Opis ksiązki
Kup Teraz

Piąte dziecko

Ocena ( 7 osób )
4.0
Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2007
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-06-03122-5
Liczba stron: 0
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Piąte dziecko
Utrzymana w stylistyce grozy historia rodziny, której sielankowe szczęście zostaje zburzone przez przyjście na świat odmieńca Bena. Fabuła jak z horroru staje się dla wybitnej brytyjskiej pisarki pretekstem do głębokich refleksji nad miłością macierzyńską, granicami ludzkiej wolności, współczuciem dla "innych". Niewielka objętościowo powieść posiada magnetyczną siłę i, mimo dojmującej atmosfery sennego koszmaru, natarczywie domaga się, by czytać ją więcej niż raz.
Recenzja
slk Linia koment
Na półkach:

„Piąte dziecko” Doris Lessing to książka wybitna. Na niespełna 150 stronach tegoroczna Noblistka buduje metaforyczną, wieloznaczną opowieść o szczęściu, rodzinie, miłości i przeznaczeniu. Pisze o elementarnych problemach współczesności. A wszystko to w konwencji sagi rodzinnej w skali mikro.

 

Harriet i Dawid to ludzie kompletnie nieprzystający do obecnych czasów. Gdy wszyscy młodzi panicznie boją się „wpadki” z dbałości o własną karierę, oni pragną mieć wielki dom i szóstkę lub – najlepiej – ósemkę dzieci

ja-yoanna Linia koment
Na półkach:

Doris Lessing, mająca już na swoim kącie wiele nagród literackich, doczekała się również tej najbardziej prestiżowej –Nagrody Nobla. W 2007 roku Akademia Szwedzka postanowiła wyróżnić Lessing za przejmującą książkę Piąte Dziecko i jej kontynuację - Podróż Bena. Czy słusznie- nie wiem. Jedno jest pewne. Nie można przejść obok tej pozycji obojętnie. Opowieść ta do pewnego momentu jes

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Elia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016 r,
Przeczytałam ostatnio zdanie pewnej młodej mamy o macierzyństwie: "lukrowane macierzyństwo spotyka się tylko w reklamach". To proste stwierdzenie stało się dla mnie kwintesencją powieści D. Lessing .
Dzieje rodziny Lovattów na początku nie przedstawiają się dramatycznie. Harriet i David poznają się w burzliwych latach 60-tych, czyli w czasie, gdy świat cenił sobie seksualną swobodę... Ale nie oni... Harriet i David byli konserwatywni, a centrum ich świata miała być rodzina. Kupili ogromny dom
w małym miasteczku pod Londynem i zaplanowali dużo dzieci. Sielanka trwała. Dzieci rodziły się jedne po drugim i pomimo zmęczenia matki wszyscy byli szczęśliwi. Dom zawsze był otwarty, ciągle było w nim pełno gości i gwaru dziecięcych zabaw.
Wszystko zmieniło się, kiedy Harriet po raz piąty była w stanie błogosławionym. Ta ciąża, jak żadna inna, była dla niej trudna, dziecko ją męczyło. Po urodzeniu okazało się, że Ben jest inny niż wszyscy. Jest jak mały potworek. I pomimo, że w badaniach lekarskich "nie odbiegał od normy" wszyscy wiedzieli, że nie jest to zwyczajne dziecko. To dziecko odrażało,
Narodziny piątego dziecka były przełomem dla rodziny Lovattów. Dom stawał się coraz bardziej pusty, bo nikt nie chciał już tam spędzać czasu. Ben był aspołeczny. Starsze dzieci bały się brata, co skutkowało tym, że izolowały się od rodziny. Sielanka rodzinna rozpadła się na kawałki...., rodzicielstwo przestało być cukierkowe.. Tylko matka trwała uparcie przy Benie, wciąż pokonując jego inność...
Książka przerażająca - jak dla mnie - niekonwencjonalna, ale też na wskroś prawdziwa. Nie kończy się zdaniem "...i żyli długo i szczęśliwie..." Warto przeczytać! A ja niedługo zabieram się za drugą część!
szmaragdova plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,


Zadaję sobie pytanie po co wybrałam tę książkę...Wiedząc mniej więcej o czym jest...
Po przeczytaniu jestem zdruzgotana. Takie historie nie zdarzają się tylko w filmach, tylko w książkach. One dzieją się naprawdę i nikt, kto decyduje się na dziecko nie powinien mieć poczucia, że jest bezpieczny, że jemu na pewno nie przytrafi się nic złego. Choć każda kochająca się para ma optymistyczną wizję przyszłości, czasem, bez niczyjej winy, ta wizja obraca się w proch...
Wracam do naszych traumatycznych początków, widzę podobieństwa (na szczęście w skali mikro) i sporo różnic.
Jedno dotkliwie boli- odsuwanie się ludzi, którzy wyczuwają inność i ze strachu przed nią uciekają gdzie pieprz rośnie.
Tak jak goście wielkiego domu Harriet i Davida stopniowo odchodzą do swojego przewidywalnego świata.
Matka jest w tym wszystkim zupełnie sama. Bohaterka cierpiąca z powodu walki płodu w swoim brzuchu, czująca się winną z powodu tego, że urodziła tak inne i przerażające w swojej dzikości dziecko, nie potrafi go jednak porzucić i wydać na pewną śmierć. Ryzykując utratę pozostałych czworga dzieci i męża trwa przy Benie obserwując, jak mimo jej starań schodzi na złą drogę. Jest w tym wszystkim tak rozpaczliwie samotna...
Historia nie ma happy endu i to dosłownie mrozi krew w żyłach. Czasem w życiu nie ma happy endu, a niezawinione cierpienie pogrąża człowieka na samym dnie rozczarowania i rozpaczy.
Autorka oddała doskonale i angielską obyczajowość, i klimat grozy, i wewnętrzne rozterki bohaterów. Z sielanki przy ogromnym stole wszystko zmierza ku ostatecznemu pogrzebaniu nadziei. Nie wiem czy znajdę odwagę, by sięgnąć po kolejną część. Jeśli już, to by dostać dowód, że się myliłam i poświęcenie Harriet miało sens, że Ben odnajdzie się w świecie, w którym przyszło mu żyć.
Zwróciłam jeszcze uwagę na cytat:
,,Arystokraci, owszem, oni mogą rozmnażać się jak króliki, tego się też spodziewają, ale mają na to pieniądze. Biedacy mogą mieć dzieci, z których połowa umiera, ale oni tego się spodziewają. Jednak ludzie jak my, pośrodku, muszą przywiązywać wagę do tego, ile mają dzieci, żeby móc się o nie troszczyć...".
Dokładnie się z tym zgadzam, odpowiedzialność przede wszystkim, a parze bohaterów wyraźnie jej brakuje, gdyż żyją na koszt rodziny, a dzieci powołują na świat jedno po drugim, nie zastanawiając się jak sobie dadzą radę z opieką. Zresztą pod tym względem też wykorzystują najbliższych.

W głowie zostaje mi pytanie- jak przedstawiona w książce symboliczna sytuacja świadczy o nas, jako o społeczeństwie? Wiele się zmieniło jeśli chodzi o akceptację inności, o edukację, o metody pracy z niepełnosprawnymi i zaburzonymi ludźmi. Jednak czy aż tak wiele? Czy nie żyją w nas odwieczne atawizmy, które kazały Spartanom zrzucać "odmieńców" ze skały w przepaść?
Porażająca w braku szafowania emocjami przez autorkę książka.

violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2007-06-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
"Piąte dziecko" to historia o tym, jak strudno spełnić piękne marzenia pomimo podstawy w postaci obopólnej miłości dwojga ludzi. Plany o dużej rodzinie w dużym pięknym domu wichrzą problemy finansowe, bo w prozie życia wiara w to, że będzie dobrze - nie wystarcza. Trzeba jeszcze rodzinę i dom utrzymać. A cóż dopiero, gdy rodzi się dziecko... tak inne niż inne. Z jednej strony straszne, ale przecież to dziecko. Dziecko matki, która nosiła go w łonie. Trudna książka - historia widziana z perspektywy kobiety dokonującej trudnych wyborów. Jak wielka może być miłość macierzyńska i jednocześnie jak słaba? Z jakimi problemami musi się borykać? Czy łatwo jest kochać? Podobnież między nienawiścią i miłością (nawet macierzyńską) jest bardzo cienka granica.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-09-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Hmm... trochę inna pozycja, ale wciąga podczas czytania!
zielona-trawka plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Książka wciąga jak narkotyk, zaczynasz czytać i chcesz wiedzieć jak sie zakończy. Obraz rodzinnego szczęścia, w które wkrada się zło pod postacią nowego człowieka. Później problemy i same kłopoty. Trudna miłość, aćwyrzeczenia. Warto przeczyt
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-09-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Moje pierwsze spotkanie z tą autorką. Nie wiedziałam czego się spodziewać, ale bardzo szybko dałam się wciągnąć tej opowieści. Ciekawa jestem innych jej książek.
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 2, Na półkach:
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2009-04-04, Na półkach: Przeczytałem,
Habina Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Piąte dziecko Bajki
Oscar Wilde
Okładka - Piąte dziecko Twarz, co widziała wszystkie końce świata
Oscar Wilde
Okładka - Piąte dziecko Kamień filozoficzny
Marguerite Yourcenar
Okładka - Piąte dziecko Opowieści i przypowieści
Franz Kafka
Okładka - Piąte dziecko Listy. Tom 1
Stanisław Ignacy Witkiewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów