Opis ksiązki
Kup Teraz

Perswazje

Ocena ( 20 osób )
5.0
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2005
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 83-7469-218-9
Liczba stron: 302
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Perswazje
Bohaterką powieści jest Anna Elliot, niezależna i szlachetna młoda panna. Poznajemy losy i charakter postaci. Przede wszystkim będziemy świadkami rozwoju uczuć bohaterki, która osiąga dojrzałość i szczęście dzięki przyjaźni z dwiema niezwykłymi kobietami, udowadniając wszystkim, że kobiety i mężczyźni są sobie równi.
Recenzja
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe",52 książki 2013,
Czy utracona i otrąconą miłość może wrócić? Czy ukochana osoba pozostanie wierna uczuciu podczas trwającej osiem lat rozłąki, bez nadziei na wspólne życie? Czy miłość jest w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu, konwenanse, różnice społeczne, a nawet kategoryczny sprzeciw rodziny? A może miłości mogą pomóc pieniądze?   Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziemy w Perswazjach Jane Austen, autorki doskonale znanej czytelnikom
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
be_ha plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-09, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,Mam,
Skuszona promocją na stronie Świata Książki uzupełniłam biblioteczkę o brakujące książki Jane Austen, co skutkowało prawdziwym maratonem czytelniczym;) Po powtórkach "Rozważnej i romantycznej" oraz "Dumy i uprzedzenia" przyszedł czas na nieznane mi "Emmę" i "Perswazje". Jeśli ktoś lubi taką literaturę to zdecydowanie polecam.:)
zxcc65 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,
"Perswazje"Jane Austen jest na razie moją ulubioną książką tej autorki. Główną bohaterką jest Anna Elliot. Jest osobą miłą, delikatną i bardzo uczuciową. Miała (na szczęście) o wiele silniejszy charakter od Fanny bohaterki "Mansfield park". Wzbudziła moją sympatie i z ciekawością i przejęciem śledziłam jej losy (pod koniec nie mogłam na miejscu usiedzieć ze zdenerwowania). Książka zaczyna się w momencie kiedy jej ojciec ze względu na długi musi się wyprowadzić z domu,a ona przyjeżdża do swojej siostry. Tam spotyka kapitana Wentwortha w którym 8 lat wcześniej była zakochana, ale za radą przyjaciułki odrzuciła jego oświadczyny.
Książke polecam wszystkim, szczególnie miłośniczką romansów. :)
AlicjaC plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna książka, bardzo ludzka, bardzo emocjonalna, bez pretensjonalności. Z pewnością będę do niej wracać.
aeljot plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek w 2015 roku,
Jak zawsze ciekawie przedstawione postacie. Bardzo lubię u Austen głębokie rysowanie głównej bohaterki, jej przeżyć i przemyśleń.Bohaterka jest osoba inteligentną, oczytaną. Ma świadomość swojego miejsca w ówczesnym społeczeństwie co nie przeszkadza jej nadal trwać w swoich ideałach i postępować według swoich zasad. Nie kieruje się pozorami lecz analizuje sytuację oraz osoby ze swojego otoczenia. Nie widzę tu jednak stronniczości autorki. Nie wszystkie postacie żeńskie przedstawiane są w tak dobrym świetle podobnie jak nie wszystkie postacie męskie są opisywane negatywnie. Jane Austen doskonale potrafi nakreślić wiele charakterów, przypisać im zachowania i postępowanie. Pewnie postępowanie to w dużym stopniu mogło wynikać z czasów, w jakich żyli bohaterowie, co jednak nie usprawiedliwia ich zadufania, gnuśności czy traktowania z wyższością innych osób. Dla mnie głównym przesłaniem książki jest zalecenie aby kierować się własnym rozsądkiem i oceną sytuacji. Nie należy oceniać ludzi ze względu na pozory, ich majątek czy maski jakie przybierają ale trzeba starać się być rzeczowym i szczerym wobec samego siebie.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:1998-10-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
Książki Jane Austen przenoszą czytelników w czasie. Sposób pisania autorki bardzo przystępnie oddaje normy i zachowania społeczne obowiązujące na początku XIX wieku w Anglii. Lektura pozycji "Perswazje" jest przede wszystkim lekcją społeczno-obyczajową czasów autorce współczesnych. Jakże inny to świat od dzisiejszego! Świat, w którym nie ciężka praca w celu zdobycia majątku była szczerze szanowana tak, jak człowiek, który nic nie zrobił w kierunku wzbogacenia, a jedynie urodził się w zamożnej rodzinie. Mniejsza z tym, jakiego był ten człowiek charakteru. Świat, w którym ukrywanie uczuć było uważane za skromność, natomiast potępiane publiczne okazywanie emocji. Świat którym rządziły konwenanse i "to, co wypada", a mniej ważne to, czego każdy z osobna by oczekiwał od życia. Polecam każdej romantycznej duszy, ponieważ uczuć w "Perswazjach" jest wiele.
czarniutka21 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie - powieść obyczajowa 2014,Wyzwanie 26 książek 2014,
Uwielbiam twórczość Jane Austen. A ta książka to zdecydowanie ulubiona pozycja tej autorki. Bardzo podoba mi się wykreowany świat przedstawiony przez Austen. Ta akurat powieść skupia się na postaci 27 letniej Anny, która właśnie dzięki perswazjom ciotki i presji społeczeństwa kilka lat wcześniej zaprzepaściła miłość swojego życia. Od tej pory wiedzie spokojne, ale nie za bardzo szczęśliwe życie w rodzinnym domu. Wszystko zmienia się, gdy na skutek zbiegów okoliczności i rozrzutności ojca na swojej drodze znów spotyka dawnego narzeczonego. Ta książka to klasyk. Przedstawia relacje społeczne panujące w tym czasie, wachlarz charakterów postaci oraz wartość miłości i prawdziwej przyjaźni. Akcja w książce nie pędzi, lecz ciągnie się powoli, spokojnie, mimo wszystko nadaje to według mnie książce niesamowity urok. Styl pisarski Austen zawsze pozostanie jednym z moich ulubionych. Szczerze polecam ;)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
Bardzo cenię sobie tę pozycję w dorobku Jane Austen. Pisarka stworzyła ją na krótko przed śmiercią i sądzi się, że to w tej książce ujawniła swoje poglądy na temat uczuć i małżeństwa. Mnie osobiście urzeka wątek starej, nierdzewiejącej miłości, która jest w stanie przetrwać długoletnią rozłąkę, urazy i niedopowiedzenia, a nawet wrogość otoczenia. Uwielbiam styl pisarski Jane i sposób, w jaki kreuje bohaterów, opisując ich głównie przez pryzmat charakteru. Polecam.
white_swan plusminus Linia koment
Bohaterka ostatniej ukończonej powieści Jane Austen, wydanej już po jej śmierci, jest dwudziestosiedmioletnia Anna Elliot, która przed laty została zmuszona zerwać zaręczyny z Fryderykiem Wentworthem, który nie posiadał wystarczającego majątku, by zadowolić rodzinę panny. Teraz, po ośmiu latach, Fryderyk powraca już jako majętny kapitan, a nieśmiała i cicha Anna wciąż go kocha.
Utwierdziłam się w przekonaniu, że do książek Austen trzeba mieć cierpliwość. Choć historie, które opowiada, są piękne i tak inne od współczesnych, to potrzeba naprawdę dużo koncentracji, by śledzić tekst, bo styl autorki nie należy do najlżejszych - mało w nim dialogów czy opisów otoczenia, za to dużo charakterystyk i przywoływania wcześniejszych zdarzeń. Sama historia z początku mnie nie porwała, zaczęła robić się ciekawsza po wypadku Luizy, lecz trzeba przyznać, że postaci są mistrzowsko opisane i praktycznie od razu instynktownie wyczuwamy, kto jest wart naszej sympatii, choć nie jest to wprost powiedziane. W każdym razie oczekiwałam od tej powieści czegoś więcej, tak więc zostaję przy niepopularnej opinii, że jak na razie moją ulubioną książką Austen jest "Opactwo Northanger".
natalia2412 Linia koment
Przeczytane:2016-08-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Twiggy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dominika_21 Linia koment
Przeczytane:2016-03-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Różniste,
ginewra Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2013-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
chabrowacczyteln Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kroplina Linia koment
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,100 książek wg BBC,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,Wymarzona...,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
basia02033 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-09-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe",52 książki 2013,
Olena Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Katarzyna_15 Linia koment
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Perswazje Duch z przeszłości
Joanne Harris
Okładka - Perswazje Klucz do wieży
Gilbert Adair
Okładka - Perswazje Marzyciele
Gilbert Adair
Okładka - Perswazje Zachłysnąć się tobą. Najpiękniejsze wiersze i piosenki
Konstanty Ildefons Gałczyński
Okładka - Perswazje Beria. Oprawca bez skazy
Françoise Thom
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów