Opis ksiązki
Okładka - Płaskuda
Kup Teraz

Płaskuda

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788374147361
Liczba stron: 232
Dodał/a książkę:Madaleno
Recenzja - Płaskuda
Wielorodzinna kamienica w małym miasteczku. Trzy pary, trzy historie. W ich głowach lęgną się scenariusze - życia gdzie indziej, inaczej.Pod Jedynką starsze małżeństwo, niespełniona malarka i były prezenter telewizyjny. On nie słyszy już w głowie telefonu z propozycjami, ona nie musi już nie czytać recenzji po swoich wernisażach. Do czasu... Pod Dwójką młoda para. Ona całymi dniami siedzi przy starej maszynie do pisania, zaraz napisze genialny reportaż, zostanie drugim Kapuścińskim. On - inżynier budowlany, przyczajony za jej plecami, w myślach rozbudowuje strych. Do czasu... Pod Trójką małżeństwo z trójką małych dzieci. On - bezrobotny geodeta, z tajemniczym planem w głowie. Ona - niegdyś dobrze zapowiadająca się pianistka, teraz nauczycielka muzyki w szkole podstawowej. Do czasu...Do czasu - aż zjawia się Roznosicielka. Z torbą zielonych ulotek. Z jednym okiem, z jednym uchem. Stare Licho. Płaskuda.Hipnotyczny język, przyspieszony oddech frazy, rytm opowieści, która zaciska się jak pętla na gardle i dusi. Płaskuda to książka niepokojąca, pozostająca na długo w pamięci.Coś się poruszyło pod ścianą narzędziowni, luźny koniec folii ogrodowej albo cienie ostatnich nieopadłych liści, podskakiwało w kupie ogrodowych krzeseł, małe i ruchliwe. (...) Dziwne, że pamięta się takie rzeczy.- Płaskudy albo wielgusy. - Kochana rysowała palcem na szybie. - Tak się nazywały. - Powstawały z czegoś małego, człowiek nigdy nie wiedział z czego, i rosły w oczach, aż było już za późno.
Recenzja
Nusia222 Linia koment
Na półkach:

Jagielska w roli obserwatora

Grażyna Jagielska jest znana czytelnikom jako autorka powieści Korespondent (W.A.B 2004) i Fastryga (W.A.B 2006). Pisarka wydaje książki rzadko, ale jest na co czekac, ponieważ książki Jagielskiej są przemyślane, ciekawe i dojrzałe. Od pierwszej strony zachęcają do zatracenia się w lekturze kolejnych zdań, tak jak najnowsza propozycja pisarki – Płaskuda

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Faustyna plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-20, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,powieści,
Historia trzech par zamieszkujących jeden budynek. w każdej z nich jest wiele niespełnionych pragnień i marzeń. Każde z nich chciałoby zmienić bieg swojego życia, ale często nie mają już siły wpadli w marazm, jakiś rodzaj bezsilności nie widzą wyjścia, albo złudnie pokładają nadzieję tam gdzie nie mogą one zostać spełnione. Jest to pierwsza powieść Jagielskiej jaką czytałam i choć zachwycił mnie pomysł i sami bohaterowie to jakoś narracja książki mnie zmęczyła. Pragnęłam dowiedzieć się co dalej w życiu bohaterów a z drugiej strony nie mogłam się przemóc do otwarcia książki. Dla mnie chyba zbyt poetycko, ale pomimo to warta polecenia.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Daisy Linia koment
Przeczytane:2015-08-17, Na półkach: Przeczytałem,
Ivy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Płaskuda Sonderkommando
Venezia Shlomo
Okładka - Płaskuda Ziarno prawdy
Zygmunt Miłoszewski
Okładka - Płaskuda Pogrom w przyszły wtorek
Marcin Wroński
Okładka - Płaskuda Nielegalne związki
Grażyna Plebanek
Okładka - Płaskuda Lód i woda, woda i lód
Majgull Axelsson
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów