Opis ksiązki
Kup Teraz

Pejzaż sentymentalny

Ocena ( 5 osób )
5.0
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2007-04-11
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-87463-54-X
Liczba stron: 143
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Pejzaż sentymentalny

Napisałam książkę, której się nie spodziewałam. Znajdziecie w niej dalsze losy bohaterów Zapałki na zakręcie. A jednak Pejzaż sentymentalny jest powieścią trochę inną niż Zapałka, której "pięć minut powodzenia" zaczęło się przecież wiele lat temu. Czas zmienił nie tylko świat wokół Mady i Marcina, ale przede wszystkim zmienił ich samych.Oczywiście przeczytałam Zapałkę, kiedy zaczynałam pisać Pejzaż. I co? I wydawało mi się, że nie jestem jej autorką, tylko ktoś inny, bo dziś napisałabym tę książkę inaczej. A więc czas, który minął, zmienił także mnie.I tu zaczęła się pierwsza trudność, bo skoro zdecydowałam się na powrót do życia Mady i Marcina, sposób napisania tamtej książki już do czegoś zobowiązywał. Nie tylko w treści, ale i w formie. Kłopot był w tym, że tak bardzo chciało się chociaż trochę od tego zobowiązania uciec. No i jest tak, jak jest. Często wydaje mi się, że Pejzaż sentymentalny to książka, którą zamówiłybyście sobie u mnie w czasie naszych przelotnych spotkań i rozmów, uporczywie pytając: - I co z nimi było dalej?Oto, co z nimi było dalej.

Recenzja
zorza Linia koment
Na półkach:

Mada i Marcin to bohaterowie „Zapałki na zakręcie”, debiutanckiej powieści Krystyny Siesickiej. Autorka nie chciała wracać do ich losów. W jednym z wywiadów mówiła:

 

„Zapałka na zakręcie była moją pierwszą książką, pierwszą, ale taką, której jakoś nie umiałam przeskoczyć. Szczerze mówiąc, jestem z tego powodu trochę zmartwiona, mam do tej książki mniejszy sentyment niż moje czytelniczki”.

 

A jednak na ich usilne prośby pisarka postanowiła napisać, jak potoczyły się losy Mady i Marcina

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki - 2015,z_Wyzwanie - literatura młodzieżowa,
Po latach, gdy dorastają dzieci Mady i Marcina, ich historia znowu splata się w nieoczekiwanym przypadku. Tina i Kacper spotykają się, poznają i zakochują. Tina pokazuje różnym ludziom odmienne oblicza, raz dziewczyny inteligentnej i sympatycznej, a innym razem irytującej i złośliwej. Można wyczuć, że prowadzi jakąś grę. Dopiero gdy na scenę wkracza jej wujek z Maroka, sprawa się nieco wyjaśnia.

Krystyna Siesicka znowu wrzuca czytelnika w trudny okres dojrzewania do samodzielności i dorosłej odpowiedzialności, ukazując, do czego może prowadzić przesadna lojalność i poczucie krzywdy odczuwanej w imieniu ojca. Pozwala też spojrzeć na miłość młodych ludzi z drugiej strony, okiem matki, której inna kobieta ,,odbiera" syna - i jest to spojrzenie pouczające. To mocna i wyraźna proza, kierująca odczuciami czytelnika na tyle subtelnie, żeby nie razić, a jednocześnie sugestywnie pokazać możliwe scenariusze wydarzeń. Bo w życiu trudne bywają relacje między rodzicami i dziećmi, jak również między dawnymi znajomymi, znowu spotykanymi po latach, z niejakim lękiem, ale i nieokreśloną nadzieją.
takahe plusminus Linia koment
Dalsze losy bohaterów książki "Zapałka na zakręcie". Mada przebywa w Osadzie, jest wdową ponieważ jej mąż-Dawid zginął podczas wyprawy w góry. Wakacje w miejscu dzieciństwa spędza z nią jej syn Kacper a niedługo potem dołącza do nich jego dziewczyna która okazuje się córką Marcina,
Miła książka którą lekko się czyta.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
emanuella Linia koment
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2013-05-30, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytane w przeszłości,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów