Piękni głupcy

Ostatni romans Zeldy i Scotta Fitzgeraldów

W 1939 roku Scott mieszka w Hollywood. Jest pogrążony w długach i usiłuje napisać powieść, która przywróci mu sławę. Mimo związku z redaktorką rubryki towarzyskiej, pozostaje lojalny wobec Zeldy - swojej żony, muzy i bratniej duszy. Żeby naprawić nadszarpnięte małżeństwo, Scott organizuje wyjazd na Kubę. Jednak nawet w idyllicznej scenerii Zelda i Scott nie są w stanie uciec od niebezpiecznej intensywności ich relacji. Oboje rozpaczliwie też trzymają się wspomnień z lat 20., kiedy byli młodzi, sławni i zakochani. Podróż na Kubę nieuchronnie obnaża ich utraconą niewinność i staje się ostatnim rozdziałem historii miłosnej Fitzgeraldów.

W Pięknych głupcach R. Clifton Spargo przedstawia zachwycająco barwny i intensywny, ale też prawdziwie ludzki portret Fitzgeraldów. W tej gorzkiej historii miłosnej pokazuje i chwile czułości, i ból, jaki sobie zadają.

Poruszająca powieść o miłości jednej z najsłynniejszych par w historii literatury, pełnej namiętności, a zarazem tragizmu relacji Zeldy i Scotta Fitzgeraldów

,,Potrzeba odważnego powieściopisarza, by opisać historię Scotta i Zeldy - tych mitycznych duchów epoki jazzu. Na szczęście Spargo pokazuje coś więcej niż odwagę - Piękni głupcy to barwny i odkrywczy obraz dwojga charyzmatycznych i autodestrukcyjnych ludzi, a także miłości, która była ich siłą napędową, jednocześnie doprowadzającą do zguby. To prawdziwy pokaz historycznej wyobraźni i powieściopisarskiej empatii". Tom Perotta

,,Oto pisarz obdarzony najwspanialszym talentem - wczuwania się w życie innych ludzi. W jego wyjątkowej powieści Scott i Zelda stają się postaciami nie z historii, ale z literatury, przypominając nam, o co walczymy, o tym, czego nie udaje nam się osiągnąć, i o pięknie, które kryje się gdzieś pomiędzy. Prawdziwy klejnot".  Andrew Sean Greer

,,Głosem jednocześnie intymnym i otwartym, czułym, jak i przenikliwym, R. Clifton Spargo dokonuje czegoś niemal niemożliwego: tworzy opowieść godną jej niezwykłych bohaterów". Holly Goddard Jones

Informacje dodatkowe o Piękni głupcy:

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2015-03-06

Kup książkę Piękni głupcy

Piękni głupcy - opinie o książce