Pojedynek na słowa

Najnowsza powieść Connie Willis, mistrzyni literatury science fiction, która w Pojedynku na słowa łączy opartą na domysłach o przyszłych osiągnięciach fabułę z błyskotliwym dowcipem w stylu Nory Ephron i P.G. Wodehouse’a.

Niedaleka przyszłość. Prosty zabieg ambulatoryjny robi prawdziwą furorę wśród zakochanych. Najnowszy wynalazek medycyny ma zwiększyć wzajemne zrozumienie między partnerami, a tym samym zbliżyć ich do siebie. Briddey Flannigan jest zachwycona, gdy jej chłopak, Trent, proponuje, by jeszcze przed ślubem poddali się zabiegowi, który scementuje ich związek. Dzięki temu staną się sobie jeszcze bliżsi. Ale nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się, że musiało dojść do jakiejś pomyłki, bo Briddey czuje się zespolona, tyle że nie ze swoim chłopakiem.

To więcej niż dziewczyna może znieść. Ale to dopiero początek kłopotów. Briddey szybko uświadomi sobie, że nadmiar informacji nie jest niczym dobrym, a miłość i komunikacja międzyludzka są o wiele bardziej skomplikowane, niż kiedykolwiek mogłaby przypuszczać.

Informacje dodatkowe o Pojedynek na słowa:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2017-06-28
ISBN: 978-83-6578-110-9
Tytuł oryginału: Crosstalk
Tłumaczenie: Izabela Matuszewska

Kup książkę Pojedynek na słowa

[Formularz] Wyszczególniał również wszystkie możliwe skutki uboczne operacji: chorobę wieńcową, krwotok, padaczkę, paraliż, śmierć.

Ani słowa o śpiączce, stanie wegetatywnym czy pobieraniu narządów. Widzisz, C.B., mówiłam, że to całkowice bezpieczny zabieg, pomyślała Briddey.

Pierwsza Zasada Skutecznego Kłamania: trzymaj się jednej wersji.

Druga Zasada Skutecznego Kłamania: nigdy nie mów ani sława więcej, niż jest to absolutnie konieczne.

Trzecia Zasada Skutecznego Kłamania: zawsze miej gotowe alibi na wypadek, gdyby ludzie zaczęli zadawać pytania.

Czwarta Zasada Skutecznego Kłamania: trzymaj się najprostszych historii.

Piąta Zasada Skutecznego Kłamania: nie rób skruszonej miny.

Pojedynek na słowa - opinie o książce

Niedaleka przyszłość, w której ogromną popularność zyskało EED, czyli innowacyjny zabieg sprawiający, że między parą wytwarza się więź pomagająca zrozumieć uczucia partnera. Po takiej operacji mężczyzna doskonale zdaje sobie sprawę, kiedy ma przytulić ukochaną, a kiedy lepiej trzymać się do niej z daleka. Tak samo jest z kobietą. Głowna bohaterka Briddey jest wniebowzięta, kiedy jej chłopak, z którym jest od niedawna w związku, proponuje jej zrobienie zabiegu. Kiedy wieść o propozycji Trenta wychodzi na jaw, koleżanki Briddey zaczynają jej mocno zazdrościć. Jednakże jej trochę nadopiekuńcza rodzina oraz lekko ekscentryczny kolega C.B próbują odwieść ją od tego pomysłu. Mimo ich próśb kobieta poddaje się zabiegowi. Gdy wybudza się z narkozy okazuję się, że coś poszło bardzo nie tak... Po zabiegu w jej głowie głośno i wyraźnie zaczyna rozbrzmiewać głos C.B, a połączenia z Trentem jak nie było, tak nie ma. Briddey nie zdaje sobie sprawy, że to dopiero początek tego co na nią czeka... Autorka zabiera nas w przyszłość, w której social media przejęły władze nad naszym życiem. Pośród setek maili, postów i wiadomości nie ma mowy o jakiejkolwiek prywatności. W takim miejscu zaręczyny są już dawno niemodne, a lepszym wyjściem jest zaproponowanie EED, ponieważ komu w tych czasach chce się przeprowadzić szczerą rozmowę o uczuciach, skoro można je po prostu wyczuć? Jeśli dobrze się przyjrzymy, świat wykreowany w książce nie różni się tak bardzo od naszego. Szczerze mówiąc zarówno w powieści jak i w realu ludzie zaczynają tonąć pośród nowszych modeli telefonów, laptopów, tabletów, komputerów i Bóg wie czego jeszcze. Dosłownie mówiąc zaczynamy odseparowywać się od życia realnego, na rzecz wirtualnego. Connie Wills w swojej historii dotyka jednego z największych problemów dzisiejszych czasów., czyli komunikacji międzyludzkiej. Po co pójść do koleżanki porozmawiać, skoro wszystko co chcieliśmy jej powiedzieć można napisać w wiadomości? Wpływ technologi na nasze życie stał się o wiele za duży i nie wyobrażam sobie tego co będzie za kilka lat, "Pojedynek na słowa" to lekka i nieraz zabawna historia, skierowana głównie do nastolatków. Przedstawia losy dwójki młodych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy z tego jakim zagrożeniem jest technologia. Bohaterowie są momentami lekko przerysowani, ale mimo to przypadli mi do gustu. Choć spodziewałam się czegoś innego to i tak jestem zadowolona z lektury. Czytało ją się przyjemnie i szybko. Ma w sobie coś, co potrafi porządnie wciągnąć czytelnika. Sięgając po książkę spodziewajcie się, że będzie się ona kręcić wokół problemu jakim jest komunikacja międzyludzka. Jeśli lubicie takie klimaty to ta powieść jest w sam raz dla was.
Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2017-07-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Czy marzyliście kiedyś o tym, żeby posiadać zdolności telepatyczne? Żeby komunikować się z kimś tylko za pomocą myśli? Żeby móc słyszeć myśli innych ludzi? Pewnie każdy w którymś momencie życia o tym pomyślał. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być czymś świetnym, ale jak większość świetnych rzeczy, ma też swoją ciemną stronę. Przekonała się o tym główna bohaterka powieści autorstwa Connie Willis, Pojedynek na słowa. Przenosimy się do niezbyt dalekiej przyszłości, w której social media zdominowały świat. Teraz niczego już nie można ukryć przed innymi, a ludzie tak pragną wchodzić w życie innych i wiedzieć o nich wszystko, że plotki rozchodzą się z prędkością światła. Niesamowity rozwój medycyny i technologii sprawił, że nawet uczuć nie trzeba już wyrażać! Dzięki szybkiemu zabiegowi neurochirurgicznemu EED można je po prostu przekazać ukochanej osobie. Ta drobna operacja pogłębia więź pomiędzy partnerami. To lepsze niż zaręczyny! Nie trzeba wierzyć w uczucia drugiej osoby, tutaj jest to kwestia wiedzy. Briddey Flanningan jest zachwycona, gdy jej chłopak Trent proponuje jej wspólne EED. I nigdy by nie przypuszczała, że ta decyzja tak diametralnie odmieni jej życie. Nie jestem do końca pewna, czy coś takiego jak EED mogłoby zaistnieć w rzeczywistości, ale zapewne dlatego ta książka jest zaliczana do gatunku science-fiction. Choć EED nie powinno doprowadzać do tego, że słyszy się myśli innych ludzi, a co dopiero pobudzać w człowieku zdolności telepatyczne, tak najwyraźniej najsłynniejszy na świecie lekarz przeprowadzający te zabiegi nie zdaje sobie sprawy, że coś takiego może mieć miejsce. Czyżby był to zwykły skutek uboczny? Czy może sam protokół operacji jest niedopracowany i coś może pójść nie tak? Czyżby doktor Verrick nie do końca był ekspertem w swoim fachu? A może to wszystko to jeden wielki spisek i potajemna intryga, w pełni przemyślana? To Ci dopiero pytania! Briddey po operacji musi się zmierzyć z poważnym problemem. Nie dość, że pomiędzy nią i Trentem nie wywiązała się żadna emocjonalna więź, to kobieta zaczyna słyszeć w głowie głos kolegi z pracy, C.B., którego wszyscy mają za czubka. Obawia się, że gdy tylko ta sprawa wyjdzie na jaw, to Trent posądzi ją o romans, a to byłaby dla niej tragedia. Jednak okazuje się, że to tylko początek jej problemów! Telepatia zaczyna się rozszerzać, a ona traci zmysły. Choć nie należy do osób, z którymi mogłabym się zaprzyjaźnić, to chwilami szczerze jej współczułam. Tak głęboko wierzyła w EED, w miłość do Trenta, aż tu nagle zawalił jej się cały świat. Przyznaję, bohaterka ta nie należy do zbyt rozgarniętych, dlatego też nie zyskała mojej sympatii, ale myślę, że dobrze spisała się w roli, którą przewidziała dla niej Connie Willis. Motyw telepatii jest tutaj zdecydowanie siłą napędową. Bohaterowie wykorzystują ją na każdym kroku, czasem nawet nieświadomie, co potrafi ich przytłoczyć. Próba ujarzmienia nowych zdolności jest dla nich bardzo istotna. Podobnie jak chęć odkrycia prawdy. Skąd ta umiejętność pochodzi? Czy to na pewno sprawka doktora Verricka? Czy ktoś jeszcze maczał w tym palce? Pojawia się nawet delikatny motyw związany z genetyką, ale to bardziej sam zarys niż odpowiednia jego realizacja. Książka jest napisana dojrzałym i barwnym językiem, jest dopracowana, ale też nie do końca tego się po niej spodziewałam. Autorka zadbała o złożoność swojej historii, tam gdzie było to potrzebne, to nie stroniła od szczegółów, ale nie jestem w stanie napisać, że mamy tutaj do czynienia z czymś niezwykle porywającym, co ma niesamowite tempo akcji. Całość jest faktycznie dobrze zaprezentowana, każda sytuacja jest dokładnie opisana, mamy tutaj logiczny ciąg wydarzeń, ale niestety nie było mi dane zżyć się z żadnym z bohaterów, dlatego też stałam gdzieś z boku, zamiast stać się częścią tej opowieści. Pojedynek na słowa to książka dobrze zrealizowana, z ciekawym pomysłem na fabułę, raczej jednowątkowa. Skupiamy się przede wszystkim na postaci Briddey, jej próbie odnalezienia siebie w nowej sytuacji. Bohaterowie są moim zdaniem wykreowani nie za dobrze, ale historia ta z pewnością ma w sobie coś ciekawego, co może zainteresować nie jednego czytelnika. To takie połączenie science-fiction i romansu, gdzie pojawiają się pewne rozterki życiowe, ale i sytuacje humorystyczne, rozluźniające napiętą atmosferę, wynikającą z ogólnej problematyki powieści. Telepatia ma swoje dobre i złe strony, o czym przekonali się już bohaterowie Connie Willis. A Wy? Jesteście na to gotowi? www.bookeaterreality.blogspot.com
Avatar użytkownika - Nessi98
Nessi98
Przeczytane:2019-04-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki 2019,
Przejście
Connie Willis 0
Okładka ksiązki - Przejście

Jedna z rzadkich, niezapomnianych powieści, zarówno dramatycznych, jak i głęboko refleksyjnych oraz pełnych napięcia. Zdumiewająca mieszanka suspensu...

Nie licząc psa
Connie Willis0
Okładka ksiązki - Nie licząc psa

Na pozór Anglia w lecie 1888 roku jest najspokojniejszym miejscem w historii - leniwe popołudnia w łódce na Tamizie, proszone herbatki, krokiety...