OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Pod jednym dachem, pod jednym niebem

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Edipresse Książki
Data wydania: 2013-03-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-89923-69-1
Liczba stron: 323
Dodał/a książkę:Eliszeba
Pod jednym dachem, pod jednym niebem wprowadza nas w głąb emocjonujących problemów jednej rodziny. Pretekstem do opowiedzenia jej pogmatwanej historii staje się rodzinny zjazd z okazji czterdziestolecia małżeństwa Wiktora i Karoliny. Pod warstwą wesołej zabawy kłębią się emocje i odnawiają zabliźnione rany. Okazuje się, że każdy z gości skrywa jakieś sekrety, złe wspomnienia i lęki rzucające cień na jego aktualne życie. Czy tak szczęśliwi bohaterowie wieczoru mają sobie coś ważnego do powiedzenia i wybaczenia.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
leonia plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-04-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Akcja rozgrywa się w zasadzie w ciągu jednej doby, spotkanie rodzinne, podczas którego toczą się rozmowy na różne tematy, przerywane wspomnieniami. Autorka ukazuje jak ważna jest rodzina w życiu człowieka, a także pokazuje, że zrozumienie drugiego człowieka zależy tylko od nas samych. Polecam

papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2014 ,
Powieść Stanisławy Fleszerowej-Muskat to książka zwykła i niezwykła zarazem. Skonstruowana jest w sposób zaskakujący, aczkolwiek przemyślany. Tzw. akcja toczy się, jakby w utworze dramatycznym, w ciągu jednej doby. Na scenie występuje grupka aktorów (14 osób), która zgromadziła się w związku z obchodami czterdziestoletniego pożycia małżeńskiego Karoliny i Wiktora Wysoczarskich. Są to członkowie najbliższej rodziny, ksiądz i przyjaciel domu. Ktoś powie - nudy, co ciekawego może wydarzyć się w książce, w której większość akcji rozgrywa się przy stole? A w zasadzie cała - w mieszkaniu? Na pewno czytelnicy, którzy preferują raczej wartką akcję znudzą się szybko, a może i rzucą książką w kąt nie doczytawszy do końca.

Piękno tej lektury polega na jej przesłaniu i retrospekcjach. Dzięki nim autorka zbudowała galerię całkiem ciekawych i barwnych postaci, które we wspomnieniach wracają do roku 1917. Dzięki małżeństwu Karoliny i Wiktora los połączył dwie bardzo różne rodziny. Rodzice Wiktora byli dziedzicami w Wysoczarach, mieli wspaniały pałacyk otoczony pięknym ogrodem i służbę. Po drugiej wojnie światowej podzielili los polskiej arystokracji. Z pięknego majątku pozostały tylko wspomnienia i wyniosła duma babci Wysoczarskiej. Karolina była córką prostej chłopki, która miała szczęście trafić na służbę do weterynarza. Młodzi pokochali się i pobrali, co wzbudziło powszechne poruszenie w miasteczku. Babcia Izabelka, pomimo osobistych tragedii była i pozostała osobą życzliwą, ciepłą i przyjaźnie nastawioną do drugiego człowieka.

Chwile przy stole płyną wolno, ale burzliwie. Co jakiś czas zabierani jesteśmy w przeszłość jednego z bohaterów powieści. Dzięki temu ujawniają się ich lęki i wciąż żywe wspomnienia związane z wojną.

Książka ta zmusza nas do refleksji nad sobą. Pozwala dostrzec w którymś z bohaterów siebie. Prowokuje do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi. Szczególnie istotne jest tu pytanie o swoje miejsce w rodzinie oraz o relacje w niej panujące.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
anoola Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
break
Okładka - Pod jednym dachem, pod jednym niebem Everest
Odd Harald Hauge
Okładka - Pod jednym dachem, pod jednym niebem Rozgrywka
Lena Najdecka
Okładka - Pod jednym dachem, pod jednym niebem Niezbędnik podróżnika
Beata Pawlikowska
Okładka - Pod jednym dachem, pod jednym niebem Moje podróże z lotką
Jadwiga Szalewicz
Okładka - Pod jednym dachem, pod jednym niebem Moje wielkie ruskie wesele
Anna Mandes-Tarasov
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów