Pewnego razu we Francji t. 1. Imperium pana Józefa

Pierwszy tom jednej z najciekawszych francuskich serii komiksowych ostatnich lat.

Józef Joanovici to jeden z najsłynniejszych szpiegów w historii II wojny światowej. Urodzony w 1905 roku w Kiszyniowie po przyjeździe do Francji zajął się sprzedażą złomu, na czym dorobił się fortuny. Gdy nad Francję nadciąga nazistowski kataklizm ,Józef zaczyna szukać sposobu na przeżycie. Wybiera ten najbardziej wątpliwy moralnie - kolaborację z nazistami.

Pewnego razu we Francji w brawurowy sposób opowiada koleje życia Józefa Joanovici, które wciąż dla historyków pozostaje zagadką. Doskonała pozycja dla wszystkich miłośników historii kryminalnych i sensacyjnych, co potwierdzają nagrody, m.in::

Prix Saint-Michel za najlepszy scenariusz na Festiwalu w Brukselli w 2008 roku Prix Saint-Michel za francuski komiks roku na Festiwalu w Brukselli w 2009 roku Najlepsza seria komiksowa w Faestiwalu w d'Angouleme  w 2011 roku.

Scenariusz komiksu napisał dobrze w Polsce znany Fabien Nury (m.in.: Silas Corey i W.E.S.T.) a rysunk stworzył Sylvain Vallée, którego pamiętać możemy z W kregu podejrzeń (scen. Jean-Charles Kraehn).

Informacje dodatkowe o Pewnego razu we Francji t. 1. Imperium pana Józefa:

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2023-04-27, Ocena: 6, Przeczytałem,

PopKulturowy Kociołek:

Duet twórców Fabien Nury i Sylvain Vallee wykorzystując mieszankę faktów i komiksowej fikcji, postanowił zmierzyć się z losami naprawdę mocno niejednoznacznej postaci, tym samym odkrywając przed czytelnikiem pewne mroki historii Francji XX wieku.

Joseph Joanovic to postać, o której nawet teraz nie możemy powiedzieć, że wiemy wszystko. Był on bowiem mocno tajemniczą i niejednoznaczną osobą. Dla jednych będzie on przestępcą, kolaborantem i zdrajcą, dla innych zaś bohaterem, któremu należą się największe peany. Sierota, Żydowski imigrant z Rumunii, parający się zbieraniem złomu, dzięki któremu dorobił się niebotycznego majątku. Osoba współpracująca zarówno z ruchem oporu, jak i okupantem, sprawnie balansująca na granicy dobra i zła, określana swego czasu jako „król Paryża”.

Niezwykłość i złożoność Josepha Joanovica przekłada się na mocno wieloznaczny charakter całego scenariusza, jaki można znaleźć w tomie pierwszym. Autorzy balansują tu na wspomnianej granicy fikcji i rzeczywistości. W każdej z zaprezentowanych scen starają się zachować daleko idącą neutralność. Pozostawiają oni więc czytelnikowi swobodę oceny poczynań poszczególnych bohaterów (nie tylko Josepha). Życie nigdy bowiem nie jest tylko czarno-białe i to właśnie stanowi jądro całej ten historii.

Fabułą oparta jest tu na licznych retrospekcjach (wspomnienia Josepha na łożu śmierci). Ma to w sobie pewną ciekawą dynamikę. Czasem jednak w połączeniu z chęcią przekazania na ograniczonej ilości miejsca zbyt wielu informacji, prowadzi do małej dezorientacji czytelnika. Wpływ na to mają również liczne postacie przewijające się przez komiks, które nie zawsze są dobrze objaśnione. Pomimo tego, że fabuła czasem trochę zbyt galopuje do przodu, całość czyta się z naprawdę niekłamaną przyjemnością i dużym zaangażowaniem.

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2023-04-07, Ocena: 4, Przeczytałem,

LAWIROWANIE MIĘDZY JEDNĄ, A DRUGĄ STRONĄ

W górę pięści zawsze damy rade

Jak nie zgodnie z prawem to lewą stroną jadę

Teraz też jest wojna kto kombinuje ten żyje

Taniej kupię drożej sprzedam to wódki się też napije

- Pięć Dwa Dębiec

Komiks wojenny to nie moja bajka. Ja w ogóle wojennych historii nie lubię, a jeśli już po jakieś sięgam, to takie konflikt potępiające, jak ,,Rzeźnia numer pięć". I najlepiej takie, w których jednak kryje się o wiele więcej, niż tylko temat militarnych zmagań. Ale czytam rzeczy różne, historie obozowe mniej lub bardziej czasem do mnie trafiały, a już np. takiego ,,Mausa" to w ogóle uwielbiam. Ale wielkie dzieła uwielbia się niezależnie od gatunku, prawda? A to wielkie było, bez dwóch zdań. Więc wahałem się czy po ,,Pewnego razu we Francji" sięgnąć, bo i ciekawe wydawało, i klimaty nie moje zarazem. Ale sięgnąłem po ten pierwszy z trzech tomów nie żałuję.

Joseph Joanovici. Wiele można o nim powiedzieć. Że sierota, że imigrant, że złomiarz. Ale w końcu też i miliarder. Od zera do milionera? Co w nim takiego ciekawego? Przede wszystkim to, co i w jaki sposób robił za wojny. A robił wiele, bo był przecież członkiem ruchu oporu i... tak, kolaborantem też był. I tak lawirował między jedną a drugą stroną, by ugrać jak najwięcej...

Pewnego razu we Francji (#3)
Sylvain Vallee0
Okładka ksiązki - Pewnego razu we Francji (#3)

Sierota. Imigrant. Złomiarz. Miliarder. Kolaborant. Bojownik ruchu oporu. Dla jednych kryminalista dla innych bohater... Joseph Joanovici, człowiek o wielu...