Podwodna armia Hitlera. U-Booty

Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-624-1
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Podwodna armia Hitlera. U-Booty
Ta książka to pasjonujący i zarazem brutalnie realistyczny zbiorowy portret ludzi, którzy walczyli i ginęli w wodach Atlantyku w jednej z najważniejszych batalii tej wojny.

W pierwszych latach drugiej wojny światowej elitarne niemieckie siły podwodne, Ubootwaffe, niemal uniemożliwiły przeciwnikowi korzystanie z wiodących do Wielkiej Brytanii szlaków transatlantyckich. Z perspektywy aliantów marynarze U-Bootów stanowili największe zagrożenie i wcielenie zła.

Niniejsza książka opisuje życie na pokładzie U-Bootów, odtworzone na podstawie różnych opublikowanych tekstów, listów, dzienników i wspomnień, prozy i poezji. Przedstawia obraz codziennej egzystencji załóg niemieckich okrętów podwodnych, a także dramatyczne wydarzenia, które były ich udziałem. Znajdziemy tu barwne opisy emocji, jakich doznawali marynarze z U-Bootów, począwszy od kapitana, a na mechaniku skończywszy.

Powszechnie uważano, że załogi U-Bootów składały się z samych ochotników; w istocie było inaczej. Mimo pewnego poczucia dumy z przynależności do Ubootwaffe, każdy marynarz wiedział, że czekały go rejsy bojowe w iście piekielnych, klaustrofobicznych, niehigienicznych warunkach, w cuchnącym wnętrzu U-Boota; rejsy, będące ekstremalną próbą psychicznej i fizycznej wytrzymałości, a szansa ich przeżycia była mizerna. Z 39 000 ludzi, którzy wyszli w morze na pokładach U-Bootów, w walkach zginęło 27 491, a kolejnych 5000 dostało się do niewoli.
Recenzja
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-08-05, Na półkach: Przeczytałem,

Ubootwaffe  W udanej serii Sekrety historii wydawnictwa RM ukazała się książka Philipa Kaplana U-Booty. Podwodna armia Hitlera. To kolejna już pozycja na naszym rynku wydawniczym, podejmująca fascynujący temat podwodnej armii niemieckiej w czasie I i II wojny światowej. Na marginesie jej ukazania się warto wspomnieć również o dosyć specjalistycznej książce Andrzeja Perepeczki U-booty drugiej wojny światowej, skoncentrowanej na sprawach technicznych publikacji

zebon75 Linia koment
Sumire Linia koment
Armagedon Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Chcę przeczytać,
speedi Linia koment
Przeczytane:2015-08-05, Na półkach: Przeczytałem,
Okładka - Podwodna armia Hitlera. U-Booty Psychologia zła. Jak Hitler omamił umysły
Joel E. Dimsdale
Okładka - Podwodna armia Hitlera. U-Booty Robert Lewandowski. Fantastyczna dziewiątka
Słomiński Maciej
Okładka - Podwodna armia Hitlera. U-Booty Legendy warszawskie
Marta Dobrowolska-Kierył
Okładka - Podwodna armia Hitlera. U-Booty Cristiano Ronaldo. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski
Okładka - Podwodna armia Hitlera. U-Booty Lionel Messi. Sztuczki, triki i bramki
Tomasz Bocheński, Tomasz Borkowski