Podwójna Tożsamość

Wallis Stoneman urodziła się w Rosji i została adoptowana przez zamożną nowojorską rodzinę. Nie wie nic o swoim dzieciństwie w dalekim kraju. Teraz ma już szesnaście lat, jest twarda i zahartowana. Właśnie natrafiła na bolesną tajemnicę, która na dobre zmieni jej życie: dziewczyna ma wyjątkowo niebezpieczne pochodzenie.... Piękna i buntownicza szesnastolatka, zamiast życia w luksusie wybiera niebezpieczną egzystencję na ulicach Manhattanu. Czy przeżyje na tyle długo, aby przekonać się, kim jest naprawdę?

Informacje dodatkowe o Podwójna Tożsamość:

Podwójna Tożsamość - opinie o książce

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2015-06-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
,,Podwójna tożsamość" to pierwszy tom sensacyjno-kryminalnej trylogii dla młodzieży tworzonej przez Williama Richtera. W końcu! Sensacja, kryminał i młodzieżówka w jednym - mieszanka, której nie spotyka się zbyt często. Autor ten jest hollywoodzkim scenarzystą i producentem filmowym. Nie ma na swoim koncie zbyt wielu dzieł, a ,,Podwójna tożsamość" jest jego literackim debiutem. I jak na debiut to trzeba przyznać, że wyszło całkiem nieźle! Wallis Stoneman jest w tym cudownym wieku, który znany jest jako okres buntu. Uciekła z domu, pomieszkuje na ulicy z grupką znajomych, kombinuje jak przeżyć z dnia na dzień. I właśnie takie życie naprowadza ją na ślad o jej prawdziwym pochodzeniu. Dawniej nosiła imię Walentyna, urodziła się w Rosji, ale jako mała dziewczynka została adoptowana przez zamożne małżeństwo. Wally zrobi wszystko, aby dowiedzieć się prawdy o sobie. Dlaczego matka ją zostawiła? Kim tak naprawdę jest i dlaczego jej przeszłość wydaje się być tak bardzo zagmatwana? Dziewczyna będzie jednak musiała wykazać się sprytem, ale również ostrożnością i odwagą, bowiem po piętach depcze jej ogromne niebezpieczeństwo. Wciąż nie mogę oprzeć się wrażeniu, że ta książka jest niczym film akcji. Właściwie nie ma się co dziwić, autor zaczynał od pisania scenariuszy, dlatego widoczne naleciałości są rzeczą dosyć oczywistą, ale w żadnym stopniu nie wpływają negatywnie na odbiór książki. Ba! Może nawet go wzmacniają? Dzięki takiemu zabiegowi - czy to celowemu czy nie - przed naszymi oczami rozgrywa się czysta sensacja, z pędzącą akcją, oryginalnymi bohaterami i chwilami pełnymi napięcia. Dominuje tutaj jeden wątek, a mianowicie podążanie Wally za prawdą. Dziewczyna nie cofnie się przed niczym, aby dowiedzieć się, kim jest jej matka i dlaczego ją zostawiła. Bohaterowie są dosyć charakterystyczni i w miarę dobrze wykreowani. Wallis jak na swój młody wiek jest postacią dojrzałą i odważną. Życie na ulicy było tylko i wyłącznie jej wyborem, a co za tym idzie, dziewczyna nie jest skłonna do użalania się nad sobą. Wiedziała, na co się pisze i potrafi sobie poradzić w każdej sytuacji. Trzeba przyznać, że cała sprawa jest dosyć zagmatwana i pan Richter potrafi nieźle namieszać w głowie swoim czytelnikom. Jedno wydarzenie pociąga za sobą drugie, a tajemnica nie zostaje rozwiązana aż do samego końca. Zakończenie jest zaskakujące i pojawia się tutaj wiele zwrotów akcji. Autor nie zapomniał o budowaniu napięcia, które w przypadku tego typu literatury jest rzeczą niezbędną. Naprawdę bardzo łatwo jest dać się porwać tej powieści. Odcinamy się od otaczającego nas świata i wchodzimy do książki, która została naszpikowana akcją do granic możliwości. Nie doznacie tutaj znużenia, autor zadbał o to, aby na każdej stronie coś się działo, więc nudzie mówimy ,,żegnaj!". Tym bardziej, że wprowadził on postać o czarnym charakterze, którego dusza jest równie czarna jak jego oczy. Człowiek bez skrupułów, brutalny, idący po trupach do celu. A Wally dopiero po czasie zaczyna sobie uświadamiać, z kim ma do czynienia i wie, że nie może liczyć na żadne współczucie z jego strony. ,,Podwójna tożsamość" to całkiem dobry debiut, który przede wszystkim zapewnia doskonalą rozrywkę na parę godzin. Być może nie jest to literatura górnych lotów i nie zapada aż tak bardzo w pamięć, ale czyta się ją bardzo przyjemnie. Myślę, że autor sprostał zadaniu i stworzył dobrą powieść sensacyjno-kryminalną dla młodzieży. Potrafi zainteresować czytelnika, a styl, jakim się posługuje jest naprawdę oryginalny. ,,Podwójna tożsamość" jest książką dynamiczną, pełną akcji i napięcia. Bohaterowie są wyraźnie nakreśleni i każdy z nich to osobna indywidualność. Jedyne czego tutaj nieco brakuje, to emocji, ale myślę, że jak na debiut literacki to pan Richter poradził sobie naprawdę nieźle. Wystawiam 6/10.
,,Podwójna tożsamość" to powieść bardzo udana: i pod względem stylu i pod względem treści. Z opinii innych wynika, że to historia dla młodzieży, jednak nie tylko nastolatki będą nią zachwycone. To dobra powieść dla każdego, kto lubi dreszczowce z dużą zagadką w tle. Bohaterowie są nad wyraz dojrzali, akcja toczy się w dobrym tempie, a co najważniejsze - jest nieprzewidywalna. A także trudno znaleźć w niej jakiś schemat, co przekłada się na jakość całości. Nie trudno więc zgadnąć, że z ogromną ochotą polecam ten tytuł. Duża dawka emocji gwarantowana.
Avatar użytkownika - szulikmonia
szulikmonia
Przeczytane:2014-04-14, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
,,Podwójna tożsamość" to książka, do której podchodziłam dość sceptycznie. Sensacyjna powieść dla młodzieży napisana przez scenarzystę i producenta Williama Richtera, jednak już po kilku pierwszych stronach okazało się, że moje obawy są bezpodstawne. Wallis Stoneman jest nastolatką z problemami. Urodziła się w Rosji i nosiła imię Walentyna. Jako mała dziewczynka została adoptowana przez zamożną rodzinę i wyjechała z nimi do Stanów. Dziewczyna ma szesnaście lat i boryka się z wieloma problemami. Ucieka z domu, gdyż nie radzi sobie ze złością i emocjami. Jej głównym celem jest odnalezienie biologicznej matki, co okazuje się śmiertelnie niebezpiecznym zadaniem. Dziewczyna mieszka na ulicy wraz z trojgiem przyjaciół Ellą, Jakem i Tevinem. Odkrywane przez nich wskazówki prowadzą do tragicznych wydarzeń, których głównym sprawcą jest Klesko i Tiger. Główną bohaterką jest Wallis. Dziewczyna z pewnością jest odważna, ponieważ pomimo wielu okropnych sytuacji, których była światkiem brnęła dalej starając się poznać prawdę o matce. Przez większość książki zastanawiałam się, dlaczego uciekła z domu, ponieważ nie jest to opisane w jasny i konkretny sposób. Wallis jest piękną dziewczyną i na pierwszy rzut oka widać, że Tevin jest w niej zakochany. Jest to miły chłopak, którego polubiłam i kibicowałam szczerze temu związkowi. Wątek miłosny nie jest wymuskany i wyidealizowany. Narrator nie używa pięknych słów, aby go opisać, powiedziałabym raczej, że jest bardzo realny. Jest to książka sensacyjna i relacje łączące te dwójkę są jedynie dodatkiem. Akcja jest zawrotna, w książce nie znalazłam zbędnych opisów i przemyśleń. Bohaterowie nieustannie są w ruchu. Są to młodzi ludzie, których życie nie oszczędzało, obracają się w dość ryzykownych kręgach, dlatego nie łatwo ich przestraszyć. Czysta akcja i ciągły ruch bohaterów sprawiły, że książka wciąga. Dzięki narracji trzecioosobowa poznajemy dodatkowo wydarzeni z Rosji oraz dotyczące bezpośrednio Clare- matki adopcyjnej Wallis. Książka jest nieprzewidywalna, co jest ogromnym plusem. Przez większość powieści nie miałam pojęcia, kto okaże się matką głównej bohaterki, choć miałam pewne podejrzenia. Przyczyn, dlaczego Kleska za wszelką cenę ścigał prawdziwą matkę Wallis nie odkryłam prędzej i pewnie, dlatego z takim zainteresowaniem czytałam książkę. ,,Podwójna tożsamość" to książka dla młodzieży, lecz nie jest miłą i sympatyczną lekturą, jest pełna śmierci, narkotyków, cierpienia i bólu. Wydaje mi się, że język w książce został lekko ugrzeczniony. Wiele sytuacji powinno wywołać mocniejsze słowo niż ,,Kurde", co wydawało się wymuszone. Książka bardzo mi się podobała, jest warta przeczytania. Zaskoczy was w niejednym momencie a zakończenie wstrząśnie i pozostawi po sobie jeszcze więcej pytań. Świat pokazany jest z tej gorszej strony gdzie uczciwość jest towarem deficytowymi, tylko nieliczni są lojalni wobec przyjaciół, te okruch dobra napawają nadzieją, ponieważ nie łatwo jest pozostać sobą w otoczeniu przesiąkniętym złem. Polecam i uważam, że nie pożałujecie wyboru tej książki. 5/6
Avatar użytkownika - Nudhar
Nudhar