Opis ksiązki
Kup Teraz

Piekna bestia

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-06-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311132306
Liczba stron: 216
Dodał/a książkę:elibri

Powieść o Irmie Grese, jednej z najbardziej okrutnych i krwawych kobiet w historii świata.

Irme, nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiada za śmierć kobiet. Więźniowie nazywali ją aniołem śmierci, piękną bestią czy jędzą z Belsen. Była perwersyjną sadystką. Po wojnie została osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat.

Jej historię opowiada kobieta, która, mając 12 lat, została seksualną niewolnica Grese:

[...] Po zakończeniu wystąpienia [...] podeszła do niego elegancka staruszka. Kiedyś musiała być wyjątkową pięknością i do tej pory zachowała część dawnej urody . Słuchała wykładu ze szczególną uwagą, a teraz zbliżyła się, aby wręczyć wizytówkę, na tyle której widniały napisane na czerwono i podwójnie podkreślone słowa "Piękna bestia".

- Byłam jej niewolnicą, a oto dowód - powiedziała, odchylając nieco sukienkę, aby pokazać mały tatuaż na ramieniu. - Jeśli chce pan znać szczegóły, proszę do mnie zadzwonić.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
agatrzes plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-06, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki 2014,
Anioł śmierci, piękna bestia, jędza z Belsen to określenia jednej i tej samej osoby - Irmy Grese. Niebieskookiej blondynki, ślicznej jak marzenie perwersyjnej sadystki. Kobiety, która bez skrupułów posyłała do komór gazowych, katowała, molestowała, gwałciła i zabijała. Nadzorczyni bloków żeńskich w kilku obozach koncentracyjnych, odpowiedzialna za śmierć setek, jak nie tysięcy niewinnych kobiet. Po wojnie osądzona i skazana na karę śmierci w wieku zaledwie 22 lat.

Alberto Vazquez-Figueroa – hiszpański pisarz, którego książki sprzedały się w ponad 25 milionach egzemplarzy. Autor kilkudziesięciu powieści. Jego najnowsza książka „Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Belsen” to wspaniała publikacja historyczna trzymająca czytelnika do końca w napięciu.
Fabuła powieści zbudowana jest na wspomnieniach Andaluzyjki Violetty Flores, której los jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej skrzyżował drogi z Irmą Grese. Młoda Niemka już w wieku piętnastu lat wykazywała pewne skłonności, a Violetta zajęła szczególne miejsce w jej sercu. Kiedy spotkały się ponownie Irma postanowiła wykorzystać swoją pozycję i uczyniła z Andaluzyjki swoją seksualną niewolnicę, kucharkę i służącą zmieniając jej życie w koszmar.

Narracja powieści oparta jest na świadectwie dziewięćdziesięcioletniej kobiety, która przedstawia pisarzowi Mauro Balnguero swoją wersję wydarzeń. Ten swoisty dialog sprawia, że czytelnik nie tylko poznaje historię "pięknej bestii" i jej relacji z Violettą Folores, ale też zapoznaje się z ważnymi wydarzeniami z życia samych rozmówców, ich stosunkiem do innych ludzi oraz do rzeczywistości w jakiej przyszło im żyć.

Violetta Flores towarzyszyła Irmie Grese od Auschwitz przez Ravensbrück, Auschwitz II – Birkenau po Bergen-Belsen. A lata spędzone z sadystką sprawiły, że nie tylko nauczyła się przebiegłości i aktorstwa, ale też była świadkiem i uczestnikiem strasznych oraz dramatycznych wydarzeń, które na zawsze odcisnęły piętno na jej psychice. Będąc „dziewczyną” "anioła śmierci" miała pewne przywileje i szanse na przeżycie, ale płaciła za to bardzo wysoką cenę.

Irma Grese była fanatyczką opętaną ideami socjalistycznego nacjonalizmu, rasistką i bezwzględną morderczynią, która uwolniła swoje najgorsze instynkty i czerpała przyjemność z zadawania cierpienia innym. Nie odmawiała sobie też uciech cielesnych. Bez najmniejszych skrupułów wysyłała tysiące ludzi na tamten świat i do samego końca wierzyła w słuszność nazistowskiej ideologii. Fakty historyczne nie pozostawiają wątpliwości co do osoby Grese, a jednak „obserwacja” jej zachowań oczami kobiety, z której zrobiła swoją osobistą niewolnicę sprawia, że czytelnik zaczyna dostrzegać więcej. I jeszcze bardziej utwierdza się w przekonaniu, że mimo anielskiej urody, ta kobieta była złem, które odpowiednio stymulowane stworzyło piękną bestię.

Autor niewątpliwie szokuje i pobudza czytelnika do refleksji oraz przemyśleń. Podejmuje temat trudny i drażliwy, a jednak robi to w tak interesujący sposób, że „obcowanie” z czymś strasznym i bolesnym jest możliwe. I choć pisarz nie owija w bawełnę i nazywa rzeczy po imieniu, to kiedy może oszczędza odbiorcy drastycznych i nieprzyjemnych szczegółów.

Czy z tej książki dowiecie się jaka była jędza z Belsen? Niewątpliwie tak, ale mam wrażenie, że jej udział w tej historii został ograniczony do minimum, które było niezbędne do "pokazania”, jaki wpływ miała na losy Violetty Flores. I choć w pewnym sensie uratowała Andaluzyjce życie, to postawiła na nim ogromne piętno.

„Piękna bestia. Opowieść seksualnej niewolnicy jędzy z Beslem” to interesująca lektura, z którą warto się zmierzyć. Myślę jednak, że najbardziej przypadnie do gustu czytelnikom interesującym się okresem II wojny światowej oraz tematyką Holocaustu. Polecam.
akarasek Linia koment
Przeczytane:2015-10-16, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ruda_Wiedzma Linia koment
Przeczytane:2014-05-31, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów