Podwójne życie Pat

Jedna kobieta. Dwa światy. Dwie historie

Jest rok 2015, a Patricia Cowan dożyła sędziwego wieku. "Dziś zdezorientowana" - głosi napis na karcie pacjenta na jej łóżku. Patricia nie wie, który jest rok, nie pamięta o ważnych wydarzeniach z życia swoich dzieci. Za to pamięta o tym, co wydaje się niemożliwe. Pamięta, że wyszła za Marka i miała czworo dzieci - ale pamięta też, że nie wyszła za Marka i wychowała troje dzieci z Bee.

Była gospodynią domową, która wyzwoliła się z okropnego małżeństwa, czy odnoszącą sukcesy autorką przewodników, mieszkającą w Wielkiej Brytanii i Włoszech? A księżyc, który widzi przez okno: czy znajduje się na nim poczciwa stacja badawcza, czy też posterunek wojskowy najeżony pociskami atomowymi?

Książka Jo Walton zaczyna się spokojnie, a potem nagle porywa czytelnika w szaloną podróż, wiodącą przez podwójny krajobraz i kończącą się czymś w rodzaju ,,Wyboru Zofii" do entej potęgi. Ta droga zapiera dech w piersiach.

Ursula K. Le Guin

Jo Walton otrzymała nagrodę Johna W. Campbella za najlepszy debiut w 2002 roku i World Fantasy Award za powieść ,,Tooth and Claw" w 2004 r. Inne jej książki to opisująca historię alternatywną trylogia ,,Small Change", złożona z tomów ,,Farthing", ,,Ha'penny" i ,,Half a Crown". Za powieść ,,Wśród obcych" otrzymała w 2012 r. nagrodę Hugo i Nebula. Jo Walton prowadzi bloga na papersky.livejournal.com oraz pisze felietony w Tor.com. Pochodzi z Walii, mieszka w Montrealu.

Informacje dodatkowe o Podwójne życie Pat:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2015-09-23

Kup książkę Podwójne życie Pat

Podwójne życie Pat - opinie o książce

Pat, obecnie (tj. 2015 rok) staruszka z demencją, stanęła niegdyś przed ważnym życiowym wyborem. Mężczyźnie, w którym się zakochała, pokrzyżowały się plany, dlatego postawił bohaterkę pod ścianą - biorą ślub teraz albo nigdy. Pat nie pamięta, co odpowiedziała... a może właśnie żyła podwójnie?

Bardzo podobał mi się pomysł na fabułę tej książki. Wychodzimy od amnezji i starczego skołowania do przeplatających się alternatywnych życiorysów jednej osoby. Komu zdarzyło się żałować, że postąpił tak a nie inaczej, ten pewnie również będzie "kupiony" takim rozwiązaniem. To ciekawy eksperyment, tak zobaczyć czyjeś losy, które odbiegły w dwie różne strony, to jak się człowiek rozwijał dzięki różnym doświadczeniom.

Bohaterkę (bohaterki?) łatwo było odróżnić dzięki różnych zdrobnieniom imienia, których używają po decyzji dotyczącej zamążpójścia. Nie jest trudno również Pat polubić, bo to rozsądna, grzeczna i dzielna dziewczyna. Jeśli popełnia jakieś błędy, to wynikające z niedoświadczenia albo będące znakiem czasów, w których dorastała.

Trochę drażniło mnie tempo tej historii. W obu wątkach dużo się dzieje, autorka starała się streścić naprawdę całe życie bohaterki, dwa życia!, przez to niektóre wydarzenia są zamknięte w pojedynczych zdaniach. Trzeba być skupionym w czasie lektury, bo inaczej ma się wrażenie, że sporo nam umknęło. Chociaż nie sądzę, żeby wszystkie te wiadomości były czytelnikowi niezbędne do zrozumienia całości.

Było widać, że autorka starała się dobrze odwzorować XX w. Bohaterowie nie żyją w próżni, zarówno w tle jak i w ich rozmowach przewijają się wydarzenia historyczne, znane osoby, tematy budzące zainteresowanie czy kontrowersje.

Powieść daje do myślenia, pokazuje jaki wpływ mają nasze decyzje na nas samych i najbliższe nam osoby. Nie jest to może kryminał, który ciągle trzyma w napięciu, ale i tak łatwo zapadnie w pamięć dzięki swojej nietypowej fabule. Polecam osobom lubiącym powieści historyczne, jak i tym szukających wzruszeń i przedstawień silnych bohaterek.

Avatar użytkownika - Febra
Febra
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 2, Przeczytałam, 52książki/2015,
Zycie wymaga dokonywania wyborów - jedne są mało ważne inne decydujące. Patrycja, przebywająca obecnie (w roku 2015) w domu starców wie, że jedno tak/nie sprawiło , że różnie potoczyły się jej losy. "Tak" - doprowadziło do jej małżeństwa z wierzącym i stosującym wobec niej przemoc Markiem (który w końcu okazał się odreagowującym na niej swe frustracje gejem), do rezygnacji na wiele lat z marzeń, ambicji. "Nie" - zaowocowało szczęśliwym związkiem homoseksualnym z Bee, realizacją swych planów, podróżami. "Tak" sprawiło, że Patrycji przyszło żyć w świecie pełnym niepokoju i atomowych wojen, świat decyzji na "nie" ma pokojową stację badawczą na Księżycu, chociaż od niepokoju uwolniony nie jest. Książka porusza problemy par jednopłciowych (dotyczących posiadania dzieci, spraw prawnych w tym dziedziczenia czy opieki nad chorym partnerem). Jest dla mnie jednowymiarowa - wierzący są źli, małżeństwa to miejsce przemocy domowej, związki homoseksualne dają wolność, spełnienie za to spotykają się z trudnościami społecznymi i prawnymi, choć jak podkreśla autor na przestrzeni lat tych trudności jest mniej. Patrycja z domu starców to kobieta, określana przez personel jakp zdezorientowana. Czytelnik po lektorze może czuć się zdezorientowany, zniesmaczony (ja) lub zachwycony wizją "rodziny"
Avatar użytkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2015-11-26, Ocena: 5, Przeczytałam,

Jo Walton to popularna walijska autorka powieści spod szyldu fantastyki. W swojej najnowszej książce w dość subtelny sposób otarła się o ten gatunek, przedstawiając dwa warianty życia bohaterki. W niebanalny (choć coraz częściej wykorzystywany w literaturze) sposób pokazała jak decyzja jednej osoby może zaważyć na losach całego świata.
Patricia budzi się jako pacjentka z demencją. Wysila umysł, by przypomnieć sobie kim jest i jak się znalazła w szpitalu. Jednak pamięć płata jej psikusa – widzi siebie w dwóch odsłonach, czuje się rozdwojona, pojawiają się sprzeczne wspomnienia. Jedynie obrazy z dzieciństwa i dorastania pozostają niezakłócone. Skromna, religijna i pracowita Patsy dostaje się do Oksfordu, gdzie jest uczennicą m.in. Tolkiena. Poznaje tam Marka, z którym łączy ją pierwsze miłosne uczucie. Para postanawia się pobrać, lecz plany i ambicje chłopaka biorą w łeb. Mark żąda od Patsy natychmiastowej odpowiedzi, czy mimo przeszkód i braku perspektyw na wymarzone życie, wyjdzie za niego czy skorzysta ze zwolnienia z danego wcześniej słowa. I w tym momencie narracja się rozwidla. Jednym torem podążymy za Patsy (przyjmującą „oświadczyny”) zmieniającą się stopniowo w Tricię – uzależnioną od męża frustrata, traktowaną jako maszyna prokreacyjna, nieszczęśliwą i rozgoryczoną matkę dziewięciorga dzieci. Pogrążająca się w domowych obowiązkach Tricia, głównie dzięki feministycznej książce „Mistyka kobiecości”, zdaje sobie sprawę, że jej życie może wyglądać inaczej. Zdecydowana zadbać o siebie, rozwijać się i uniezależnić od męża, w symboliczny sposób zmienia imię na Trish. Druga opowieść przedstawia losy bohaterki odrzucającej propozycję Marka. Po zerwaniu dziewczyna wyjeżdża do Włoch, które zawładną jej sercem. Jako wykształcona pisarka decyduje się pisać przewodniki po najważniejszych miastach Italii. Każdy kolejny tom przynosi jej sukces. Poznaje również miłość swojego życia. Niestety, para żyje w świecie, w którym ciągle dochodzi do rozmaitych nieszczęść, ataków terrorystycznych, wojen. Dotyka to również Pat i jej nieformalnej rodziny. Im większe ich szczęście, tym bardziej los ich doświadcza. „Podwójne życie Pat” to książka bardzo złożona, w której współistnieją dwie minipowieści. Poza postacią głównej bohaterki, w zasadzie nic ich nie łączy. Ale to nie tylko historia o tym, jak jedna decyzja zmienia życie czy losy świata. To raczej tylko pretekst do zwrócenia uwagi na sprawy bardzo istotne dla ludzi w ogóle. Pisarka skupiła się na kwestii płci – na przestrzeni kilkudziesięciu lat pokazała jak zmieniało się postrzeganie roli i funkcji kobiety w świecie. Pat, Bee czy Lorna to symbole walki o niezależność, sprawiedliwość, prawo do samorealizacji. Niezwykle bolesny jest portret Tricii, wykorzystywanej i upokarzanej nie tylko przez męża, ale i prawo. Dopiero lata 50. przynoszą triumf kobiet, np. w świecie nauki. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że w 1952r. angielski tron objęła Elżbieta II. Wiele miejsca w książce zajmuje historia – ukazywanie ważnych momentów historycznych, przełomowych i znaczących dla człowieka. Ważnym tematem jest także religia i wiara, pisarka wyraźnie piętnuje hipokryzję. Mówi się tu o społecznym wykluczeniu, ograniczonych horyzontach, uprzedzeniach wynikających m.in. z fanatyzmu religijnego. Znajdą się również problemy społeczne, jak bieda, uzależnienia, choroby, niechciane ciąże itp. Nie sposób wymienić bogatego wachlarza tematów i wskazać tych najważniejszych, wszystkie bowiem mają wielki wpływ na bohaterów, ich przyszłość oraz losy świata. „Podwójne życie Pat” to dla mnie przede wszystkim hołd oddany kobietom oraz niezależności, w której pisarka upatruje klucza do szczęścia. Autorka przychyla się do teorii, że życie zgodnie ze swoim wewnętrznym głosem pozwala na szczęście i spełnienie, jest siłą, która potrafi przezwyciężyć największe kłopoty i cierpienia.

Avatar użytkownika - barwinka
barwinka
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Decyzje, które podejmujemy, determinują nasze życie, zmieniają je, wprowadzając na nową ścieżkę. Nasze decyzje determinują również rozwój świata i kierunek w którym podąży. Nie na darmo mówi się, że ruch skrzydeł motyla może wywołać tsunami na drugim końcu globu. Nie zdajemy sobie sprawy, jak wyglądałoby nasze życie, gdybyśmy w pewnym momencie wybrali inną decyzję - kierunek studiów, praca, partner, dzieci, być może bylibyśmy szczęśliwsi, może nie, może nasza praca pomogła by innym. Nie zastanawiamy się nad tym w takich kontekstach. Jo Walton pokazała taki właśnie wybór i spowodowała, że zaczęłam się zastanawiać nad wieloma sprawami.

Patricia przebywa w domu spokojnej starości, a zarazem ośrodku, który zajmuje się jej chorobą. Kobieta jest zdezorientowana nie tylko przez chorobę, ale również przez wspomnienia, które nakładają się na siebie, a jednocześnie sobie zaprzeczają. Które z nich są prawdziwe i dlaczego pamięta dwa różne życia? Decyzja, którą podjęła bardzo dawno temu zdecydowała, jak potoczyły się jej dalsze losy, ale również jak rozwinął się świat.

Miałam przeczucie, że to będzie dobra książka, wartościowa lektura, która wzbudzi we mnie dużo różnych pytań i tematów do rozmyślań. Historia Patsy początkowo nie odbiega od normy. Dziewczyna żyje w trudnych czasach, podczas wojny przeżywa sporo trudnych chwil, spotyka ją śmierć bliskich. Bohaterka chce się uczyć i przekazywać swoją wiedzę innym. Pytanie, na które musi odpowiedzieć determinuje jej przyszłe życie. Czy odpowie jak kobieta swoich czasów, czy stanie się wyzwoloną kobietą, wybiegającą ponad okres, w którym przyszło jej żyć? Będzie wiodła życie z Markiem, któremu urodzi czwórkę dzieci, czy zwiąże się z Bee i wychowa troje? W zależności od jej decyzji świat będzie wyglądał tak, jak go znamy, a może w międzyczasie parę bomb atomowych zostanie zrzuconych na różne państwa. Tak wiele zależy od tej decyzji.

Pisarka zdecydowała się poruszyć istotny temat. Sam opis żyć bohaterki wydaje się trochę pobieżne, wiele lat i wydarzeń sprowadza się do krótkich wspomnień, ale przecież nie o to chodzi w tej książce. Ta historia ma nam coś uświadomić, zmusić do reelekcji i zastanowienia się nad naszym życiem i nad decyzjami, które podjęliśmy. Być może spowoduje też , że w przyszłości będziemy zwracać większą uwagę na to co mówimy.

Historie czyta się szybko i z zainteresowaniem, nie tylko dzięki historiom ale również dzięki stylowi, który jest lekki. Pisarka przedstawia życia, w których pojawiają się chwile radosne i smutne, chwile zwątpienia i pasji. Każde z nich przynosi bohaterce coś cennego, ale żadne nie jest idealne. Dodatkowo pojawiły się wydarzenia, akcje terrorystów, które spowodowały we mnie niepokój, szczególnie w tych ostatnich dniach.

Ten tytuł można porównać z książką "Jej wszystkie życia" Kate Atkinson. Wątek czasu, wyborów, które wpływają na życie jest podobny, choć tam bohaterka miała możliwość zmienić swoje postępowanie, tutaj Pat podczas wyboru nie zdawała sobie sprawy, jak ta decyzja wpłynie na jej przyszłe życie. Obie pisarki zdecydowały się jednak nagiąć czas i jego realia.

"Podwójne życie Pat" to dobra książka, którą czyta się z przyjemnością i która zmusza do zadawania sobie pytań. Warto sięgnąć po ten tytuł, przyjrzeć się bliżej zagadnieniu którego podjęła się pisarka. Jeśli interesują Was życiowe wybory i ich konsekwencje, niewymienialność czasu, ale również alternatywa życia, nie tylko tego jednostki ale również całego świata, sięgnijcie po ten tytuł. Warto poznać historię napisaną przez Jo Walton.

Czy zastanawiałas? sie? kiedys? jakby potoczyło sie? Twoje z?ycie,gdybys? wybrała zupełnie inna? droge??
Czy byłabys? włas?nie w tym miejscu?
Jo Walton zabiera nas w szalona? podro?z? pełna? nieoczekiwanych zbiego?w wydarzen?.Nie jest to lekka powies?c?.Ma ona bowiem w sobie nutke? melancholii i refleksji.Ksia?z?ka ta niewa?tpliwie czaruje niepowtarzalnym klimatem,a zarazem ma w sobie ro?wniez? jaka?s? taka? szorstkos?c? i surowos?c?.
Jest rok 2015.Patricia jest se?dziwa? staruszka? przebywaja?ca? w domu opieki z powodu pogłe?biaja?cej sie? demencji.Jednak,pomimo choroby wie,z?e niegdys? prowadziła dwa odmienne z?ycia.Z?ycia,kto?re napisały dla niej zupełnie oddzielne historie.Kaz?da z dro?g była usłana ro?z?nymi dylematami i wyborami.Za to nie wa?tpliwie obie potoczyły sie? diametralnie ro?z?nie.Czy Pat z?ałuje,kto?regos? z powyz?szych wyboro?w?Kto?ry jej los był zatem ten prawdziwy?Moz?e faktycznie oba..
PODWO?JNE Z?YCIE PAT to opowies?c? napisana z kobieca? wraz?liwos?cia? i nostalgia?.Autorka wykazała sie? niezmierna? pomysłowos?cia? i wyobraz?nia.Do rozgrywaja?cej sie? tu niespiesznie fabuły Jo Walton w ciekawy sposo?b wplotła wydarzenia historyczne minionych czaso?w.Porusza takz?e sprawy zwia?zane z kobieca? natura?,nauka? czy choc?by pie?kno zwia?zane z miłos?cia?.Lektura ta z pewnos?cia? nalez?y do tych dos?c? specyficznych,ale przy tym jest ona wre?cz oryginalna i nieszablonowa.To niewa?tpliwie jedna z takich historii,kto?re zapamie?tasz.
@wydawnictwo_swiatksiazki

7.5/10

Avatar użytkownika - milosnikksiazkow
milosnikksiazkow
Przeczytane:2020-12-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie jest to historia, którą przeczytamy na codzień. Ja osobiście musiałam robić przerwy w czytaniu żeby przetrawić historie z życia Pat i Trish. Pomimo, że to dwie te same osoby to całkowicie się różniły.

Lubię książki, które opisują historie typowo życiowe bo możemy na chwilę przystanąć i pomyśleć jak my byśmy postąpili w takiej sytuacji. Jaką my byśmy podjęli decyzję gdyby spotkały nas takie okoliczności.

Ta opowieść uświadamia nas jak podjęte decyzje wpływają na nasze teraźniejsze życie i naszą przyszłość. Innymi słowy ‘’Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz’’.

Z jeden strony bardzo ciężko jest opisać emocje podczas czytania tej książki bo jednak to nie jest historia, która trzyma cały czas w napięciu i nie siedzimy jak na szpilkach czytając kolejne strony książki. Jednak do takich pozycji trzeba podejść na spokojnie i ze świeżą głową. Trzeba się skupić żeby się nie pogubić.

Ta książka jest o wszystkim i o niczym. Czyli o tym co zawiera całe życie – czasami coś się dzieje, a czasami nie dzieje się nic. Ja będę wspominać dobrze tę książkę. Coraz bardziej zastanawiam się czy nie chciałabym aby dumnie prezentowała się na moim regale. ??

Polecam Wam tę książkę, naprawdę. Może nie być to Wasz gatunek ale czasami nie to jest najważniejsze, a co kryje się w środku. Nie raz książka mnie zaskoczyła i poskładała w każdy możliwy sposób.

Tę mogę zaliczyć jako ta, która daje wiele do myślenia bo jednak są w niej wydarzenia, które po części zdarzały się też naprawdę.

Avatar użytkownika - NicoMinoru
Przeczytane:2017-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wśród obcych
Jo Walton0
Okładka ksiązki - Wśród obcych

Nastrojowa, poruszająca książka o tym, dlaczego i jak bardzo ważna może być fantastyka/fantazja w życiu człowieka. Mnóstwo odwołań i przywołań najznakomitszych...