Opis ksiązki
Kup Teraz

Pentagram

Ocena ( 15 osób )
4.5
Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania:
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7384-702-6
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Pentagram
Komisarz Harry Hole po kolejnej wpadce alkoholowej otrzymuje wypowiedzenie, ale z uwagi na okres urlopowy zostaje jeszcze włączony do śledztwa, które prowadzi komisarz Tom Waaler. Hole podejrzewa Waalera o związek ze śmiercią koleżanki-policjantki, Ellen Gjelten, ale wciąż nie ma na to dowodów. Harry Hole tropi seryjnego mordercę, który zastrzelonym przez siebie ofiarom odcina kolejne palce u rąk, a na miejscu zbrodni zostawia znak - pentagram. Hole odkrywa, że miejsca zbrodni układają się na planie Oslo w kształt pięcioramiennej gwiazdy. Policja zatrzymuje podejrzanego, który jednak okazuje się niewinny, jeśli chodzi o seryjne zabójstwa, jest natomiast przemytnikiem broni. Jego zeznania pomagają jednak komisarzowi dotrzeć do prawdy. Pentagram jest III częścią "Trylogii z Oslo", na którą składają się Czerwone Gardło i Trzeci klucz.
Recenzja
Sil Linia koment
Na półkach:

Harry Hole po raz trzeci 

Lato. Oslo nawiedzają nieznośnie upały. Ludzie wyjeżdżają na urlopy i tylko nieliczni pozostają w mieście, znosząc męki zamknięcia w czterech ścianach podczas pięknej pogody. Większość firm i urzędów cierpi dodatkowe katusze w związku z notorycznym brakiem personelu. W końcu wakacje to okres urlopowy, nie można więc oczekiwać, że wszyscy będą nieustannie gotowi do działania. Na właśnie takie braki personalne cierpi norweska po

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
pokooj36 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Harry Hole rozwiązuje kolejną zagadkę kryminalną, w której ważne są pewne detale. Jego życia również zmierza do niebezpiecznej krawędzi - chwilami zwycięża alkoholizm, który prowadzi niemal do utraty pracy przez zdolnego detektywa. Sprawa zabójstwa kobiety może być bowiem ostatnią sprawą w jego życiu. Niespodziewanie do rozwikłania serii zabójstwo Hole zostaje oddelegowany do teamu Toma Waalera, którego podejrzewa o zabójstwo koleżanki z pracy.
MarionetkaLiteracka plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-05, Na półkach: Przeczytałem,

Z powieści kryminalnych można się wiele dowiedzieć. Czytając daną książkę widzimy jak wygląda praca policji od wewnątrz, czym zajmuje się antropolog oraz lekarz sądowy. Wiele postaci kreowanych jest na wzór, który powinniśmy naśladować. Jest jednak wyjątek. Nazywa się on Harry Hole. Policjant, jak się dowiadujemy pracujący w wydziale zabójstw już od 15 lat.  Bohater nie radzi sobie emocjonalnie, a swoje smutki topi w alkoholu. „Wszyscy wiedzą, że Hole jest niezrównoważonym psychicznie alkoholikiem” Racja… Jest on jednak postacią nadzwyczaj rzeczywistą. Nikogo nie udaje, przedstawia świat ze swojego punktu widzenia, takim jaki jest, a nie takim jakim byśmy chcieli by był ukazany.


Treść książki pozwala nam zagłębić się w świat kryminalistyki, daje nam możliwość rozwijania umiejętności logicznego myślenia. Wbrew pozorom utwór literacki, pomimo tego, że jest napisany prostym językiem, nie ukazuje nam wszystkiego ot tak… Wiele razy przyłapałam się na tym, iż mylę niektóre wątki, a do innych musiałam kilkakrotnie wracać by zrozumieć sens. Autor bardzo dobrze potrafi ukazać emocje, które duszą człowieka od środka. Powieść, aż przesiąknięta jest opisami odczuć, wrażeń, wydarzeń, a nawet tego, jaka pogoda była danego dnia z dokładnym opisem wyglądu słońca czy chmur lub deszczu. „Pentagram” Jo Nesbø to książka pełna filozoficznych myśli, które bohater sam kreuje: „Spadanie i życie łączy pewne podobieństwo. Między innymi jedno i drugie to stan bardzo tymczasowy.” oraz „Wiedziałem również, że po to, by znów była moja, muszę najpierw ją utracić.” Są to jedynie dwa cytaty na całą 374 stronicową powieść. Cała intryga na pozór może wydawać się prosta, a każdy szczegół ze sobą powiązany w odpowiedni sposób. Chcielibyśmy tak uważać. W rzeczywistości zagadka może zaskoczyć nawet najbardziej sceptycznie nastawioną do powieści tego gatunku osobę.


Moja ocena: 8/10*


 

blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Nie sądziłam, że u Nesbo spotka mnie tak ogromna trauma. Czytam sobie spokojnie, wyluzowana i nagle moje oczy widzą zestaw słów, który miałam nadzieję, że nigdy nie powróci (a już na pewno nie wypowiedziany przez Harry'ego!) - "Czy pan ma pojęcie o statystyce, Nygard? O rozkładzie normalnym, zmiennej losowej i odchyleniu standardowym?". Tak jakby mało mi było statystyki i ekonometrii na studiach, że nawet w książkach jestem nękana tym okropieństwem... zdecydowanie przerażające.

Zastanawia mnie mała niekonsekwencja Nesbo - czy wzrost Harry'ego jest na tyle zmienny, że aż w każdej książce podaje inną wartość? Tutaj ma 192cm, w poprzedniej części miał 195, a w którejś z pierwszych książek jego wzrost został określony jako 190cm. Trochę śmiesznie (a jeszcze śmieszniej, że zauważam takie szczegóły, ale to taka moja słabość do wysokich mężczyzn) i niby mało znaczące, ale w końcu znalazłam coś, do czego mogę się przyczepić. Na szczęście wiek Hole'a (sama nie wiem czemu odmieniam to w ten sposób, a nie tak jak w książkach "Holego", ale tak jakoś lepiej mi to wygląda) zmienia się odpowiednio i chronologicznie.

Sposób w jaki Stale Aune przedstawił charakterystyczne cechy seryjnych morderców - epickie! W żartobliwej, krótkiej wypowiedzi zawarł w sumie całą kwintesencję problemu. W sumie nigdy o nim nie pisałam, a co by nie mówić, jest to dość "istotna" postać tym w cyklu książek. Konsultant policji, a zarazem terapeuta i po części przyjaciel Harry'ego, który zawsze podzieli się jakimś błyskotliwym tekstem, który z kolei pomoże policji rozwikłać sprawę. Dodatkowo nie jest taki, jak myślałam - mam wizję wyrobioną na podstawie kilku książek, że psycholog, który jednocześnie pełni funkcję terapeuty policji, jest zazwyczaj dupkiem, który wtrąca się w sprawy pacjentów i nachalnie próbuje narzucić im swoje rady i chęć do zwierzenia się. Szczęśliwie Aune taki nie jest i dzięki temu mogłam do polubić.

Chciałabym rzucić jakąś błyskotliwą opinią na temat, tego co w tej części odwalił Harry, ale po prostu brakuje mi słów. Brakuje mi słów na jego powracające problemy alkoholowe, na zawody miłosne, na jego niechęć do pracy i życia, na jego (nie)odejście z policji i całą sprawę z Waalerem (który napsuł mi tyle krwi, że Nesbo powinien się wstydzić!). Dobrze, że Beate jest taką dobrą duszyczką i mu pomaga (kto wie... może z czasem zastąpi Ellen?).
A jeszcze bardziej brak mi słów dla Nesbo - nie wiem sama, czy on się czymś nie wspomaga przy pisaniu, bo wymyśla tak zawiłą i momentami dziwaczną fabułę, że nie jestem pewna, czy jakikolwiek mózg mógł to na trzeźwo wymyślić. Przecież ja sama mam nierówno pod sufitem, a skoro nie nadążam czasem za nim no to...

No i rzecz jasna nie byłabym sobą, gdybym nie zwróciła uwagi perełkę i główną determinantę mojej oceny - "seryjny morderca". Nie mogłam przejść obojętnie wobec takiego prezentu - bo przecież co innego sprawa kryminalna, bo kogoś zamordowano albo wpadło się w jakiś szał, a co innego rasowy seryjny morderca! Rzecz jasna rzeczywistość nie była taka oczywista, bo wtedy Nesbo nie mógłby robić nam wody z mózgu, prawda? Z moim uwielbieniem do takich książek, nie było innej opcji niż stwierdzenie, iż jest to najlepsza książka Nesbo, jaką czytałam do tej pory (a kilka już ich było) i wątpię, czy znajdzie się u niego fabuła, która urzeknie mnie jeszcze bardziej.
Luxfan plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2015 roku,Mam,
TAK! TAK! TAK! Pentagram obok "Czerwonego Gardła" to lepsza według mnie część cyklu z Harry'm. Już początkowe znaki dały mi do myślenia. Tytuł musi przecież do czegoś nawiązywać. Sięgając po ten tom lekko się obawiałam. Niesłusznie. To znów kawał dobrej roboty. Cieszę się, że mogłam ją przeczytać. Jak Harry'ego ubóstwiam tak Waaler mnie stuprocentowo irytuje. Zbrodnia przedstawiona w tym tomie jest niebanalna. Polecam. :)
nikolsosna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
historia z geografią i topologia miasta w tle. no majstersztyk po raz kolejny i tyle zaskakujących momentów w których wstrzymywałam oddech, uwielbiam uwielbiam uwielbiam polecam !
Booko24 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-13, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,Mam,
Książka kończąca Trylogię z Oslo, w której wyjaśnia się czy Hole'owi udaje się złapać zabójcę Ellen - jego policyjnej partnerki. Dodatkowo Harry musi rozwiązać zagadkę serii zabójstw, których ofiary w tajemniczy sposób zostają naznaczone symbolem pięcioramiennej gwiazdy - pentagramu. W książce wiele się dzieje jako iż jest ostatnią z mini serii i wiele tutaj musi się wyjaśnić.
Sheti plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
No proszę, w moje łapki trafił kolejny kryminał. Tym razem postanowiłam zapoznać się z autorem znanym jako Jo Nesb
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agnieszkapolak Linia koment
Przeczytane:2016-07-29, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Azzmon Linia koment
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2015-06-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Lusia1987 Linia koment
Przeczytane:2015-04-01, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
katibe Linia koment
Przeczytane:2015-04-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek w 2015 r.,
annak Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
akarasek Linia koment
Przeczytane:2014-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
stokrotka22 Linia koment
Przeczytane:2014-09-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kasandra_other Linia koment
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
BoguslawLisowski Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
bibliotekarkaB Linia koment
Przeczytane:2014-05-12, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
JustynaW Linia koment
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Mirania Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów