Opis ksiązki
Okładka - Poczwarka
Kup Teraz

Poczwarka

Ocena ( 41 osób )
5.1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2001-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788308053676
Liczba stron: 324
Dodał/a książkę:magis
Recenzja - Poczwarka

Poczwarka Adam i Ewa, bohaterowie powieści, żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści lat i starannie opracowany ""rodzinny biznesplan"". Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta - każde na swój sposób - poznają to nowe życie. Miedzy odrzuceniem a miłością kryje się niejedna tajemnica."

Recenzja
slk Linia koment
Przeczytane:2007-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,

Są książki, wobec których różnej maści krytycy próbują uparcie stosować określenie „dla całej rodziny” lub „znakomita dla każdego”. Efektem takich „kampanii reklamowych” jest to, że rekomendowanych książek nie czyta potem nikt... Adam i Ewa są – można rzec – doskonałym małżeństwem. Ona ma bardzo dobry zawód, on wielkie szanse na otrzymanie stanowiska szefa firmy. Zarabiają doskonale, mają własny dom, trochę ponad trzydzieści lat i – zgodnie z planem, jaki dawno temu ustalili – oczekują teraz tylko dziecka

agnik66 Linia koment
Przeczytane:2013-01-08, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Adam i Ewa to młode małżeństwo.Oboje skończyli już "trzydziestkę" i są szczęśliwi, zamożni. Ich życie wydaje się idealne, ułożone. W ich domu panuje harmonia, wszystko ma tu swoje miejsce. W końcu przyszedł czas na dziecko. Wszystko było wspaniale zaplanowane. Rodzice już wybrali swojemu potomkowi przyszłość: szkołę, studia, języki, taniec i polisę na wypadek ich śmierci. Chcieli, by ich dziecko było wyjątkowe i otrzymali je. Ich córka, Marysia, nazywana Myszką. przyszła jednak na świat z zespołem Downa. Nastąpił szok, rodzice zastanawiali się nawet nad pozostawieniem dziecka w szpitalu, a największym problemem wydawało się to, co powiedzą inni

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-08-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,12 książek 2016 ,
Adam i Ewa to para po trzydziestce, robiąca karierę i budująca swój dom marzeń.
Obydwoje myślą racjonalnie, mierzą zamiar podług sił i wreszcie uznają, że stać ich na dziecko.
Ewa rodzi dziecko, dziewczynkę, w prywatnej klinice i okazuje się, że niemowlak ma zespół Downa.
Adam namawia Ewę, żeby upośledzone dziecko pozostawić w szpitalu. Początkowo Ewa zgadza się na to - jednak po spotkaniu i rozmowie z matką kilkunastoletniej dziewczynki z ZD zmienia zdanie.

Ewa wraca do domu z Myszką (bo tak wyewoluowało imię Maria, które nadała córce) i codziennie mierzy się z opieka nad ciężko upośledzoną dziewczynką.
Adam izoluje się od Ewy i Myszki, brzydzi się córki, unika wszelkiego kontaktu cielesnego z nią.
I tak żyją przez kilka lat - niby razem, ale całkiem osobno.
Ewa obdarza córkę ogromną miłością, chociaż zdarzają się momenty załamania, gdy matka nie wytrzymuje nerwowo i krzyczy na Myszkę. Adam często obserwuje Myszkę z ukrycia; on o wiele lepiej niż Ewa rozumie, co Myszka chce wyrazić przez monosylaby, którymi się porozumiewa - ale nigdy się z tym nie zdradza.

Temat książki jest - wg mnie - ciekawy. Jednak ja tej narracji nie kupuję ;)
Adam (który zresztą nie jest tak naprawdę Adamem) jest taki racjonalny, taki przewidujący. I naprawdę nie wpadł na pomysł, żeby namówić Ewę na badania prenatalne? Przecież ZD diagnozuje się w trakcie pierwszego usg!
Poza tym w prywatnej klinice rodzi się dziecko bardzo ciężko upośledzone i nikt z personelu tego nie zauważył? Naprawdę??
Badania są przeprowadzane dopiero na prośbę matki - no ja tego nie kupuję, proszę autorki.

Adam, który okazuje się być Jankiem to następna sprawa. Rozumiem, że pięciolatek może zapomnieć, że miał starszego brata. Ale babcia nigdy mu o starszym bracie nie mówiła? Nigdy nie zabrała na grób rodziców i brata? Naprawdę?
I nikt nie zauważył, że Adam nagle o trzy lata odmłodniał i nagle "wyleczył się" z ZD?
Tego, proszę autorki, również nie kupuję.

Ale książka na pewno spodobałaby się tzw. prolifowcom ;)
kingaz86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2015 :),
Poczwarka Adam i Ewa, bohaterowie powieści, żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści lat i starannie opracowany ""rodzinny biznesplan"". Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta - każde na swój sposób - poznają to nowe życie. Miedzy odrzuceniem a miłością kryje się niejedna tajemnica.
intres16 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,różności,
Czasem myślimy, ze to nam jest tak źle, że nie da się wytrzymać, żyjemy z wrażeniem bycia gorszymi. Każdy z nas ma takie dni, jednak w tej książce można znaleźć ukojenie.
Już sam tytuł może nam wiele zasugerować, poczwarka jest pewnym stadium rozwoju, na swoje nieszczęście chyba najbrzydszym ze wszystkich. W książce spotykamy pewną dziewczynkę dotkniętą chorobą umysłową, gdy rodzice się dowiadują o dysfunkcji komplikują sobie i dziecku całe życie. W książce kryją się tak niesamowite i głębokie sentencje, że nie raz byłam nimi tak oczarowana, że musiałam na chwile przerwać czytanie z zamiarem pomyślenia pod tym kontem o moim życiu. W miarę czytania możemy spostrzec wiele nawiązań do religii, jednak nawet ateistom ta książka przypadnie do gustu, gdyż jest tak niesamowicie uniwersalna.
Właściwie, gdy ktoś pyta mnie o jakąś ciekawą książkę do czytania z kategorii "coś wstrząsającego ale prawdziwego" to polecam właśnie tę książkę. Uwielbiam ją.
kalcia1998 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki-2014,
świetna książka, dająca do myślenia
basia02033 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-07-15, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Młode małżeństwo mające już wszystko w życiu postanawiają powiększenie rodziny.Lecz los postanawia sprawić im niespodziankę i rodzi im się dziewczynka z DS.Pierwszy odruch to zostawić dziecko i pozbyć się ,,problemu", lecz Ewa po przemyśleniu postanawia zaopiekować się dzieckiem wbrew Adamowi.Dziewczynka ,,Myszka" ma najcięższą odmianę mongolizmu.Adam nie może przełamać niechęci do córki, chce aby żona urodziła mu zdrowe dziecko ale najpierw postanawia sprawdzić czyja to ,,wina" że Marysia urodziła się chora.Oczywiście najpierw doszukuje się winy po stronie Ewy, dopiero powrót do dzieciństwa zmienia jego myślenie i ....Naprawdę warto przeczytać.
magda690 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-05-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
strasznie poruszajaca serce historia ojca i corki, milsci matki do dziecka, poszukiwanie milosci od chorej poczwarki do pieknej coreczki
tsanir plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Na półkach: Przeczytałem,

Książka, którą nie wystarczy jedynie przeczytać. Trzeba przy niej usiąść i trochę pomyśleć. 


Pani Terakowska otwiera oczy na to co tak naprawdę znajduje się blisko nas i powinno być czymś normalnym, a często dla wielu z nas okazuje się wielce dziwnym i niezrozumiałym - sami pomyślmy, ile razy widzieliśmy jak ktoś (może nawet my sami?) z niezwykłym uporem, a nawet lekkim obrzydzeniem ukrytym pod maską współczucia wpatruje(my) się w niepełnosprawnych, często ich wyśmiewając i dokładając w ten sposób do ich życia więcej trudności, aniżeli sprawiła to sama choroba?


Podziwiam wszystkie matki, ojców, babcie czy po prostu opiekunów, którzy zajmują się niepełnosprawnymi. Za ich upór, cierpliwość i przede wszystkim wielką miłość, którą mają w sobie, za to, że każdego dnia walczą o tę bliską im osobę, pomagają jej, często nie mając w nikim oparcia, może jedynie w poduszce w którą płaczą wieczorami..


I również każdą osobą niepełnosprawną, która zazwyczaj potrafi doceniać życie o wiele bardziej od nas - osób całkowicie zdrowych, którzy mają wszystko praktycznie na wyciągnięcie ręki, a co często dla nich jest jedynie marzeniem, które ginie gdzieś w ciemnościach.

agusia97 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Obecnie literatura często porusza problemy chorób i różnych schorzeń. Lecz z reguły są to "piękne" choroby, gdzie ludzie chorzy wyglądają w miarę tak jak ci zdrowi. Są to choroby takie jak białaczka. Natomiast pomijane są inne choroby typy DS, zwany także mongolizmem lub zespołem Downa. Wyróżnia się on tym, że chorzy mają skośne oczy, okrągłe policzki, usta z reguły rozchylone z językiem opuszczonym na wargę. Pani Terakowska jako jedna z niewielu podjęła się próby napisania książki, w której mongolizm będzie tłem dla wszystkich wydarzeń. Myszka (dziewczynka z DS) jest wręcz odizolowana od społeczeństwa, ma jedną z najgorszych "odmian" mongolizmu, nie potrafi nawet wyraźnie powiedzieć najprostszego zdania. Ale mimo to posiada bardzo bogatą osobowość, niedostrzeganą przez innych ludzi. Spokój i odmianę od monotonii życia znajduje na strychu, wśród starych książek i Boga, który stwarza nowe światy, będące jednak niedoskonałe. Dzieci z zespołem Downa często nazywa się Dziećmi Boga, ponieważ potrafią dostrzec dużo więcej niż nie jeden zdrowy człowiek.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2009-08-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
"Poczwarka" Doroty Terakowskiej to książka niezmiernie istotna. Myślę, że powinna taka być dla każdego człowieka. Uczy tolerancji dla choroby, dla inności, a przede wszystkim ukazuje bezmiar bezsilności w dużej części całego zagadnienia opieki nad osobą chorą na ciężką odmianę zespołu Downa. Pozwala choć w części zrozumieć świat upośledzonego dziecka. Pokazuje matczyną miłość w najczystszej postaci. Problemy, z jakimi muszą się borykać bliscy. Osobnym wątkiem jest historia ojca dziewczynki. Bardzo mądra i ważna opowieść.
maciejka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-29, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Och cudowna! "Poczwarka" jest w kanonie moich ulubionych. Przepięknie napisana, z pasją, uczuciem. Przenika w głąb, nie pozwala o sobie zapomnieć, wzrusza i porusza... Niezwykła historia o zwykłej sprawie: dziecku i chorobie i świecie, do którego trudno trafić, a przecież jest na wyciągnięcie ręki. Bardzo mi się podobała. Lektura obowiązkowa.
izacules plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Książka, która skłania do zastanowienia się nad własnym życiem. Porusza ważną sprawę jakim jest choroba, pokazuje, że należy kochać każdego. Każdemu się to należy. Nasza miłość może wiele zmienić...
Marcelina plusminus Linia koment
Ocena: 3, Na półkach: Czytam,
ujdzie w tłumie
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-02-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Piękna powieść. Bardzo wzruszająca i refleksyjna...
Teresa5411 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Prawdziwa miłość nie stawia warunków.
Gracjana Linia koment
Przeczytane:2016-08-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-03-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
ginewra Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,przeczytane,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2006-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
castle-builder Linia koment
Przeczytane:2015-09-23, Na półkach: Przeczytałem,Na ciche wieczory...,
olalexis13 Linia koment
Przeczytane:2015-06-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bijtje Linia koment
Przeczytane:2015-05-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
arven1989 Linia koment
Przeczytane:2013-11-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
Zoe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
dorota198 Linia koment
Przeczytane:2015-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Iqko Linia koment
Przeczytane:2015-01-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
dreamer08 Linia koment
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2014-06-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rynta86 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
monikad Linia koment
Przeczytane:2000-05-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2001-05-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2001,
Myszka96 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Na półkach: Przeczytałem,
annaart Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kobra18 Linia koment
Przeczytane:2010-04-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Ale to już było" ;),
Habina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
slk Linia koment
Przeczytane:2007-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach:
Martina Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane!,
wedrujaca Linia koment
Przeczytane:2013-10-31, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Milly Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
nasturia Linia koment
Przeczytane:2013-09-23, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 2011,
izus90 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mysha Linia koment
Przeczytane:2012-03-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów