Pastwiska Niebieskie, Złota Czara, Nieznanemu bogu

Kolejne znakomite powieści jednego z najwybitniejszych amerykańskich pisarzy.

W ,,Nieznanemu bogu" i ,,Pastwiskach Niebieskich" powraca temat dwudziestowiecznej Kalifornii i jej mieszkańców - farmerów, którzy poszukują swojego miejsca w świecie, własnego kawałka ziemi, mierząc się z lękami i namiętnościami.

,,Złota Czara" natomiast to historia młodzieńca, który zafascynowany opowieściami o podróżach, przygodach i bogactwie, postanawia opuścić rodzinny dom i zostać korsarzem. Pewny siebie, z mnóstwem pomysłów, lecz bez doświadczenia, zaciąga się na statek płynący do Indii. Oszukany, trafia w końcu na Barbados, gdzie jako niewolnik planuje swoją dalszą przyszłość. Za wszelką cenę pragnie zostać pierwszym, który posiądzie tajemniczą piękność, La Santa Roja, i podbije opływającą w złoto i inne kosztowności Panamę, tytułową Złotą Czarę.

John Steinbeck (1902-1968) - amerykański powieściopisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla 1962 za ,,realistyczny i poetycki dar, połączony z subtelnym humorem i ostrym widzeniem spraw społecznych". Jego najbardziej znane powieści to ,,Grona gniewu", ,,Myszy i ludzie" i ,,Na wschód od Edenu".

Informacje dodatkowe o Pastwiska Niebieskie, Złota Czara, Nieznanemu bogu:

Avatar użytkownika - niepoczytalna
niepoczytalna
Przeczytane:2023-12-28, Ocena: 4, Przeczytałem,

Złudne nadzieje

Bardzo cieszą mnie pojawiające się na rynku wznowienia twórczości Steinbecka. Dla mnie oprócz dwóch genialnych powieści ("Grona gniewu" i "Na wschód od Edenu") jest to przede wszystkim literacka strefa komfortu. Sięgając po powieść tego autora mam pewność, że nawet jeśli nie trafię na arcydzieło, to lektura na pewno nie będzie czasem straconym. Ostatnio sięgnęłam po premierę, która zawiera w sobie trzy powieści: "Pastwiska niebieskie", "Złota czara", "Nieznanemu bogu" i w tym przypadku opisanie wrażeń nieco się komplikuje.

Podejrzewam, że decyzja o wydaniu kilku powieści w jednym tomie mogła być podyktowana względami finansowymi. Już nawet w specyficznym stylu Steinbecka trudno było znaleźć mi wspólny mianownik dla wszystkich trzech historii. "Pastwiska niebieskie" to przede wszystkim opowieść o konkretnym miejscu, a bohaterowie są jedynie narzędziami, by o nim opowiedzieć. "Czara złota" to pozycja tak nietypowa dla tego autora, że aż trudno uwierzyć że napisał ją Steinbeck. Zarówno tematyka, umiejscowienie akcji i kreacje bohaterów są naprawdę zupełnie inne niż pozostałych jego dziełach. "Nieznanemu bogu" to powrót do tematów, które od zawsze były Steinbeckowi bliskie - walki z nieprzyjaznym losem, przywiązania do ziemi, pewnego rodzaju mistyki, którą możemy spotkać w innych jego dziełach.

Gdybym miała znaleźć coś, co łączy wszystkie te trzy powieści, to byłyby to stracone nadzieje bohaterów. Pewne założenia, które robią na samym początku swoich historii, ostatecznie nie znajdują spełnienia. Pokładanie nadziei w następnych pokoleniach, w samym posiadaniu potomstwa, czy w konkretnym miejscu na ziemi okazuje się dla bohaterów złudne i destrukcyjne.

Trochę trudno było mi się wgryźć w lekturę. "Pastwiska niebieskie" to zbiór dość luźno powiązanych ze sobą anegdot, a dołączenie do tego zbioru dwóch kolejnych powieści, nie ułatwiło mi zadania. Na dodatek tytuły odbiegają od siebie poziomem, zwłaszcza "Złota czara", będąca debiutem Steinbecka. Mimo wszystko jest to ciągle kawał bardzo dobrej literatury, zawierający wszystko to, co w prozie Steinbecka najlepsze. Na pierwsze spotkanie z autorem nie jest to może najlepszy wybór, ale dla fanów jego prozy to pozycja, po którą warto sięgnąć.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023, E-booki, Literatura piękna,
The Grapes Of Wrath
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - The Grapes Of Wrath

Shocking and controversial when it was first published in 1939, Steinbeck`s Pulitzer prize-winning epic, The Grapes of Wrath, remains his undisputed masterpiece...

Na wschód od Edenu. Tom 2
John Steinbeck0
Okładka ksiązki - Na wschód od Edenu. Tom 2

Poruszająca historia dwóch braci rywalizujących o miłość ojca i jednej kobiety to najwybitniejsza - obok Gron gniewu - powieść sławnego pisarza. Steinbeck...

Forget Me Not
Julie Soto