Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

„Poczet królowych polskich. Powieść i klucz” to powieść obyczajowa pisana z sensacyjnym zacięciem, kryminał splatający polskie i żydowskie losy oraz niezwykły romans, w którym to mężczyźni okazują się słabą płcią.

Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i współczesną singielkę? Nowa powieść Marcina Szczygielskiego to wielowątkowa rodzinna historia, tajemnicze zmiany tożsamości głównych bohaterek oraz niewygodna fortuna, która zamiast wielkim szczęściem okazuje się niechcianym dziedzictwem.

Autor bestsellerowego Berka przygląda się losom polsko-żydowskich społeczności, którym daleko było do harmonijnego współistnienia. Wydobywa na światło dzienne mroczne kulisy przedwojennego showbiznesu, wyrafinowany półświatek wileńskich dandysów i lal czyli gejów.

Poczet królowych polskich to również niezwykły portret Warszawy i Wilna lat 30. Nowoczesna, tętniąca życiem stolica zestawiona jest z dekadenckim Wilnem, miastem w którym to polscy oficerowie dopuszczają się zbrodni. Autor proponuje całkowicie niesztampowy i nieromantyczny, obraz pomników polskiej martyrologii. Nad wszystkim zaś unosi się duch przedwojennej królowej polskiego kina Iny Benity, postaci nietuzinkowej, po której ślad zaginą wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego.

Szokujący bieg wydarzeń, wyraziści bohaterowie prowadzący ryzykowną grę oraz niezwykła dbałość o historyczne detale sprawiają, że książkę Marcina Szczygielskiego czyta się z zapartym tchem, niczym psychologiczny thriller i niepokorny portret Polski XX i początku XXI wieku.

Informacje dodatkowe o Poczet królowych polskich. Powieść i klucz:

Poczet królowych polskich. Powieść i klucz - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Tej książki się nie czyta, tę książkę się pochłania. Piękny styl, piękna polszczyzna, ciekawa historia,wielowątkowość,bohaterki o wyraźnie zarysowanych charakterach. Wyraźnie ukazana przepaść międzypokoleniowa, ignorancja młodych ludzi, którzy nie mają pojęcia o historii własnego kraju, o życiu ludzi kilkadziesiąt lat temu. To moja pierwsza książka Marcina Szczygielskiego i na pewno nie ostatnia.
Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2015-12-20, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Jestem zaskoczona i zachwycona. Warto spędzić czas w świecie wyczarowanym przez Szczygielskiego. Piękna polszczyzna... nareszcie ktoś, kto szanuje Czytelnika. POLECAM!
Fantastyczna i wciągająca. Nieprawdopodobne, zazębiające się losy kobiet z rodziny Król (a zatem tytułowych Królowych) na przestrzeni lat, a w tle smakowite przedwojenne obrazy Warszawy i Wilna. Nie mogłam się od niej oderwać pochłaniając niemalże wszędzie. Mimo pozorów lekkości książka porusza również wiele ważkich tematów - granicy dobra i zła, ludzkich wyborów, samotności, tolerancji. Do przeczytania i przemyśleń.
Avatar użytkownika - ebakua
ebakua
Przeczytane:2014-09-10,
Ależ to powieść! Niesamowita, wspaniała, wyjatkowa - takie lubię, takie działają na moją wyobraźnię, takie nie dają mi spać. Nie chciałam opuszczać świata stworzonego przez Marcina Szczygielskiego. Z żalem pożegnałam bohaterów - nie powiem, że odłożylam książkę na półkę, bo znów korzystałam z czytnika. Postanowiłam sobie, że przy najbliższej okazji muszę sobie kupić wersję papierową i wracać do tych postaci. Nietypowa konstrukcja powieści sprawiała, że odczuwałam ciekawość i niepewność zarazem. Zaczynałam czytać rozdział, nie wiedząc, kto tym razem będzie narratorem. Gdy po chwili sytuacja się wyjaśniała, musiałam odnajdywać się gdzieś w międzywojniu, po chwili w Warszawie, jak najbardziej współczesnej - historia mnie prowadziła, ja się jej podporządkowałam. Wątki się plączą, zazębiają, układają się w głowie w niesamowity wzór, jak w mandali, o której zresztą mówią główne bohaterki - tylko z oddalenia widać jej urok. Ogniwem łączącym są Królowe - nie koronowane, lecz władające światem wokół siebie. Róża Król - służąca w żydowskim domu - to pierwsza z nich. Potem dwie panie - Ina Król i Magda Król. Babcia i wnuczka. Jest jeszcze Zofia - córka Iny, matka Magdy, ale jej autor nie dał szansy nawet odezwać się (sporo za to mówi się o niej). Główną bohaterką jest Ina, jednak określenie "babcia" nie bardzo do niej pasuje - jej życiorys to niemalże gotowy scenariusz filmu. Od Ity Zajtel - dziewczyny z żydowskiej dzielnicy Warszawy do Iny Marr - gwiazdy kina. Marcin Szczygielski zbudował postać Iny w oparciu o biografię aktorki polskiego okresu międzywojennego - Iny Benity. Nie będę pisać kim była, wystarczy bowiem wpisać jej nazwisko do wyszukiwarki, by przeczytać, jak znaną była postacią. Drugą ważną postacią jest Magda, typowa przedstawicielka "młodych gniewnych" - singielka w dziwnym związku z gejem, zatrudniona w korporacji, z kredytem. Wnuczka Iny, dziedziczka rodzinnych tajemnic, traum...i dużych pieniędzy. Powieść to kompilacja wielu biogramów, życiorysów autentycznych postaci, co autor zresztą zaznacza w kluczu do powieści. Domyślam się, że zebranie tylu materiałów kosztowało pana Marcina dużo wysiłku, ale jestem pewna, że była to fascynująca praca. Dla mnie klucz - swoiste posłowie - był równie fascynujący i poruszający jak cała powieść. Każdą z postaci sobie wygooglowałam, obejrzałam dostępne zdjęcia. Z łezku w oku wróciłam do starego, czarno białego kina. Obejrzałam film "Jego ekscelencja subiekt" z Iną Benitą w jednej z głównych ról. Niesamowite wrażenie - oglądać postać, o której się czytało... Marcin Szczygielski stworzył fikcyjną historię, wielce prawdopodobną, gdyż popartą datami, nazwiskami, tytułami filmów, o których można przeczytać. Stworzył historię oszałamiającą! "Poczet królowych polskich" to bardzo konkretna historia - wszystkiego w niej po trosze - jest i trudna acz barwna polska historia, i uczuć cała gama, i anegdoty, i nieszablonowi, nietypowi, kontrowersyjni bohaterowie, i współczesność ze swoją jaskrawością, i wspaniały język, i subtelność i naturalizm jednocześnie... Jest i Wilno, i Warszawa, i prowincja. Są teatry, pracownie krawieckie, garderoby aktorek, ploteczki i plotki. Sporo o środowisku gejów, transseksualistów tak międzywojennym, jak i współczesnym. Są żydowskie tradycje te przestrzegane, jak i te ignorowane... I powiedzonka Królowej - koniecznie muszę do nich wrócić, wynotować, rozgryźć, niektóre zapamiętać. Czy muszę dodawać, jak oceniłam tę książkę? Czy muszę jeszcze zachęcać? http://czytanieedyty.blogspot.ie/
Avatar użytkownika - haniahania
haniahania
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Książka niewątpliwie bardzo wciągająca, a przy tym smakowicie gruba. Nie musiałam czekać na przeczytanie magicznych "pierwszych 50 stron" aby zdecydować, czy chcę czytać dalej - to jej niewątpliwy atut. Kolejnym jest klucz do powieści, stanowiący ciekawe źródło wiedzy przede wszystkim o postaciach Polski międzywojennej. Sprawia to, że czytanie powieści jest nie tylko przyjemnością samą w sobie, ale także swego rodzaju przygodą dla czytelnika. Minusem powieści jest to, kim jest jej bohaterka "współczesna" - jest to bowiem ponadtrzydziestoletnia singielka, z kredytem na mieszkanie, pracująca w korporacji, samotna, z przyjacielem gejem u boku. To schemat ograny przez listeraturę kilku ostatnich lat aż do znudzenia. Niemniej jednak historia bohaterki przedwojennej - zdecydowanie na plus.
Przedwojenny światek filmowy i historia Iny, gwiazdy, która zgromadziła ogromny majątek w czasie II wojny światowej. W tle emocje i rozterki życiowe Magdy, wnuczki Iny. Książka miejscami szokująca, w nieszablonowy sposób przedstawia stosunki polsko-żydowskie i historię II wojny światowej. Historia nie jest dramatyczna ani zbyt tragiczna, zdumiewa postrzeganiem homoseksualizmu, racjonalnie tłumaczy postępowanie Polaków wobec Żydów. Wciągająca i interesująca od pierwszej do ostatniej strony. Znakomicie opracowany klucz biograficzny.
Avatar użytkownika - AlopexLagopus
Przeczytane:2013-05-14, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bingo
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Bingo

Paweł Sieniawski, bohater ,,Bingo", najnowszej książki Szczygielskiego, jest prezenterem telewizyjnego serwisu informacyjnego. Ma żonę i córkę, a także...

Poczet królowych polskich
Marcin Szczygielski0
Okładka ksiązki - Poczet królowych polskich

Poczet Królowych polskich Marcina Szczygielskiego to powieść rzeka, wyjątkowa wędrówka od przeszłości do teraźniejszości - wielowątkowa,...