Perełka

POWIEŚĆ LAUREATA LITERACKIEJ NAGRODY NOBLA 2014!

Dwanaście lat minęło, odkąd nie nazywano mnie już ,,Perełką", a znajdowałam się akurat na stacji metra Châtelet w godzinie szczytu. Byłam w tłumie pokonującym na ruchomym chodniku korytarz bez końca. Jakaś kobieta miała na sobie żółty płaszcz. Moją uwagę zwrócił właśnie jego kolor, kobietę na ruchomym chodniku widziałam z tyłu. Potem szła długim tunelem, w którym widniały napisy ,,Kierunek Château-de-Vincennes". Staliśmy następnie sztywno w zbitej ciżbie na schodach, czekając, aż bramka na peron się otworzy. Znalazła się obok mnie. Wtedy zobaczyłam jej twarz. Podobieństwo do mojej matki było tak uderzające, że pomyślałam, iż to ona...                (fragment książki)

Tak się zaczyna historia poszukiwania tożsamości, korzeni, równowagi w świecie narratorki składanym z fragmentów wspomnień na poły rzeczywistych, na poły onirycznych.  Element po elemencie czytelnik ów świat poznaje, odkrywa jego cząstki, które stopniowo pozwalają sobie uświadomić, jak nieznośnie tytułowa bohaterka czuje się w swym bycie. Misternie skonstruowana opowieść noblisty, poetycka i wieloznaczna.

,,Idź, czytelniku, za żółtym płaszczem zauważonym w metrze, a zaprowadzi cię do krainy Patricka Modiano".  Gabrielle Rolin, Lire

,,Książka przepełniona nadzieją i rozczarowaniami...".   Marine Quevaine, Le Figaro

,,Modiano zgłębia strach i ból istnienia aż do zawrotu głowy, aż do mdłości...".   Michele Gazier, Telerama

Informacje dodatkowe o Perełka:

Wydawnictwo: b.d
Data wydania: 2014-11-30

Kup książkę Perełka

Perełka - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl, gdy wspominam lekturę "Perełki" to gąszcz. Gąszcz myśli, wspomnień, emocji - bohaterki i moich. Drugie zaś to lęk, również dotyczący nas obydwu. Lęk, za sprawą którego robi się człowiekowi nieprzyjemnie zimno, ściska się żołądek, zaczyna dominować poczucie zagubienia. Siła i ilość emocji odmalowanych w tej niewielkiej powieści jest niewiarygodna. Czas na refleksję, na otrząśnięcie się, poukładanie sobie treści i przemyśleń przychodzi dopiero po zakończeniu lektury. I jest to czas trudny, bowiem fabuła ma kształt - często niechronologicznych - fragmentów wspomnień głównej bohaterki, kobiety, która wciąż nie potrafi zdystansować się do swego dramatu. Jej myśli po brzegi wypełnione są cierpieniem, jedno wspomnienie jest pretekstem do snucia kolejnego, każde z nich mrozi nas coraz bardziej, wciąga coraz mocniej, usiłujemy sami dla siebie jakoś rzecz całą uporządkować i - nie możemy się od tekstu oderwać. "Perełka" to kolejna zarwana noc, kolejny tekst, którego lektura odsuwa w cień wszystko inne. Bohaterką jest Therese, kobieta młoda, bez wykształcenia, bez wyuczonego zawodu. Mieszka w Paryżu, samotnie, i szuka kontaktu z innymi ludźmi tylko doraźnie - gdy wie, że dłużej nie poradzi sobie sama ze sobą, gdy lęk zaczyna być nie do zniesienia, a życie zaczyna balansować na granicy jawy i snu. Nie napiszę, ile ma lat, bo to zostaje przed nami odkryte dopiero pod koniec powieści, a zorientowanie się w czasie omawianych zdarzeń, układanie ich sobie, badanie wieku postaci jest częścią całej tej emocjonalnej układanki. Pewnego dnia, w tunelach metra, dziewczyna zaczyna mieć wrażenie, że widzi swoją matkę. Nie zdradzę, dlaczego jest to takie niezwykłe i dlaczego prowokuje po pierwsze wielotygodniowe śledztwo, a po drugie ciąg wspomnień związanych z dzieciństwem Therese. Wspomnienia te, od których czytelnikowi robi się zimno i źle, przeplatają się z analizowaniem rozmaitych, równie mrocznych, sytuacji, jakich bohaterka doświadcza w swej tymczasowej pracy. Jest nianią i analizując coraz silnej własne doświadczenia, jednocześnie zauważa, że oto ma obok siebie dziecko, które jest niczym jej alter ego - tak samo nieszczęśliwe, identycznie przerażone. Przeszłość splata się z teraźniejszością. Czy młoda kobieta uchroni od przygnębiającego losu swą małą podopieczną? Czy obroni sama siebie przed wspomnieniami, które ją dławią, a w czytelniku wywołują autentyczny lęk? Modiano kreśli przed nami przemyślenia, uczucia, emocje małych, wrażliwych dziewczynek oraz młodych kobiet i czyni to tak sugestywnie, że chyba każda czytelniczka zaczyna postrzegać je niczym własne. Doświadczenia głównej bohaterki nie są typowe, są skrajne, a mimo to każda z nas najprawdopodobniej dostrzeże w małej Therese cząstkę siebie, swoje dziecięce lęki, obawy, tęsknoty. Czytając pewne fragmenty miałam wrażenie, że spotykam się z Therese i przyglądam się jej losowi jakbym sama była kilkulatką. Odczuwałam jej strach i samotność niemal na własnej skórze. I tak jak ona nie mogła oderwać się od swych wspomnień, tak ja nie mogłam oderwać się od jej historii. I na tym chyba polega prawdziwa wielkość literatury - że daje nam na chwilę inne życie. Nie zawsze proste, nie zawsze piękne, ale pozwalające poznać emocje drugiego człowieka całymi sobą, otworzyć się na los innej istoty w sposób tyleż głęboki, co bezwiedny.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2019-10-05, Ocena: 6, Przeczytałam,
Zagubiona dzielnica
Patrick Modiano0
Okładka ksiązki - Zagubiona dzielnica

"Zagubiona dzielnica" Patrick Modiano...

Katarzynka
Patrick Modiano0
Okładka ksiązki - Katarzynka

Marzycielska Katarzynka mieszka z tatą w Paryżu, chodzi na lekcje tańca, nosi okulary. Jej świat pełen jest ciepła i ojcowskiej miłości, ale też wiele...