Okładka książki - Perła. Dzień, w którym upadł Kanaan

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: madak

Tysiąc pięćset lat przed naszą erą zaborczy Egipt znajduje się u szczytu swej potęgi. Jednak książęta podbitego Kanaanu snują plany zrzucenia z siebie znienawidzonego jarzma faraonów. Aberes (Perła) – piękna dziewczyna ze zwykłej rodziny zostaje żoną króla jednego z najważniejszych grodów Kanaanu. Wśród wielkich namiętności i bezwzględnej polityki jej ukochany staje przed szansą zjednoczenia całego kraju pod swoimi rządami. Aberes nie podziela jego ambicji i pragnie tylko jednego – ukochanego dziecka i spokojnego życia u boku męża. Nie przypuszcza jednak, jak bardzo żądza władzy jej męża wpłynie na nią samą i życie jej najbliższych. Nie ma świadomości, że za każdą ziemską siłą stoi jakaś potęga świata duchowego, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swe cele. Perła to porywająca, pełna namiętności opowieść o czasach, gdy ludzie poddawali swe życie okrutnym „bogom” i nieokiełznanym żądzom. Jest to historia kobiety kochającej życie i próbującej odnaleźć swe miejsce w społeczeństwie, które systematycznie zatraca wszelkie granice moralne i obyczajowe. Los dał jej więcej, niż mogła się spodziewać, jednak nadszedł czas, że zażądał za to ceny, której nie była w stanie zapłacić. Demony wystawiły swoje pazury.

Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:, Ocena: 5,

W tle okładki powieści Rafała Kosowskiego widzimy obraz zniszczenia, ale na pierwszym planie znajduje się kobieca twarz. Czy to tytułowa Perła? Dziewczyna, dla której los napisał niezwykły scenariusz do odegrania w życiu? Mogłoby się wydawać, że czasy starożytnego Egiptu dzieli od współczesności zbyt wiele tysiącleci, a - co wydaje się ważniejsze - jego kultura, religia czy mentalność ludzi żyjących w tamtych czasach są tak bardzo odmienne od naszych, że zrozumienie bohaterów książki będzie dla nas praktycznie niemożliwe. Cywilizacje starożytności i nasza wydają się zupełnie inne. Ale czy na pewno? Jakie uczucia były znane ówcześnie, a które znikły w mrokach dziejów? Albo do jakich emocji jesteśmy my zdolni, a które były nieznane tysiące lat temu? Człowiek był zawsze tylko człowiekiem, nikim mniej i nikim więcej. Niezależnie od momentu historii, reakcje na pewne pokusy są od wieków takie same.

Władza zawsze wiąże się z jej wielką żądzą. Natomiast ludzie pozostający na szczycie niechętnie dzielą się osiągniętą potęgą. Cienka linia oddziela podziw od zazdrości, a od tego już tylko niewielki krok do poddania się żądzy przejęcia władzy. Autor przytacza w prologu historię Sodomy i Gomory. Jakie znaczenie ma ta przypowieść dla historii tytułowej Perły? Lot został ocalony przez Boga, gdyż był wierny zasadom ustanowionym przez Najwyższego. Może podobny los pisany jest bohaterce? Te i wiele więcej pytań nasuwa się po przeczytaniu niewielu stron i chociaż mogłoby się wydawać, iż takie nawiązanie jest zbyt oczywiste, by autor wykorzystał je w swojej książce, to korelacje pomiędzy biblijną historią a wykreowaną rzeczywistością istnieją na pewno - pytanie tylko: jakie?

W świecie, gdzie prawość i honor schodzą na plan dalszy, a podstawą ludzkich sukcesów stają się szantaż i intrygi, Perła ma trudne zadanie do wypełnienia. Od tego, czy jej się powiedzie, zależy rzecz najważniejsza - życie. Atmosfera podejrzeń i nieufności powoduje, że nawet prawi ludzie ulegają transformacji, a ideały, które jeszcze chwilę wcześniej były na pierwszym miejscu, odchodzą w zapomnienie. Umiejętne podsycanie nienawiści, sianie oszczerstw i wzbudzanie żądzy posiadania sprawiają, że człowiek zmienia się całkowicie, staje się obcy dla najbliższych. Czy w takim momencie nie jest już za późno, by obronić niewinnych przed złem? Rozgrywka toczy się nie tylko na ziemi, ale i w wymiarze duchowym.

W czym historia Perły nawiązuje do biblijnej opowieści? To najlepiej odkryć osobiście podczas lektury. Myliłby się jednak ten, kto szukałby bezpośrednich nawiązań starotestamentowych, bo książka Rafała Kosowskiego to nie powielanie znanych już historii, lecz odrębna opowieść (chociaż oparta na przeszłości). To swoista kronika zdobywania władzy bez świadomości, że wraz ze wzrostem potęgi traci się to, co najważniejsze w człowieku. Pewne rzeczy pozostają niezmienne bez względu na kulturę, religię lub upływający czas.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - lech--u
lech--u
Przeczytane:, Ocena: 6,
polecam
Warto przeczytać!
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, Ocena: 6,
Polecam wszystkim tą książkę.Pozdrawiam.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 6, Przeczytałem,
Warto poznać
Qedesha
Rafał Kosowski0
Okładka ksiązki - Qedesha

Los nie oszczędza Aberes niczego. Po nocnej ucieczce z pułapki zastawionej przez męża, bohaterka wraca do rodzinnego miasta i pod przybranym imieniem próbuje...

Nierozpoznany
Rafał Kosowski0
Okładka ksiązki - Nierozpoznany

Znakomity thriller Rafała Kosowskiego przenosi nas w odległe czasy i światy, w sfery odwiecznego konfliktu między siłami światłości i ciemności. Jednak...

Top 5 książek
Złodziejka książek