Pięć małych świnek

Tom 24 cyklu Herkules Poirot

Herkules Poirot przyjmuje zlecenie rekonstrukcji wydarzeń sprzed szesnastu lat. Na prośbę fascynującej Karli Lemarchant ma ponownie zbadać okoliczności śmierci jej ojca, słynnego malarza Amyasa Crale'a, otrutego cykutą. Przed laty sprawa wydawała się zupełnie oczywista, a wszelkie dowody wskazywały na pozór bezsprzecznie, że morderstwa dopuściła się żona Crale'a, Karolina, zazdrosna o jego młodziutką kochankę. Ale profesjonalizm Poirota opiera się przecież na zasadzie, że nie ma niezbitych dowodów...

Informacje dodatkowe o Pięć małych świnek:

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2009-05-05
Tytuł oryginału: Five Litlle Pigs
Tłumaczenie: Izabela Kulczycka-Dąmbska

Kup książkę Pięć małych świnek

Pięć małych świnek - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2017-05-29,
Do Herculesa Poirot zwraca się młoda dziewczyna, Karla Lemarchant. Chce ona wyjaśnić sprawę sprzed lat. Otóż jej matka 16 lat wcześniej została skazana za zabójstwo swojego męża. Motyw był oczywisty - ojciec Karli był malarzem, zakochał się w jednej ze swojej modelek i planował się związać z nią na stałe. Tragedia ta odbiła się na losach dziewczyny, nie dawała jej spokoju. Przed swoją śmiercią matka Karli napisała do niej list. który Karla mogła przeczytać dopiero po osiągnięciu pełnoletności. W liście napisała, że nie jest winna popełnionej zbrodni. Karla chce się dowiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło i kto jest mordercą jej ojca. Hercules Poirot zdaje sobie sprawę, że będzie to ciężkie śledztwo. Sprawa ma swoje lata, oskarżona nie żyje. Udaje m się jednak dotrzeć do osób, które były blisko z rodzicami Karli podczas tych smutnych wydarzeń. Książka dzieli się na trzy części. W pierwszej Poirot rozmawia z osobami z najbliższego otoczenia zamordowanego. Prosi ich, aby pisali swoje opowieści o wydarzeniach sprzed 16 laty. To one będą ogrywały główną rolę w drugiej części. Trzecia część to finał, gdzie Poirot doprowadza do konfrontacji wszystkich osób w domu, w którym popełniono morderstwo. Po raz kolejny nie udało mi się wskazać zabójcy. Lektura była miła i przyjemna. Z pewnością sięgnę po inne kryminały Christie, może chociaż raz uda mi się prawidłowo wytypować sprawcę.
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2014-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Świetna - jak każdy kryminał A. Christie. Książkę czytałam po raz 3 w życiu, a i tak finał mnie zaskoczył. Przy tak rozbudowanej akcji trudno zapamiętać kto jest mordercą. Te wszystkie szczegóły, a mimo to każdy element dobrze przemyślany. Po prostu kunszt
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2014-05-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2014,
dla pani Christie jak zwykle piątka. zagadka niemożliwa do rozwiązania bo z dość odległej przeszłośći, brak dowodoow i śladów no i wszyscy są przekonani co do osoby winowajcy. Poirot ma do dyspozycji jedynie zeznania 5 świadków, z których jeden jest mordercą, i Poirot oczywiści wie jak przebiegła akcja, a ty czytelniku choćbys się domyślał to i tak nie zgadniesz jak było naprawdę :)
Avatar użytkownika - Aneta2944
Aneta2944
Przeczytane:2022-09-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Gdy genialny malarz Amyas Crale został otruty, nikt nie wątpił w to, że morderczynią była jego własna żona, Karolina. Uważano, że została popchnięta do ostateczności i wydawała się być jedynym słusznym podejrzanym. Jednakże szesnaście lat później córka Karoliny otrzymuje list od matki, która zapewnia ją o swojej niewinności. Herkules Poirot podejmuje się odkrycia prawdy i przeprowadza szczegółowe śledztwo.

By odkryć zagadkę, Poirot spotyka się z każdym świadkiem, który zeznawał szesnaście lat wcześniej podczas procesu, i prosi o spisanie wspomnień z dnia morderstwa, by jak najdokładniej poznać przebieg zbrodni. Fantastyczna podróż w przeszłość zostaje opisana w taki sposób, że czytelnik jest w stanie zagłębić się w umysł świadków morderstwa. Każda relacja przedstawia te same fakty, jednakże wszystko jest opisane z innej perspektywy, przez co poznajemy charakter bohatera, a także wnikamy w głąb jego psychiki.

Zdawałoby się - takie proste rozwiązanie, a jednak poszlaki kierowały nas w zupełnie innym kierunku. Klimat powieści nie do podrobienia. Świetne zakończenie i fenomenalnie napisana książka.

Ciekawa historia z Herkulesem Poirotem w roli głównej. Fabuła jest skomplikowana (w dobrym tego słowa znaczeniu), a całość przyjemnie się czyta.

Nie umiem inaczej oceniać prozy Christie - ciarkogenna, porywająca. Tu szczególna zagadka - zagadka z przeszłości

Avatar użytkownika - kalcia1998
kalcia1998
Przeczytane:2021-04-22, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2021, Mam,
Tajemniczy przeciwnik
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Tajemniczy przeciwnik

Wydarzenia, jakie rozegrały się siódmego maja 1915 roku na tonącym statku Lusitania były początkiem długiego pasma niezwykłych przygód Tommyego Beresforda...

Obligacje za milion dolarów
Agatha Christie0
Okładka ksiązki - Obligacje za milion dolarów

Przedstawiciele banków w Londynie i Szkocji wysyłają statkiem do Nowego Jorku obligacje za milion dolarów. Przewozi je i eskortuje Philip Ridgeway, siostrzeniec...