Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta

Niektórych historii nie da się opowiedzieć w jednym życiu.

Zaskakująca reinterpretacja opowieści o podróży w czasie. Odważna, magiczna, mistrzowska.

Harry August umiera. Znowu. W chwili śmierci Harry August zawsze powraca do punktu wyjścia. Niezależnie od tego, co robi i jakie decyzje podejmuje, za każdym razem staje się chłopcem pamiętającym wszystkie fakty z życia, które przeżył dwanaście razy. Nic się nie zmienia, nigdy. Aż do teraz.

Kiedy nadchodzi kres jedenastego życia Harry'ego, przy jego łóżku pojawia się dziewczynka, która mówi: ,,O mało mi nie umarłeś, doktorze... Muszę wysłać wiadomość w przeszłość".

Oto opowieść o wcześniejszych - i późniejszych - wydarzeniach z życia Harry'ego. Podejmuje on próbę ocalenia przeszłości, której nie może zmienić. Stara się uratować przyszłość, by nie dopuścić do katastrofy.

Claire North to pseudonim autorki mającej w swoim dorobku kilka znakomicie przyjętych powieści, z których pierwszą opublikowała jako czternastolatka.

Informacje dodatkowe o Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-05-06

Kup książkę Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta

Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2017-05-05, Przeczytałam,

"Doktorze August, najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi." Wiele miesięcy przymierzałam się do przeczytania książki:  "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta", autorstwa Claire North. Spotkałam się z wieloma pochlebnymi opiniami na temat tejże lektury i ciekawiło mnie , co jest w niej innego, innowacyjnego w  porównaniu z innymi, a jednocześnie podobnymi pozycjami , których tematyka oscyluje w tematyce podróżowania w czasie. Ale, wracając do samej fabuły pozycji, którą szczerze chciałabym wam polecić. Harry August jest bękartem  (wiem, ohydne słowo). Jednakże w momencie historycznym, czyli początek XIX wieku, tak mawiano na dzieci niejasnego pochodzenia. A Harry takim dzieckiem jest. Rodzi się pewnej styczniowej nocy, na dworcu kolejowym, a jego młodziutka matka umiera w powodu krwotoku.  Niemowlę zostaje przekazane przez nieznajomą kobietę do domu swego "ojca". Mimo, że panicz, pochodzący z bogatego rodu spłodził Harry/ego nie przyzna się do niego do końca swych ziemskich dni. Czas to nie mądrość; mądrość to nie intelekt" Harry zostaje oddany pod opiekę  bezdzietnego ogrodnika i jego żony. To tu rozpocznie się bardzo długa, ziemska historia bohatera, który niejednokrotnie umrze i wróci do momentu, gdy zaistniało jego jestestwo.  W czasie każdego życia Harry mierzy się ze sobą, przyjaciółmi, miłością, ale i pewnym nieprzyjacielem, który poprzez lata życia próbuje zmienić przyszłość i unicestwić Bractwo Kronosa, do którego należy Harry... Kocham tę powieść. Jest ona tak nierealistyczna, tak spójna, a jednocześnie skomplikowana, że moje zainteresowanie rosło proporcjonalnie do każdej kolejnej przeczytanej strony. Claire North skupiła się na głębokiej psychoanalizie istoty ludzkiej.Nie tylko na przykładzie głównego bohatera, ale również na postaciach pokrewnych. Harry August przez swoją opowieść snuje podróż od jednego życia, do innego ciut niechronologicznie , zagmatwanie, ale jakże ciekawie. Autorka dopracowała powieść w każdym, najmniejszym szczególe. Czytelnik zderza się z faktami historycznymi, które zna doskonale z lekcji historii, ale również otrzymuje domieszkę spekulacji, domniemań, co by było gdyby... Temat nieśmiertelności nie jest wcale tak nowym , jak by mogło się wydawać. Wyzwaniem dla pisarzy jest tak wykreować świat bohatera , by on sam współgrał i wkomponował się w nim w sposób zwarty. Temat nieśmiertelności daje autorowi szerokie pole do kreowania psychiki postaci. Claire North stworzyła coś niesamowitego. Może tak pozytywnie odbierał tę powieść przez ilość tych żywotów Harry'ego. Dlatego, że on sam nie jest płaskim, bezbarwnym mężczyzną. Co dziwne, to on sam wiedzie prym . Inne postacie są jedynie epizodem , tłem . I to mnie się bardzo podoba. Jestem pewna , że i wam ta książka się spodoba. Wystarczy jedynie po nią sięgnąć!

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
,,Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to książka, która całkowicie oczarowała mnie swoją okładką. Wiem, że niby nie ma w niej nic specjalnego, sam tytuł umieszczony na tle w odcieniach niebieskiego... ale widzicie, mnie urzekła całkowicie. Jest piękna i do tej pory nie mogę się na nią napatrzeć... Idealna kolorystyka, brokatowy tytuł - ktoś może stwierdzi, że powiewa tandetą, dla mnie jest po prostu piękna. A ponieważ naczytałam się również sporo bardzo pozytywnych recenzji na jej temat, to postanowiłam sama się z nią zapoznać. Harry August jest ouroboraninem. Śmierć nie ma dla niego znaczenia, bowiem zawsze odradza się na nowo i pamięta swoje poprzednie życia. Dla jednych szczęście, dla innych przekleństwo. Jego życie zawsze wygląda bardzo podobnie, niezależnie od podejmowanych przez niego decyzji. Aż do dnia, gdy zbliża się kres jego jedenastego życia. Jak to miało miejsce już wiele razy, Harry umiera w szpitalu, ale nagle przy jego łóżku pojawia się mała dziewczynka z tajemniczą wiadomością. To przez nią Harry będzie musiał próbować uratować przyszłość, aby nie doszło do ogromnej katastrofy. Mam z tą książką nie lada problem... Zarys fabuły wskazywał na naprawdę intrygującą, pełną pasji i dynamiki powieść. Podchodziłam do tej pozycji z ogromnym entuzjazmem i po raz kolejny przekonałam się, że mimo wszystko powinnam była zachować zimną krew. Owszem, początek naprawdę przypadł mi do gustu i wierzyłam, że historia Harry'ego obierze odpowiedni kierunek i porwie mnie tak, że zapomnę o otaczającym mnie świecie. Niestety, okazało się być zupełnie na odwrót. Mój entuzjazm stopniowo opadał, ale wciąż miałam nadzieję, że coś się zmieni i nie chciałam odkładać tej książki na półkę. Jednak gdy już ją zamknęłam i zakończyłam moją przygodę z Harrym Augustem, byłam gotowa przyznać, że nie było to coś, czego oczekiwałam. Claire North ma naprawdę cudowny styl pisania i tego odmówić jej nie mogę. Język tej powieści jest dojrzały, głęboki, niebanalny. To sprawia, że książka wiele zyskuje w oczach czytelnika. Muszę również przyznać, że sam pomysł jest bardzo ciekawy, ale wciąż nie do końca jestem w stanie zrozumieć fenomen ouroboran. Mimo że cała historia skupia się właśnie na nich oraz po części na tajemnej organizacji zwanej Bractwem Kronosa, do tej pory nie wiem, jakimi prawami rządzą się ouroboranie. W jaki sposób działa ich ,,talent". Raz czytam, że rodzą się w tym samym czasie i w tym samym otoczeniu, a potem nagle dostaje całe mnóstwo różnych dat, które nie mają ze sobą nic wspólnego. Chyba trochę zabrakło mi w tym wszystkim chronologii, logiki i spójności. Lubię książki dynamiczne, a ta zdecydowanie się do takich nie zalicza. Harry August, będący narratorem tej powieści, bardzo szczegółowo i dokładnie opisuje swoje każde życie, ale mam dziwne wrażenie, że nawet gdyby siedział obok mnie w fotelu i opowiadał mi swoje perypetie, nie raz bym przysnęła. Z całym szacunkiem do jego postaci. Nie raz miałam ochotę po prostu przerzucić kilka kolejnych stron licząc na to, że akcja się rozpędzi. Niestety, nie spotkałam się z tym aż do ostatniej strony. Być może nie o to chodziło autorce, ale historia ta ma w sobie ogromny potencjał i myślę, że dynamika akcji tylko by tej pozycji pomogła. Szukałam jakiegoś elementu zaczepienia, który zaciekawiłby mnie na tyle, że mój entuzjazm oraz ciekawość rozbudziłyby się na nowo, ale niestety, nie udało się. ,,Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to książka, która mnie rozczarowała. Owszem, jest dobrze napisana i ma w sobie coś oryginalnego, ale wielu elementów mi tutaj zabrakło. Napięcia, emocji oraz akcji. Przez wiele stron żyłam nadzieją, że ulegnie to zmianie, ale książka jest statyczna od początku do końca. Wielu motywów nie rozumiem, chwilami miałam ochotę przysnąć, ale wciąż uważam, że jest w niej ogromny potencjał na doskonałą, wręcz idealną powieść. Dlatego mam z nią pewien problem i nie mam pojęcia, jak ją ocenić. Ja nie potrafiłam się w niej odnaleźć, ale wiem, że wielu czytelnikom się to udało i byli zachwyceni. Kwestia gustu, a o gustach się nie dyskutuje ? Musicie sami spróbować ją przeczytać i wtedy zadecydujecie, do której grupy należycie. www.bookeaterreality.blogspot.com
Avatar użytkownika - xrosemarie
xrosemarie
Przeczytane:2015-06-14, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
NIEKTÓRYCH HISTORII NIE DA SIĘ OPOWIEDZIEĆ W JEDNYM ŻYCIU Harry August nie jest normalnym człowiekiem. Normalną osobą, która przeżywa swoje życie i umiera. Co jest takiego nietypowego w Harry'm? On się odradza. Umiera, po czym rodzi się znowu. I wszystko pamięta ze swoich poprzednich żywotów, przez co nawet jako dziecko jest mądrzejszy i bardziej doświadczony od każdego człowieka na świecie. Kiedy nadchodzi kres jego kolejnego żywota, przy jego łóżku pojawia się mała dziewczynka, która chce wysłać pewną wiadomość w przeszłość... Przyznaję, że i mnie skusiła wspaniała okładka tej książki. Pomyślałam sobie: po prostu muszę ją przeczytać i sprawdzić, czy zawartość będzie tak samo dobra, jak oprawa graficzna. I wiecie co? To jeden z nielicznych przypadków, w których właśnie tak jest. "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to zachwycająca historia, od samego początku, aż do końca. Niesamowicie dopracowana i sprawnie skonstruowana. Claire North wymyśliła fabułę, która dosłownie wprawiła mnie w zachwyt. Jednak sam pomysł to nie wszystko. Potrzeba jeszcze odpowiednich umiejętności pisarskich, aby wprawić go w ruch i sprawić, że czytelnicy go pokochają. A do tego trzeba mieć talent - North nie tylko mnie zaciekawiła swoją koncepcją, ona sprawiła, że ja naprawdę chciałam poznać dalsze losy Harry'ego Augusta, przez co oderwanie się od lektury nie przychodziło mi łatwo. Prawdziwie zafascynowała mnie ta opowieść, w głównej mierze dlatego, że nigdy nie czytałam coś, co by ją przypominało. Warsztat pisarski autorki został idealnie dopasowany do tematyki tej książki i licznych przemyśleń na temat ludzkiej natury. Rozważania North są niezwykle wnikliwe i trafne w odniesieniu do rzeczywistości. W powieści Claire North główną siłą napędową jest wątek przyszłego końca świata i pytań, które nieodłącznie towarzyszyły mi w czasie lektury. Czy Harry'emu uda się powstrzymać koniec świata? I jak daleko będzie się musiał posunąć, aby to zrobić? To, co bardzo przypadło mi do gustu, pomijając już sam całokształt i nietypowy pomysł na fabułę, to fakt, że autorka sprawnie wnika w głąb ludzkiej egzystencji. Główny bohater, Harry August jest tego świetnym przykładem. Gdy tylko zdał sobie sprawę z daru, który otrzymał - nieśmiertelności, starał się go wykorzystywać w jakiś sposób. Każde z jego żywotów było inne, mężczyzna skrupulatnie dbał o to, aby były one różnorodne. Sam fakt, iż podjął on walkę o ocalenie świata jest godny podziwu i ukazuje prawdziwą naturę tej postaci. Nie osiada on wygodnie w jakimś mieście, gdzie może wieść spokojne i beztroskie życie - wręcz przeciwnie, za wszelką cenę chce powstrzymać koniec świata. Bardzo polubiłam tego wyjątkowego bohatera. "Pierwszych piętnaście..." to pewnego rodzaju pamiętnik Harry'ego Augusta, bowiem jest on narratorem pierwszoosobowym i opowiada swoje losy czytelnikom. Przez ten typ narracji nie brakuje tutaj licznych przemyśleń, rozważań i dywagacji nad ludzką egzystencją. Mi osobiście te przemyślenia bardzo się spodobały i dały dużo do myślenia, ponieważ główny bohater jest osobą, która zdecydowanie ma dużo ciekawego do powiedzenia. Przeżył on tyle lat w ciągu swoich piętnastu żywotów, że czytając jego "pamiętnik" naprawdę się czułam, jakbym zaglądała w głąb umysłu osoby, która żyła ponad osiemset lat. To naprawdę niesamowicie budujące doświadczenie. Wiem, że tego rodzaju rozważania wielu osobom mogą przeszkadzać, ale w tej książce są nienachalne i nad wyraz interesujące. Jeśli ktokolwiek obawia się wolnego tempa akcji i braku dynamizmu - rozwiewam Wasze wątpliwości, Claire North zadbała, abym ani przez chwilę się nie nudziła. Już sam początek i pojawienie się małej dziewczynki mówiącej o końcu świata zwiastuje wyjątkową lekturę, a z przeczytaniem każdej kolejnej strony tylko utwierdzałam się w tym przekonaniu. "Pierwszych piętnaście żywotów Harry'ego Augusta" to książka, która nie przypomina nic, co bym wcześniej czytała. I właśnie przez ten aspekt tak bardzo mi się podobała. Każda strona, każdy rozdział to było coś niewiadomego, ponieważ nie miałam nawet najmniejszych wyobrażeń, jak potoczy się fabuła. Polecam, naprawdę warto ją przeczytać i przekonać się, dlaczego zyskała taką popularność. Gwarantuję, że się nie zawiedziecie! "(...) Najgorsza jest samotność w tłumie. Człowiek może kiwać głową, uśmiechać się, normalnie rozmawiać z innymi, ale udawanie sprawia, że jego dusza coraz bardziej oddala się od ludzi."
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2022-08-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytane na Kindle, 26 książek 2022,

Zmarnowany potencjał. Generalnie ksiażka zapowiadała się świetnie, cała historia jednak nieco się rozmywa w trakcie czytania i pozostawia spory niedosyt. Niemniej - tak jak podejrzewałam, jej główną zaletą są różnice w każdym z życ bohatera. Co dodatkowo irytujące - sam zamysł pisarza ma sporo błędów logicznych.

Avatar użytkownika - Witwona
Przeczytane:2015-07-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Ulubione,
Mam na imię Hope
Claire North0
Okładka ksiązki - Mam na imię Hope

Nazywam się Hope Arden. Jestem dziewczyną, którą wszyscy zapominają. Zaczęło się, kiedy miałam szesnaście lat. Ojciec zapomniał mnie podwieźć do szkoły...

Dotyk
Claire North0
Okładka ksiązki - Dotyk

ELEKTRYZUJĄCY NOWY THRILLER AUTORKI PIERWSZYCH PIĘTNASTU ŻYWOTÓW HARRY’EGO AUGUSTA Próbował mnie zabić, ale to ja go zabiłam. Było to dawno temu...