Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Ta książka to pasjonujący i zarazem brutalnie realistyczny zbiorowy portret ludzi, którzy walczyli i ginęli w wodach Atlantyku w jednej z najważniejszych batalii tej wojny.

W pierwszych latach drugiej wojny światowej elitarne niemieckie siły podwodne, Ubootwaffe, niemal uniemożliwiły przeciwnikowi korzystanie z wiodących do Wielkiej Brytanii szlaków transatlantyckich. Z perspektywy aliantów marynarze U-Bootów stanowili największe zagrożenie i wcielenie zła.

Niniejsza książka opisuje życie na pokładzie U-Bootów, odtworzone na podstawie różnych opublikowanych tekstów, listów, dzienników i wspomnień, prozy i poezji. Przedstawia obraz codziennej egzystencji załóg niemieckich okrętów podwodnych, a także dramatyczne wydarzenia, które były ich udziałem. Znajdziemy tu barwne opisy emocji, jakich doznawali marynarze z U-Bootów, począwszy od kapitana, a na mechaniku skończywszy.

Powszechnie uważano, że załogi U-Bootów składały się z samych ochotników; w istocie było inaczej. Mimo pewnego poczucia dumy z przynależności do Ubootwaffe, każdy marynarz wiedział, że czekały go rejsy bojowe w iście piekielnych, klaustrofobicznych, niehigienicznych warunkach, w cuchnącym wnętrzu U-Boota; rejsy, będące ekstremalną próbą psychicznej i fizycznej wytrzymałości, a szansa ich przeżycia była mizerna. Z 39 000 ludzi, którzy wyszli w morze na pokładach U-Bootów, w walkach zginęło 27 491, a kolejnych 5000 dostało się do niewoli.

Informacje dodatkowe o Podwodna armia Hitlera. U-Booty:

Podwodna armia Hitlera. U-Booty - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2021-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2021,

W czasie II wojny światowej niemieckie okręty podwodne stanowiły spore zagrożenie dla statków zmierzających do i z Wielkiej Brytanii. Niniejsza książka zawiera najważniejsze informacje dotyczące U-Bootów, ich złogi, morskich bitew i życia codziennego na pokładzie. Jako osoba zupełnie niezaznajomiona i wcześniej niezainteresowana tematyką, dowiedziałam się z tej książki sporo ciekawych rzeczy.

Możliwe, że ktoś już wcześniej interesujący się danym tematem, mając za sobą kilka innych pozycji, nie znajdzie w tej książce nic nowego. Autor nie zanudza czytelnika szczegółowymi opisami technicznymi. Za to możemy poznać najważniejsze wydarzenia, w których okręty podwodne brały udział. Wszystko opisane w ciekawy, rzetelny sposób obrazujący brutalne fakty.

Książka nie skupia się tylko na jednej stronie tego wielkiego konfliktu. Dowiadujemy się jakim zagrożeniem były U-Booty dla brytyjskich statków, a także jakie zagrożenia czyhały właśnie na okręty podwodne. Ukazanie walk z obu stron daje nam szerszy obraz wojennej rzeczywistości. Poznamy najważniejsze osoby biorące udział w bitwach, okręty, a także narażone na niebezpieczeństwo statki handlowe o większym znaczeniu dla przebiegu wojny.

Głównym tematem jest jednak życie codzienne załogi. W czasie długich podróży marynarze zmuszeni byli do wspólnego funkcjonowania w bardzo trudnych i niehigienicznych warunkach. Do tego dochodził ciągły stres zmieszany z monotonną rutyną. Nie każdy się do tego nadawał. Mimo iż powracających z wypraw często traktowano jak bohaterów wbrew temu co często mówią załoga nie składała się tylko z ochotników.

Podsumowując „Podwodna Armia Hitlera” będzie dobrą pozycją dla początkujących zainteresowanych tematem, lub chcącym poznać życie na okręcie od środka z kilkoma najważniejszymi faktami z drugiej wojny światowej. Do dzieła dołączony jest słowniczek, ale nie prawdę powiedziawszy, nie jest jakoś mocno potrzebny, gdyż większość terminów jest wyjaśniana na bieżąco.

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;