Opis ksiązki
Kup Teraz

Pięć

Ocena ( 4 osoby )
4.8
Wydawnictwo: Papierowy Motyl
Data wydania: 2011-12-14
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978–83–6
Liczba stron: 188
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Pięć

Książka Mariki Krajniewskiej to kilkanaście opowiadań, stanowiących studium psychologiczny ludzkich serc i dusz. Bohaterami skondensowanych opowieści są młodzi i starzy, sięgający do swojej pamięci, rozliczający się ze swoim życiem lub mający nadzieję na odzyskanie zagnieżdżonego w ich wnętrzu niepokoju. Tajemnice z przeszłości oto co łączy wszystkich bohaterów opowiadań. Autorka w niezwykły, unikalny sposób, przemyca między wersami wielkie emocje, którymi w subtelny sposób oplata czytelnika. W tomiku znajdziemy historie z życia wzięte, sięgające czasów wojennych, jak i współczesne, niepozbawione także elementów metafizyki. Są to poetyckie reportaże, dotykające problematyki jednostki w obliczu wojny, powojennych i współczesnych perturbacji politycznych, społecznych, obyczajowych. Bohaterami są Rosjanie, Polacy, Grecy – którzy niezależnie od narodowości w obliczu wydarzeń są po prostu ludźmi. W tomiku znajdą się niepublikowane dotąd w całości nagrodzone opowiadania, m.in. w konkursie literackim Srebrne Jabłko Miłości Magazynu PANI.Osiemnaście opowiadań Mariki Krajniewskiej, autorki świetnej powieści „Za zakrętem”, to czułe relacje o brutalności świata i o bólu istnienia. W tle wielu tych opowieści słychać echa – raz doniosłe, innym razem wyciszone - dwudziestowiecznej historii rosyjskiej i sowieckiej: do dziś dotkliwe, nie pozwalające, mimo upływu czasu, zapomnieć. Niemal wszyscy bohaterowie to ludzie zranieni, naznaczeni piętnem trudnej pamięci krzywd i nieprawości. Ich przeżycia i doświadczenia, spisywane z poczuciem taktu i z dystansem, jaki narzuca forma literacka, ewokują pytania o możliwość pogodzenia się z losem.Leszek Szaruga

Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Widok na przeszłość

Zazwyczaj - szczególnie, jeśli w moje ręce wpadają opowiadania znanego już autora, odczuwam pewien niepokój. Co będzie, jeśli nie spełnią moich oczekiwań? Jeśli zamiast drżenia serca i radości z ich lektury przyniosą tylko rozczarowanie?

 

Marikę Krajniewską znałam już ze znakomitej powieści

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Barbarka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem, 26 książek 2014,
Piękne i wzruszające opowiadania.
Polecam.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Piękne i wzruszające opowiadania. Nieduża i niedługa książka, którą można skończyć w jeden wieczór. Jednak przeczytanie jej zajęło mi kilka dni. Myślę, że warto zatrzymać się przy każdym z tych opowiadań i pomyśleć chwilkę...
aishiteru plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2013,Mam,Za punkty,
"Pięć" to zbiór osiemnastu opowiadań. Porusza on głównie tematykę wojenną, ukazuje ludzi, którym wojna odebrała kogoś ważnego. Po tych wszystkich latach ci ludzie w dalszym ciągu nie mogą zapomnieć o tym, co się stało. Zdjęcie, fragment materiału, czy też znamię na czyjejś szyi - te rzeczy potrafią przywołać całą masę wspomnień, wtedy właśnie przenosimy się ze współczesności o kilkadziesiąt lat wstecz. I poznajemy kolejną tragedię.

W zbiorze znajdują się dwa nagrodzone opowiadania - tytułowe, czyli właśnie "Pięć" (nagrodzone w konkursie literackim Srebre Jabłko Miłości Magazynu PANI), oraz "Matka wariatka" (nagrodzone w konkursie literackim Oświęcimskiego Centrum Kultury). Przyznam, że oba te opowiadania wywarły na mnie wielkie wrażenie, więc nie jestem wcale zdziwiona, że je nagrodzono!

Wszystkie opowiadania charakteryzuje okrucieństwo i cierpienie. A za każdym cierpieniem stoi człowiek. Za każdą tragedią - próba pogodzenia się z losem. Nieudana. Bo o niektórych krzywdach po prostu nie da się zapomnieć.

Podobało mi się to, w jaki sposób autorka ukazuje nam historię swoich bohaterów. Opowiadania są krótkie, ale ciekawie i bardzo zgrabnie napisane. Ze względu na swoją tematykę skłaniają do refleksji, więc na pewno szybko się o nich nie zapomni.
elizak plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Trzymam w ręce małą niepozorną książeczkę, na którą składa się osiemnaście opowiadań. Część z nich została nagrodzona w konkursach literackich. Utwory są krótkie i treściwe - taka uroda tego gatunku. Fabuła została osadzona w czasach wojny i w teraźniejszości. Autorka skupia się głównie wokół niepozornego przedmiotu - starego listu, skrawka materiału, tekturki - i dokoła tego buduje opowieść. Owe przedmioty, dla obcej osoby nic nie znaczące, są dla bohaterów najcenniejszą pamiątką. Dzięki nim ruszamy w podróż w przeszłość i oglądamy wydarzenia będące nierzadko punktem zwrotnym w ich życiu. Opowiadania są wyczerpującym studium życia i dusz osób starszych i młodszych, które zadają sobie odwieczne pytania. Co jest ważne w życiu? Czy tajemnice powinny być wyjawiane? Czy dostatecznie chroniliśmy naszych ukochanych?
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ella Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,Mam,
break
Okładka - Pięć Białe Noce
Marika Krajniewska
Okładka - Pięć Syntetyczne pole kwiatów
Joanna Guzik
Okładka - Pięć Tajemnica Avinionu
Katarzyna Dworska
Okładka - Pięć Świat na głowie i inne opowiadania
Piotr Rzepka, Agata Wiklik-Szczeblewska
Okładka - Pięć Wiosna i inne opowiadania
Anna Konstanty
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów