Opis ksiązki
Kup Teraz

Piętnaście kroków

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Ezop
Data wydania: 2015-07-15
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 9788365230010
Liczba stron: 252
Dodał/a książkę:awiola
Przebudzenia mogą być różne: gwałtowne lub łagodne, radosne albo pełne lęku, kiedy nie wiemy, czy to jeszcze sen czy jawa. Ale najbardziej niesamowite przebudzenie czeka Eryka Kafkę. Eryk Kafka ma 11 lat i jest zwyczajnym nastolatkiem, podobnym do większości chłopców w jego wieku. Ma kochających rodziców, właśnie przeżywa pierwszą miłość, musi stawić czoła szkolnemu dręczycielowi. Nagle wszystko się zmienia. Pewnego dnia Eryk budzi się we własnym łóżku i nic nie jest już takie jak było... Przed domem czekają na niego trzej nieznani mężczyźni i wspaniała limuzyna. Dokąd zabiorą Eryka i czy chłopcu uda się przejść zwycięsko przez próbę piętnastu kroków?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
awiola plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
"Nie sądzisz, że skoro ktoś uporał się z jednym wyzwaniem, powinien poszukać sobie (...) większego wyzwania?".

Seria "Lepiej w to uwierz!", z której to miałam już okazję czytać jeden tom, czyli "Miasteczko Ostatnich Westchnień", to cykl niecodzienny, wyróżniający się swoistym klimatem i sposobem na przedstawienie pewnych uniwersalnych tematów. W najnowszej części, młody czytelnik musi zmierzyć się bardzo ważną płaszczyzną, tak często pomijaną w literaturze dla młodzieży, czyli ze śmiercią.

Grzegorz Gortat to anglista, tłumacz i pisarz. Jest z urodzenia Łodzianinem, a z wyboru Warszawiakiem. Autor w swojej twórczości może pochwalić się różnorodnymi tematycznie utworami - fantasty, kryminał, powieści obyczajowe i powieści dla dzieci. Jest laureatem wielu nagród literackich. Jego powieść pt. "Szczury i wilki" została przetłumaczona na język czeski. "Piętnaście kroków" to czwarta część w serii "Lepiej w to uwierz!".

Eryk Kafka to zwyczajny jedenastolatek, który nie wyróżnia się niczym szczególnym - posiada bowiem troskliwych rodziców i jest zakochany w koleżance z klasy. Pewnego dnia budzi się rano i jak zwykle szykuje do szkoły. Na zewnątrz czekają jednak na niego trzej mężczyźni i ekskluzywna limuzyna. Okazuje się bowiem, że bohater umarł i stał się duchem, a posłańcy zabierają go w zaświaty, by tam Eryk przeszedł próbę piętnastu kroków. Tylko od niego zależy, czy podoła temu wyzwaniu.

Ukazanie śmierci i tego, co może wydarzyć się po zakończeniu naszej ziemskiej egzystencji nie jest wcale wdzięcznym tematem, w szczególności w literaturze dla dzieci i młodzieży. Po co bowiem zawracać głowę młodemu człowiekowi tym przykrym tematem, skoro całe życie jeszcze przed nim? A jednak trzeba, trzeba młody umysł uczulać i uświadamiać w temacie tego, że życie człowieka kiedyś się kończy i nikt tak naprawdę nie wie, co czeka nas po śmierci. "Miasteczko Ostatnich Westchnień" w sposób niecodzienny dotykało także tematyki życia pozagrobowego, ale nieco w innym kontekście - życia zwierząt. Tym razem mamy jednak człowieka i to bardzo młodego człowieka, przed którym dopiero wszystko, co najlepsze. I już na samym początku czytelnik zostaje zaskoczony, bowiem normalny, zwyczajny dzień Eryka okazuje się jego pierwszym dniem wiecznego życia. Ciekawość dalszych losów bohatera nie pozwala oderwać się od tej lektury.

W całej historii Eryka i jego pośmiertnego wyzwania dominuje nietypowy klimat oraz nastrój. Wyczuwalne elementy grozy, dziwności i niedomówień, wpływają na cały odbiór skonstruowanej przez autora fabuły. Niewątpliwie na uwagę zasługują tutaj także charakterystyczne kreacje postaci, zapadające w pamięć - pani Corette, Saliakieri czy chociażby pan Ralf. Postacie te otacza aura widocznej tajemnicy, która wzbudza różnorakie uczucia, w tym ciekawość i zaintrygowanie. W powiązaniu z losami Eryka, który szuka odpowiedzi na swoje pytania, kreacje te wypadają dość barwnie.

Na uwagę zasługuje także wydanie "Piętnastu kroków", które swoją szatą graficzną zbliżone jest do poprzedniej części. W środku książki zamieszczono także czarno-białe rysunki autorstwa Marty Krzywickiej, które epatują tajemniczością. Na pewno ilustracje te wzmagają cały efekt i wpływają na odbiór utworu, jako książki dość osobliwej, wyróżniającej się oryginalnym ujęciem tematu śmierci i świata pozagrobowego.

"Piętnaście kroków" to utwór skierowany do starszego czytelnika, wiekowo wchodzącego już w etap bycia nastolatkiem, ale mentalnie pozostającego jeszcze w okresie dziecięcym. To swoista nauka o tym, że każde życie się kiedyś kończy, oraz o tym, że zemsta nie jest dobrym rozwiązaniem problemów. Myślę, że książka ta pomoże oswoić się młodemu człowiekowi z myślą o nieuniknionym, a do tego zapewni pełne refleksji chwile.

http://www.subiektywnieoksiazkach.pl
break
Okładka - Piętnaście kroków Być jak Tygrys
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
Okładka - Piętnaście kroków Piętnaście kroków
Grzegorz Gortat
Okładka - Piętnaście kroków Głos
Michał Bogdanowicz, Julia Cybis
Okładka - Piętnaście kroków Miasteczko Ostatnich Westchnień
Grzegorz Gortat
Okładka - Piętnaście kroków Uśmiech dla żabki
Przemysław Wechterowicz, Emilia Dziubak
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów