Pochwała cienia

Słynny esej z 1933 roku poświęcony japońskiej estetyce, tłumaczony na wiele języków, studiowany na wydziałach architektury i historii sztuki na całym świecie. Japoński pisarz próbuje zdefiniować w nim podstawy japońskiej estetyki, odwołując się do kategorii cienia jako metafory wieloznaczności, ulotności i przemijalności. Wychodząc od spostrzeżeń dotyczących budowy japońskiego domu czy kształtu przedmiotów codziennego użytku, Tanizaki zastanawia się nad tym, co charakteryzuje japońską estetykę, i jak wyraża się w niej stosunek do egzystencji. Książka poprzedzona wstępem Henryka Lipszyca.

Informacje dodatkowe o Pochwała cienia:

Wydawnictwo: Karakter
Data wydania: 2016-10-05
ISBN: 978-83-65271-26-6

Kup książkę Pochwała cienia

Pochwała cienia - opinie o książce

Uwielbiam książki z tej serii, są tak pięknie wydane, w małym formacie, na dobrym papierze, okładki idealnie nadają się do dotykania. Tak jak przy książce o herbacie, tak też tutaj, moje spotkanie zaczęło się od doznań zmysłowych, a dopiero później przyszła pora na treść. I tak jak autor "Księgi herbaty" pisał w sposób medytacyjny, tak w tym przypadku Tanizaki pokusił się o pisarstwo z pazurem, trochę zaczepnie, ale pozostawiając miejsce na zadumę, japońską elegancję i dopracowanie szczegółów. Miałam wrażenie, że od początku ciągnęło go do krytyki świata zachodniego, bo przecież gdyby coś wymyślono na wschodzie, to byłoby lepsze. Na szczęście im dalej, tym bardziej się z tego wycofywał, a przynajmniej tym mniej było tego w książce. Spojrzenie na cień i jego pochwała bardzo dużo wnosi do rozumienia sposobu myślenia ludzi z tamtego kręgu kulturowego. Pozwala też nam, europejczykom, na zauważenie, że inni też mają swoje racje, i często są to racje uzasadnione. Możemy dotknąć cienia i sprawdzić jak się z nim czujemy, możemy wziąć coś z niego dla siebie, albo odrzucić. Albo możemy po prostu nad tym pomedytować, bo ta książka świetnie się do tego nadaje. Uwielbiam takie książki.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;