Publikacja, sygnowana nazwiskami naukowców reprezentujących rozmaite dziedziny humanistyki, powstała w związku z obchodzonym na całym świecie Rokiem Korczakowskim (2012). Obszerne, składające się z czterech części wydawnictwo, opatrzone po prostu cytatem w funkcji tytułu - Jestem nie po to, aby mnie kochać i podziwiać, ale po to, abym ja działał i kochał - jest nie tylko wyrazem hołdu dla jednego z największych pedagogów i humanistów w dziejach, ale i potwierdzeniem, że liczące blisko sto lat teorie i przemyślenia pozostają uniwersalne, czyli - ponadczasowe.

Monografia życia i myśli Janusza Korczaka, lekarza i społecznika, wyprzedzającego swą, opartą wciąż na dziewiętnastowiecznych schematach i rygorach, epokę, wciąż zaskakuje; przekute w legendę życie i śmierć, Dom Sierot przy Krochmalnej i marsz na Umschlagplatz niosą coś więcej niż prostą opowieść biograficzną, fenomenu Korczaka nie sposób jednak zgłębić, można jedynie próbować naświetlić go z różnych stron i perspektyw, snuć cząstkowe interpretacje z cichą nadzieję, że rozsypane fragmenty układanki stworzą pewnego cudowną całość.

Informacje dodatkowe o Jestem nie po to, aby mnie kochać i podziwiać, ale po to, abym ja działał i kochał :

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2015-02-19
Kategoria: Pedagogika

Kup książkę Jestem nie po to, aby mnie kochać i podziwiać, ale po to, abym ja działał i kochał

Jestem nie po to, aby mnie kochać i podziwiać, ale po to, abym ja działał i kochał - opinie o książce