pomiędzy światłem i ciemnością, dobrem i złem. Horda elfów szykuje się do inwazji i Tiffany musi wezwać wszystkie czarownice, by stanęły przy niej. By broniły świata. Jej świata. Będzie rozliczenie... To nie jest po prostu świetna powieść o Dysku, to powieść niezwykła... Wspaniałe podsumowanie. Kat Brown, „Daily Telegraph” Z mroków demencji rozbłyskuje piękna opowieść: ostatnia książka Terry'ego Pratchetta to zabawne i nieustraszone pożegnanie... To książka, którą warto przeczytać dwukrotnie, raz za razem. Christopher Stevens, „Daily Mail” Pogodne pożegnanie mistrza fantasy... Wysokooktanowa zawartość literacka. Nicholas Tucker, „Independent” Terry Pratchett nigdy nie był tak dowcipny, tak bezpośredni i tak szczodry, jak w tej – swojej ostatniej – powieści ze Świata Dysku Amanda Craig, „Guardian” „Pasterska korona” jest czasem smutnym, często zabawnym i niewątpliwie odpowiednim świadectwem życia i pracy Terry'ego Pratchetta. David Barnett, „Independent” Terry Pratchett był uznanym twórcą, autorem niezwykle popularnego na całym świecie cyklu o świecie Dysku. Pierwsza powieść tego cyklu, „Kolor magii”, została wydana w roku 1983. Jego czterdziesta powieść o Dysku, „Para w ruch”, ukazała się w roku 2013. Jego książki doczekały się licznych adaptacji scenicznych i filmowych, a ich autor był wielokrotnie nagradzany – zdobył m.in. Medal Carnegie i został nobilitowany za zasługi dla literatury. Zmarł w marcu 2015 r.

Avatar użytkownika - greenlady
greenlady
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2016,
Horda elfów szykuje się do inwazji na świat ludzi. Tylko czarownice mogą temu zapobiec. Ale jak tego dokonać, gdy ich szeregi opuścił ktoś wyjątkowy...? Po śmierci Pratchetta przeczytałam wywiad z Neilem Gaimanem i niechcący zrobiłam sobie mały spoiler, ale tak długo wyczekiwana powieść mimo wszystko zrobiła na mnie duże wrażenie. Była mroczna, ale i pełna dowcipów, smutna, ale i dająca nadzieję. Piękne podsumowanie. Być może śmierć autora i świadomość, że to już ostatnia powieść jaką przyjdzie nam czytać sprawiła, że wyjątkowa magia towarzyszyła jej czytaniu, ale bez względu na wszystko MUSICIE ją przeczytać!
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2016-08-09, Ocena: 5, Przeczytałem, wyzwanie 12 książek 2016,
Niestety, to ostatnia książka i czytając czuje się że Terry Pratchett o tym wiedział. "Pasterska korona" zamyka cykl, kończy stary porządek dając początek czemuś nowemu. Nie wiemy czy będzie gorzej czy lepiej, na pewno inaczej. Zabrakło czasu, nie wszystko zostało dopieszczone ale i tak jest pięknie. Czytając nie mogę oprzeć się wrażeniu że Autor wyprawiając w ostatnią podróż Babcię Weatherwax mówi nam "Do widzenia." Do widzenia Babciu, Do widzenia Mistrzu.
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
AlopexLagopus
Przeczytane:2016-09-11, Ocena: 6, Przeczytałem, 2016 - Wyzwanie 52 książki,
Niezwykle smutno mi się ją czytało wiedząc że to zakończenie serii. Tyle pytań bez odpowiedzi, tyle historii bez zakończenia. Skupię się jednak na tej jednej. Czyta się świetnie, akcja rozwija się płynnie aż do wielkiego finału, bohaterka budzi pozytywne emocje, trafne porównania i gryząca ironia autora rozbawiają do łez. Świat Dysku się zmienia, ludzie się zmieniają ale w gruncie rzeczy wszystko jest niezmienne i trwałe.
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2016-06-26, Ocena: 5, Przeczytałem, Czytam regularnie 2016, Mam,
Smutna - ponieważ to ostatnia powieść Pratchetta. Smutna - ponieważ umiera wspaniała postać chociaż jest to głównym motorem wydarzeń. I chociaż już przed lekturą wiedziałam, że umiera to i tak ryczałam. Sama historia dobrze napisana, ciepła, radosna. Smutno strasznie, że to koniec Świata Dysku...
Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-05-28, Ocena: 4, Przeczytałem,
FINAŁ ŚWIATA DYSKU Świat Dysku stworzony przez zmarłego niedawno Terry'ego Pratchetta to jeden z najbardziej znanych i cenionych światów fantasy. To też olbrzymi, bo liczący ponad czterdzieści tomów cykl, który pokochały miliony czytelników na całym świecie. Przed ostatnim tomem stanęło więc nie lada wyzwanie godnego podsumowania całej opowieści; zadanie o tyle trudne, że autor zmarł przed skończeniem pisania ,,Pasterskiej korony". Na nastoletnią Tiffany Obolałą czeka wielkie wyzwanie. W Kredzie coś się budzi, dawne zło gromadzi siły, co czują wszyscy - także ona. Jej światu zagrażają hordy elfów, które chcą za wszelką cenę przejąć nad nim władanie, a ona sama nie jest nawet pewna czy podoła zadaniu, jakie na nią czeka. Pełna wątpliwości, wzywa do pomocy wszystkie czarownice by stanęły przy niej w obronnej walce. Zło ściera się z dobrem, wszystko miesza się ze sobą, nadciąga koniec, ale jaki to koniec będzie? Kto wygra, a kto zginie? Kto wróci, a kto nie wróci już nigdy? Jaki los czeka Świat Dysku? Odpowiedzi są tutaj, tu kończy się cała historia i tu kres swój osiągają wszystkie (no prawie) wątki. Ale zostaje pytanie, które od śmierci Pratchetta zadawali sobie wszyscy fani ,,Świata Dysku" i jego twórczości w ogóle - czy owe odpowiedzi przyniosą satysfakcję. Wątpliwość to uzasadniona nie tylko wielkimi oczekiwaniami czytelników rozbudzonymi przez lata publikacji kolejnych części, ale przede wszystkim dlatego, że sam autor napisał jakieś 90% ,,Korony..." - dopisanie reszty przypadło już Robowi Wilkinsowi. I trzeba przyznać, że Rob wybrnął dobrze z tego zadania, choć wiele kwestii może budzić wśród miłośników cyklu kontrowersje. Co konkretnie? Część spraw zostaje niewyjaśnionych - dla jednych to wada, dla innych zaleta, jako że nowy autor nie dopisał na siłę niczego ponad to, co pozostawił Pratchett. Poza tym samo zakończenie także może budzić wątpliwości. Wilkins oparł się na tym, co napisał Terry, jednak jak wynika z opowieści przyjaciela zmarłego autora, Neila Gaimana, inaczej miał wyglądać sam finał. Przede wszystkim miał być bardziej poruszający, choć i tak ,,Korona..." wywołuje mnóstwo emocji, i dopowiedzieć miał kilka rzeczy. Nie zależnie jednak od tych niuansów, finałowy tom ,,Świata Dysku" to dzieło i tak bardzo udane i niezwykłe. Typowo dla Pratchetta napisane, lekkie, zabawne, mroczne, gdy tego potrzeba, emocjonujące gdy emocje są konieczne, znakomicie czerpiące z najróżniejszych mitów i legend. A przy okazji ,,Pasterska Korona" to także dowód na hart ducha autora, który wiedząc, że śmierć zbliża się wielkimi krokami, poświęcił ile tylko mógł czasu, by spisać liczne historie, jakie chodziły mu po głowie. I udało mu się to, a ta właśnie powieść jest ostatnią, jaka wyszła spod jego ręki. Polecam gorąco. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/05/28/pasterska-korona-terry-pratchett/
Ostatni tomik z serii Świata Dysku. Chyba najlepsza z części, zważywszy że pisał ją człowiek już bardzo schorowany.
Avatar użytkownika - Fretka
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek - 2016, Mam,
Niewidoczni akademicy
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Niewidoczni akademicy

Zagraj w piłkę nożną z Terrym Pratchettem i Niewidocznymi Akademikami z 34. powieści o Świecie Dysku. \r\nMagowie z tajnego uniwersytetu w Ankh-Morpork...

Ruchome obrazki
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Ruchome obrazki

Ukryte we wnętrzu kamer chochliki błyskawicznie malują kolejne klatki na celuloidowej taśmie. Świat Dysku nagle odkrywa magię Srebrnego Ekranu. Nie wystarczy...

Top 5 książek
Złodziejka książek