Opis ksiązki
Kup Teraz

Płomień i krzyż, t.1

Ocena ( 10 osób )
4.8
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Data wydania: 2008-08-08
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-7574-001-1
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę:Martinezzz
Płomień i Krzyż to symbole Świętego Officjum, instytucji niosącej w świat ogień jedynej i prawdziwej wiary. Ale to również dwa przeciwstawne sobie znaki – jeden symbolizuje perskich magów ognia, drugi walczących z nimi prawowiernych chrześcijan. Ich walka jest jednym z elementów fabuły nowego cyklu o świecie, w którym Chrystus zstąpił z krzyża. W 1. tomie poznasz losy inkwizytora Mordimera Madderdina widziane oczami między innymi Pięknej Katarzyny - matki Madderdina oraz Arnolda Lowefella - jego mentora i nauczyciela, członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. A wszystko w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo, w bogatym domu pięknej kurtyzany parającej się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz w siedzibie Świętego Officjum – tajemniczym klasztorze Amszilas. Z punktu widzenia chronologii, tom ten otwiera „cykl inkwizytorski” Jacka Piekary. Jest więc doskonałym wprowadzeniem w świat wykreowany przez autora. Natomiast dobrym znajomym Madderdina odpowie na szereg pytań. Co sprawiło, że został Sługą Bożym i Młotem na Czarownice oraz czemu posiada nadnaturalne zdolności? Jaki mroczny sekret związał matkę inkwizytora z wszechwładnym biskupem Gersardem? Skąd wywodzą się członkowie Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium? W jaki sposób przebiega szkolenie w Akademii? Co łączy perskich wyznawców kultu ognia z inkwizytorami? Kim są zdegenerowani Bliźniacy, towarzyszący inkwizytorowi w czasie niektórych misji i jakie powierzono im zadanie?
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,fantastyka,
Książka ta jest prequelem do tomów pisanych później. Opowiada ona historię nie tylko samego Mordimera, ale także osób żyjących w czasach gdy był on dzieckiem. Jego matki, czy Lowefella - inkwizytora wewnętrznego kręgu, który uratował naszego bohatera, a mającego wtedy ledwo kilkanaście lat chłopca. Mimo, że spokojnie się zaczyna w przeciwieństwie do innych książek z tej serii to z każdą kartką odkrywa się tą historię na którą czekał czytelnik znający późniejsze części.
blackolszi plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-25, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Wyzwanie - fantastyka 2016,
Nie należę do osób, które fascynują się powieściami z pogranicza fantasy i si-fi, ale na potrzeby wyzwania tematycznego, postanowiłam sięgnąć po kilka książek z tej tematyki. Wybór padł na Jacka Piekarę, o którym słyszałam dużo dobrego, a że dodatkowo spodobał mi się pomysł z Inkwizycją, nie miałam problemu, żeby zatopić się w wykreowany przez niego świat. Mocne, zasłużone 4.

Z pewnością mogę powiedzieć, że w tej książce nie ma nic, co kojarzy mi się z polskim pisarstwem. Ba! gdybym nie wiedziała, kto jest autorem, pomyślałabym, że to dzieło jakiegoś zagranicznego autora. Za to ogromny plus, który podbił lekko moją końcową ocenę!

Książka podzielona jest na cztery, małe tomy.
Już pierwszy, czyli "Piękna Katarzyna" przypadł mi do gustu. Przede wszystkim dlatego, że czytało się to jak opowiastkę z epoki, a nie historię rodem ze świata fantasy (do którego nie jestem przyzwyczajona). Katarzyna... ach ta Katarzyna! Kojarzy mi się trochę z Małgorzatą z niezastąpionych Królów Przeklętych (pamiętacie niewierną żonę, biednego Ludwika X, którą lud nazywał Małgorzatą Kurwą?) - takie samo podejście do mężczyzn, którzy (nieważne w jakiej ilości!) byli mile widziani w jej łożu i którzy w zasadzie sprowadzali się do maszynki sprawiającej przyjemność i obsypującej kosztownymi prezentami. W sumie to dość kontrowersyjna postać - w moim mniemaniu beznadziejna matka, która skupia się na własnych cielesnych zachciankach, zamiast spędzić czas z synem (którego kupuje przeróżnymi zajęciami, naukami greki czy innych języków); kobieta, która poświęciła swe życie na zapoznanie się z tajnikami czarnej magii i podjęła "naukę" u starej wiedźmy (która była przedstawiona w tak odrzucający sposób, że aż czułam smród tych łachmanów i jej domu... brrr!). No ale sielankowe, "magiczne" życie się skończyło, bo przybył po nią budzący ogólny postrach pan w czarnym płaszczu albo jak kto woli inkwizytor Świętego Officjum w Koblencji.
Szczęście, że Piekara nie szczędził nam bardzo interesujących wypowiedzi, czy opisów i mogłam nacieszyć oczy takim smaczkiem - "Ogolą cię na łyso, czarownico i poszarpią piersi kleszczami. Rozerwą ci łono na żelaznym koźle, szczupłe kostki zgniotą żelaznymi trzewikami, a w słodkie usteczka wleją wrzący olej."
No i dodatkowo powiem, że jeśli tak dalej będzie, to po lekturze całego Cyklu Inkwizytorskiego będę mistrzynią w znajdywaniu synonimów zwrotu "iść z kimś do łóżka".
Najlepsze były chyba te dwa:
"I nie tak ich wielu znowu było, którzy mogli się pochwalić, że pomieszali swoją chochlą w jej kociołku."
"Jednak kanonik nie słuchał już, tylko z zapałem zajął się kuciem jej kowadła, wykorzystując fakt, że było jeszcze rozpalone po poprzedniej robocie."
Chyba powinnam pomyśleć, czy nie napisać o tym pracy magisterskiej!

Kolejna część przybliża nam dwie postacie - tajemniczego Inkwizytora (który w zasadzie od razu wzbudził we mnie sympatię) Lowefella i jeszcze bardziej tajemniczego młodzieńca, którego przez większą część historii nazywano "czarnowłosym chłopakiem", a który później otrzymał imię Mordimer (które w fenomenalny sposób powstało przez przekręcenie pierwotnej wersji - Mortimer). Tło stanowi tutaj bunt chłopski, w środku którego znaleźli się nasi główni bohaterowie. Inkwizytor przybył tam, gdyż dostał misję do wykonania - sprowadzenie dziewczynki (Anny Matyldy), której chłopstwo zamordowało ojca (którym zresztą później się posilili) i resztę rodziny. Tutaj poznał chłopca, który mu pomógł (i nawzajem uratowali sobie życie, bo przecież po co mieć dług wdzięczności, prawda?) i u którego odkrył niezwykły dar, a w zasadzie dwa dary - widzenie zmarłych i podróże do nie-świata, które są dla mnie trochę niezrozumiałe, ale zapewne dlatego, że mój umysł jest ograniczony jeśli chodzi o równoległe światy i "umysłowe" kwestie, na które nie ma logicznego i twardego dowodu.

W trzeciej części dowiadujemy się więcej o pochodzeniu Mordimera (a także o naszym tajemniczym i zarówno mrocznym jak i dobrotliwym Lowefellu), gdyż Inkwizytor wyruszył w jego rodzinne strony i podpytał trochę mieszkańców o jego matkę - Piękną Katarzynę. Ciekawe rzeczy się tu wydały - zastanawiam się, która z nich będzie najważniejsza - domniemane ukrycie księgi w ciele Mordimera? Dziwne i niewyjaśnione wątpliwości odnośnie procesu jego matki? A może dawne życie Lowefella, który kiedyś nosił imię Narses?

No i już w ostatnim tomie skupiamy się na postaci Lowefella i na jego przeszłości (i poniekąd przyszłości, bo został wtajemniczony w nowe ciekawe rzeczy i został wprowadzony na "nowy poziom" w Amszilas). Mamy tutaj rozmowę z Arsanesem, który jest dość dziwną i wręcz błaznowatą postacią. No i zaintrygowała mnie postać van Bohenwalda - mam nadzieję, że w kolejnej części ten wątek zostanie rozbudowany.

Naprawdę nie spodziewałam się tak dobrej książki, którą jednocześnie napisał Polak i którą można podpiąć pod fantasy (jak to powiedział mój chłopak "low fantasy", no ale jednak...). I z pewnością zachęciła mnie do sięgnięcia po dalsze losy Mordimera.
Vilsa plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Książka na maksymalnie dwa dni :) To bardzo nieładnie tak szybko się kończyć! Świetny język, wciągająca akcja. Z Piekarą się wcześniej nie znałam, a teraz wiem, że bardzo chętnie zatrzymam się z nim na dłużej.
I kurczę... coś jest dziwnego w tej książce; bo jest obrzydliwa, pełna okrucieństwa, zakłamania, hipokryzji a jednak... brniemy w to! I chcemy więcej!
Natalia_Katarzyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-03, Na półkach: Przeczytałem,2014 (52 książki),Z biblioteki,
"Płomień i krzyż" Jacka Piekary otwiera dość kontrowersyjny cykl inkwizytorski. Krążyłam wokół niego już bardzo długo, jednakże nigdzie nie mogłam znaleźć pierwszej części - ani w bibliotekach, ani w księgarniach. Jednakże podczas ostatniej wizyty w bibliotece w końcu ją dorwałam!

Ta książka ma odsłaniać tajemnice świata, który różni się od naszego tym, że Jezus Chrystus w 33 roku nie umarł i nie zmartwychwstał, ale zstąpił z krzyża i ukarał śmiercią swoich prześladowców. Poznajemy losy Mordimera Madderdina z perspektywy dwóch osób:
Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora,
Arnolda Lowefella - jego mentora i nauczyciela, który jest członkiem Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium.

Wszystko to odbywa się w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo, w bogatym domu pięknej kurtyzany parającą się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz w siedzibie Świętego Officjum - klasztorze Amszailas.


Niestety muszę przyznać, że miałam nadzieję na to, iż "Płomień i krzyż" będzie książką ambitniejszą i bardziej mroczną od tej, którą dostałam. Mimo to, że faktycznie zawiera ona dość mocno kontrowersyjne elementy, to jakoś, w niektóre momenty wzbudzały we mnie niemalże politowanie. I nie jestem pewna czy autor momentami wykazywał dystans do magii i inkwizycji tudzież swojej historii, czy po prostu pewne rzeczy zastosował nieświadomie.

Jednak mimo powyższych niedociągnięć (co jest bardzo subiektywne) powyższa książka ma również pewne zalety. Jest to między innymi fakt, że Piekara zabiera nas do niezwykłego świata, który pozwala na oderwanie się od codzienności. Język pisarza sprawia, że opisywane przez niego wydarzenia niemalże stają nam przed oczami i momentami jest ciężko się od nich oderwać. "Płomień i krzyż" nie jest historią, która wymaga od nas wysiłku intelektualnego. Możemy po prostu dać się porwać historii, która mimo wad sprawia, że przy niej odpoczywamy w wykreowanym przez autora świecie, do którego chce się jeszcze wrócić. Na szczęście istnieje bardzo realna szansa, że w mojej bibliotece znajdę wszystkie części tejże serii i na bieżąco będę Wam opisywać to jak je odebrałam.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Ronja Linia koment
Przeczytane:2016-08-21, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2016,52 książki 2016,Mam,
Twiggy Linia koment
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
JaMajka1529 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Fantastyka,
silverraven Linia koment
Przeczytane:2015-01-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Fantastyka,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Jagheera Linia koment
Przeczytane:2014-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Martinezzz Linia koment
Przeczytane:2010-09-24, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
break
Okładka - Płomień i krzyż, t.1 Żar mrozu
Patricia Briggs
Okładka - Płomień i krzyż, t.1 Ołowiany świt
Michał Gołkowski
Okładka - Płomień i krzyż, t.1 Ja, Inkwizytor. Łowcy dusz
Jacek Piekara
Okładka - Płomień i krzyż, t.1 Przebudzenie Lewiatana. Część 2
James S.A. Corey
Okładka - Płomień i krzyż, t.1 Księżniczka
Andrzej Pilipiuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów