Opis ksiązki
Kup Teraz

Poczet królowych polskich. Powieść i klucz

Ocena ( 4 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik
Data wydania: 2012-05-09
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-60000-83-0
Liczba stron: 624
Dodał/a książkę:czytam
„Poczet królowych polskich. Powieść i klucz” to powieść obyczajowa pisana z sensacyjnym zacięciem, kryminał splatający polskie i żydowskie losy oraz niezwykły romans, w którym to mężczyźni okazują się słabą płcią.

Marcin Szczygielski prezentuje historię kilku pokoleń Polek, które są paniami własnego losu w czasach, w których przyszło im żyć. Co łączy przedwojenną gwiazdę kina, ideową komunistkę i współczesną singielkę? Nowa powieść Marcina Szczygielskiego to wielowątkowa rodzinna historia, tajemnicze zmiany tożsamości głównych bohaterek oraz niewygodna fortuna, która zamiast wielkim szczęściem okazuje się niechcianym dziedzictwem.

Autor bestsellerowego Berka przygląda się losom polsko-żydowskich społeczności, którym daleko było do harmonijnego współistnienia. Wydobywa na światło dzienne mroczne kulisy przedwojennego showbiznesu, wyrafinowany półświatek wileńskich dandysów i lal czyli gejów.

Poczet królowych polskich to również niezwykły portret Warszawy i Wilna lat 30. Nowoczesna, tętniąca życiem stolica zestawiona jest z dekadenckim Wilnem, miastem w którym to polscy oficerowie dopuszczają się zbrodni. Autor proponuje całkowicie niesztampowy i nieromantyczny, obraz pomników polskiej martyrologii. Nad wszystkim zaś unosi się duch przedwojennej królowej polskiego kina Iny Benity, postaci nietuzinkowej, po której ślad zaginą wraz z upadkiem Powstania Warszawskiego.

Szokujący bieg wydarzeń, wyraziści bohaterowie prowadzący ryzykowną grę oraz niezwykła dbałość o historyczne detale sprawiają, że książkę Marcina Szczygielskiego czyta się z zapartym tchem, niczym psychologiczny thriller i niepokorny portret Polski XX i początku XXI wieku.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Tej książki się nie czyta, tę książkę się pochłania.
Piękny styl, piękna polszczyzna, ciekawa historia,wielowątkowość,bohaterki o wyraźnie zarysowanych charakterach.
Wyraźnie ukazana przepaść międzypokoleniowa, ignorancja młodych ludzi, którzy nie mają pojęcia o historii własnego kraju, o życiu ludzi kilkadziesiąt lat temu.
To moja pierwsza książka Marcina Szczygielskiego i na pewno nie ostatnia.
moniapili plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-12-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Jedna z najlepszych książek, jakie czytałam. Jestem zaskoczona i zachwycona. Warto spędzić czas w świecie wyczarowanym przez Szczygielskiego. Piękna polszczyzna... nareszcie ktoś, kto szanuje Czytelnika. POLECAM!
haniahania plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka niewątpliwie bardzo wciągająca, a przy tym smakowicie gruba. Nie musiałam czekać na przeczytanie magicznych "pierwszych 50 stron" aby zdecydować, czy chcę czytać dalej - to jej niewątpliwy atut. Kolejnym jest klucz do powieści, stanowiący ciekawe źródło wiedzy przede wszystkim o postaciach Polski międzywojennej. Sprawia to, że czytanie powieści jest nie tylko przyjemnością samą w sobie, ale także swego rodzaju przygodą dla czytelnika. Minusem powieści jest to, kim jest jej bohaterka "współczesna" - jest to bowiem ponadtrzydziestoletnia singielka, z kredytem na mieszkanie, pracująca w korporacji, samotna, z przyjacielem gejem u boku. To schemat ograny przez listeraturę kilku ostatnich lat aż do znudzenia. Niemniej jednak historia bohaterki przedwojennej - zdecydowanie na plus.
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przedwojenny światek filmowy i historia Iny, gwiazdy, która zgromadziła ogromny majątek w czasie II wojny światowej. W tle emocje i rozterki życiowe Magdy, wnuczki Iny.
Książka miejscami szokująca, w nieszablonowy sposób przedstawia stosunki polsko-żydowskie i historię II wojny światowej. Historia nie jest dramatyczna ani zbyt tragiczna, zdumiewa postrzeganiem homoseksualizmu, racjonalnie tłumaczy postępowanie Polaków wobec Żydów. Wciągająca i interesująca od pierwszej do ostatniej strony. Znakomicie opracowany klucz biograficzny.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Poczet królowych polskich. Powieść i klucz Bierki
Marcin Szczygielski
Okładka - Poczet królowych polskich. Powieść i klucz Za niebieskimi drzwiami
Marcin Szczygielski
Okładka - Poczet królowych polskich. Powieść i klucz Ach ci faceci!
Krystyna Mazurówna
Okładka - Poczet królowych polskich. Powieść i klucz Les Farfocles czyli Nasturcje i ćwoki oraz Farfocje namiętności
Marcin Szczygielski
Okładka - Poczet królowych polskich. Powieść i klucz Bingo
Marcin Szczygielski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów