Opis ksiązki
Kup Teraz

Pensjonat Sosnówka

Ocena ( 16 osób )
5.4
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-11-06
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7648-701-4
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Pensjonat Sosnówka

Taka bajka należy się każdemu z nas! Dalsze losy Anny Towiańskiej, która wybrała życie w Sosnówce. Zakochała się w tym miejscu, jego klimacie, tutejszych ludziach, zdobyła przyjaciół i… straciła serce. „Pensjonat Sosnówka” to opowieść o ludziach dobrych i o tych, którzy dobro dopiero mają w sobie odkryć; o barwnym Dyziu, małym Florku, cudownej Irence, niezawodnym Jacku, suczce Szyszce oraz wielu innych mieszkańcach i gościach magicznej Sosnówki. To historia o poszukiwaniu miłości niezależnie od wieku i odkrywaniu pasji w rzeczach, które kochamy. O pensjonacie, który stał się enklawą dla wszystkich poszukujących równowagi w życiu. O miejscu, gdzie czas płynie wolniej, sosny szumią i pachną, jak zwykle, a jezioro nieustannie lśni w słońcu… Okazuje się, że można być szczęśliwym, gdy tylko pomoże się trochę losowi. Albo… kiedy los nam pomoże!

 

 

Maria Ulatowska

Czytała przez całe swoje życie – życia bez czytania w ogóle sobie nie wyobraża. Nie przepada za tymi wszystkimi wynalazkami, dzięki którym książkę można czytać… uszami. Książka musi pachnieć farbą drukarską, szeleścić kartkami, kusić okładką. Jak „Sosnowe dziedzictwo” i „Pensjonat Sosnówka”. Czytając książki, uwierzyła, że może jej także uda się coś napisać. Spróbowała – i jakoś poszło. „Pensjonat Sosnówka” to jej druga, po „Sosnowym dziedzictwie”, książka. Czy jeszcze kiedyś spotkamy się z bohaterami z Sosnówki? Być może… Autorka jest na emeryturze, więc czas jest tym, co ma. Choć – paradoksalnie wydaje jej się, że więcej czasu miała przed emeryturą. No tak – ale wtedy nie pisała książek.

Recenzja
Sabinka Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,Mam,

Od jakiegoś czasu bardzo potrzebuję optymistycznych, ciepłych, wzruszających i miłosnych powieści. Dlatego tak ostatnio chętnie sięgam po literaturę kobiecą. Do takiej literatury należą bez wątpienia książki Marii Ulatowskiej. Pierwszą część " Sosnowe dziedzictwo" przeczytałam i z przyjemnością spędziłam czas w Towianach. Jednak najmilej było w  Sosnówce. Piękne miejsce nad jeziorkiem pośród pachnących sosen - któż by nie tęsknił? Dlatego gdy tylko ukazała się kontynuacja, zapragnęłam ją przeczytać

natkawes Linia koment
Na półkach:

Po przeczytaniu „Sosnowego dziedzictwa” z niecierpliwością oczekiwałam wydania kolejnej części cyklu. Na szczęście, długo nie musiałam czekać. Z zaciekawieniem więc kontynuowałam swoją przygodę z twórczością Marii Ulatowskiej i bohaterami przez nią stworzonymi.

 

Główna bohaterka, Anna Towiańska, urządza przytulny pensjonat. Kobieta zatrudnia u siebie pana Dyzia, który staje się coraz bardziej sławny dzięki swoim pracom malarskim oraz panią Irenkę. Na Annę spadają jednak nowe problemy. Jak poradzi sobie z mężczyznami, którzy zakłócają spokój na terenie jej dworku

justa21 Linia koment
Na półkach:

Lasu szum, wiatru śpiew

 

Czy mamy jakikolwiek wpływ na swoją przyszłość? Czy możemy ją kreować zgodnie z naszymi oczekiwaniami? Te pytania nurtują wielu ludzi, którzy chcieliby wprowadzić swoje życie na nowe tory, odmienić szarą rzeczywistość i nareszcie zacząć się cieszyć z trwającej chwili. Bardzo łatwo jest założyć, że nasz los jest zapisany w gwiazdach i jakikolwiek wysiłek z góry skazany jest na klęskę. Wówczas wszelką odpowiedzialność zrzucamy na przeznaczenie, bezradnie patrząc, jak kolejne dni przeciekają nam pomiędzy palcami

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,
W książce tej mamy prawdziwe miłości, szczere przyjaźnie i kolorowe życie, w którym wszystko może się zdarzyć. Cieszę się, że w tej części poznałam dzieje pana Dyzia, którego bardzo polubiłam w "Sosnowym dziedzictwie", a tam brakowało mi o nim trochę więcej informacji. W tej części mamy prawdziwy wysyp zwierząt, są i psy i koty.

Książka o tym, że marzenia mogą się spełnić, wystarczy tylko w nie uwierzyć i dopomóc losowi. Lekka, sielankowa, utopijna opowieść. Bardzo przydatne okazało się zamieszczone drzewo genealogiczne rodziny Towiańskich i "przyległych" rodzin.
Daisy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-08-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 ksiazek,Mam,
Bardzo fajnie się czyta,ludzkie dramaty i radości,wojenna zawierucha i powtwrzające się imię Anna przez pokolenia.Kontynuacja Sosnowego dziedzictwa.
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015-czytam regularnie 2015,
. ,,Pensjonat Sosnówka" to kontynuacja losów Ani Towiańskiej, głównej bohaterki. Tym razem dziedziczka dworku spełnia swoje marzenia i nareszcie może przyjmować pensjonariuszy. Pensjonat rusza z wielką pompą. Ania . Może liczyć na pomoc swoich przyjaciół, a przy okazji otwarcia Pensjonatu pojawiają się nowe, zaskakujące znajomości. Wszystkie postacie, zarówno te nowo poznane, jak i ,,starzy" znajomi tworzą silną sieć powiązań. Ich losy łączą się
Są śluby i zapowiedź potomka Ani i Jacka
helena610 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2014),
Baaaardzo przyjemne w odbiorze dalsze losy Anny Towiańskiej i coraz większej ilości mieszkańców Sosnówki przypadły mi do gustu o wiele bardziej niż część pierwsza.
Ogromny plus za rozrysowanie drzewa genealogicznego-na zasadzie lepiej późno niż wcale ;)
Oczywiście nie jest to powieść ambitna, ale pełna optymizmu i jak dla mnie pachnąca szarlotką Marzeny ;) aż żal że akurat w domu nie ma takiego ciasta i chce się je koniecznie zrobić żeby jeszcze lepiej utożsamić się z bohaterami i przysiąść wraz z nimi przy kawie i osłodzić sobie popołudnie bądź wieczór ;)
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
Za tydzień święta! Cieszę się, chociaż czekają mnie teraz intensywne dni. W ramach odpoczynku postanowiłam przeczytać prostą w przekazie książkę. Po świętach przyjdzie czas na ambitniejszą lekturę. Mój wybór padł na "Pensjonat Sosnówka" autorstwa Marii Ulatowskiej. Zdecydowałam się na nią, ponieważ ostatnio skończyłam czytać "Sosnowe dziedzictwo".
-
Powieść jest kontynuacją losów Anny Towiańskiej dziedziczki dworu. Realizuje ona swój pomysł i przekształca go w pensjonat. Poza bohaterami występującymi w pierwszej części poznajemy nowe postacie. Nie brakuje tu czarnych charakterów, chociaż wprowadzone są one w charakterze epizodów. W zasadzie szkoda, że autorka nie rozwinęła wątków z ich udziałem. Uważam, że dodałyby kolorytu powieści, która mogłaby na tym zyskać. Wydaje mi się, że nie straciłaby na tym sielskość "Pensjonatu Sosnówka".

Maria Ulatowska nie dała nam możliwości powolnego odkrywania zakończenia powieści. Zastosowała kompozycję klamrową, a tym samym poinformowała nas o wydarzeniu kończącym książkę. Do końca nie rozumiem tego zabiegu, bo o ile świetnie sprawdza się w książkach psychologicznych, o tyle nie ma zastosowania w czytadłach. Osobiście preferuję kompozycję klamrową w sytuacji, w której na początku poznaję ostatnią scenę, a czytanie utworu pozwala mi zagłębić się w motywach, jakimi kierował się bohater. "Pensjonat Sosnówka", z całym szacunkiem dla autorki, nie jest lekturą wysokich lotów, nie ma na celu przybliżyć myśli ani motywów postępowania Anny Towiańskiej.

Kolejny raz pani Maria Ulatowska sprawiła, że czytelnik przenosi się w bajkowe miejsce. Na wrażenie to składa się opis przyrody, szlachetne postacie, przemiana czarnych charakterów, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, happy end. Brakuje tylko słynnego zakończenia: "...żyli długo i szczęśliwie".

"Pensjonat Sosnówka" to pozycja do "połknięcia" w jeden wieczór, to spora dawka optymizmu, który wskazany jest przed świętami.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,Mam,
Ciąg dalszy losów Anny Towińskiej, opowieść o przyjaźni, poszukiwaniu miłości i odkrywaniu siebie.
atena plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Dalsze perypetie "Sosnówki". Chciałabym, tak jak Ania, odnaleźć swoje miejsce na ziemi, do którego straciłabym serce. Zachęcam do przeczytania.
teano plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - 52 książki 2013,
O "Sosnówkach" trochę tutaj, więc nie będę się powtarzać:
http://gniezno.com.pl/wiadomosci/czytaj/9577/sosnowa_herbata.html
azetka79 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-11-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Połknęłam ją w ciągu niespełna kilku wieczorów... a innych zajęć tymi wieczorami mi nie ubyło, a wręcz przeciwnie... wspaniała pozycja... już za chwilkę sięgam po "Domek nad jeziorem" urocza historia!!!
toska82 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
„Sosnowe dziedzictwo” to piękna książka, piękna historia Anny i jej rodziny. Już od pierwszych stron polubiłam Aneczkę i zakochałam się w mieszkańcach małego miasteczka na Kujawach. W tajemniczym Dyziu, kochanej i niezastąpionej pani Malineczce, małym Florku szukającym ciepła i zrozumienia oraz jego tacie. Ani po prostu nie da się nie lubić i kiedy przyjeżdża ona do Towian, to nic dziwnego, że z każdym znajduje wspólny język. Bo nie jest ona osobą, która by się wywyższała, traktowała ludzi z góry. Anna kocha przyrodę, kocha zwierzęta i interesuje się ludźmi i ich historiami. Z panią Irenką wspólnie pija popołudniową kawkę, nie zapomni wstąpić do mecenasa Witkowskiego, ot taka bardzo sympatyczna osóbka.
Ale „sosnowe dziedzictwo” to nie tylko sielankowa historia dworku w Towianach, to również smutna historia Anny i Stanisława Towiańskich (dziadków Anny), którzy zostali rozstrzelani dwa dni po narodzinach córeczki, historia wielu ludzi, którzy ginęli, tracili najbliższych podczas wojny. Mnie zauroczyła (ale tak bardzo bardzo :) ) ta książka od momentu kiedy przeczytałam, że rodzice Anny zamieszkali w Bydgoszczy i od tej pory już nie mogłam się od niej oderwać. Jako rodowita Bydgoszczanka, wyobrażałam sobie to mieszkanko z okna którego widać ogród botaniczny, w końcu bowiem trafiłam na historię, która po części działa się w moim mieście.
Teraz nie pozostaje mi nic innego jak musowo zaopatrzyć się w kolejną część, która na szczęście jest już wydana!.
cyrysia plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
,Pensjonat Sosnówka’’, to wspaniała, ciepła, sielankowa powieść, która szybko porwie serce każdego czytelnika. Napisana bardzo lekkim stylem, powoduje iż trudno się oprzeć wrażeniu, że może ta historia opisana w książce, zdarzyła się naprawdę? Cały urok powieści opiera się głównie na sympatycznych bohaterach; Ani, suczki Szyszki, pani Malinki, Dyzia, braci Koniecznych, małego Florka i wielu, wielu innych, bez których nie poczulibyśmy tylu wzruszeń naraz.

Podoba mi się aspekt umieszczenia drzewa genealogicznego rodziny Towiańskich, dzięki czemu można w bardziej obrazowy sposób zapamiętać pochodzenie głównej bohaterki. Nie mogę oczywiście pominąć wspaniałego uroku przyrody, opisanego w tak dokładny sposób, że mam wrażenie, jakbym sama czuła zapach lasu i oczyma duszy widziała iskrzący się blask jeziora.

Zachęcam serdecznie do przeczytania. Śmiało rzecz mogę, że ,,Pensjonat Sosnówka’’ jest moim zdaniem zdecydowanie lepszy od ,,Sosnowego dziedzictwa’’, takie jest moje odczucie. Na jesieni zaś, zapraszam do kolejnego spotkania z panią Marią Ulatowską i jej kolejną powieścią ,,Domek nad jeziorem’’.

Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marta79 Linia koment
Przeczytane:2014-11-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Monia_31 Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Alicja14 Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,przeczytane,
Iszka Linia koment
Przeczytane:2014-05-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów