Opis ksiązki
Kup Teraz

Pollyanna

Ocena ( 14 osób )
5.2
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788323776581
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę:Wojciech Polak

Pollyanna to historia rezolutnej dziewczynki, która po śmierci ojca trafia na wychowanie do chłodnej, despotycznej ciotki, panny Polly Mimo tragedii jedenastolatka zachowuje pogodę ducha. Swojej ,,gry w radość" - dostrzegania we wszystkim pozytywnych aspektów - uczy dorosłych. Wkrótce bawią się z nią nawet najsmutniejsi ludzie w miasteczku.Cudowna opowieść o tym, jak wielką siłę kryje w sobie prostota.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
MArtT plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Ulubione :),
Książka mojego dzieciństwa :) Jedna z pierwszych, którą przeczytałam do końca jednym tchem. Wywarła na mnie wtedy duże wrażenie i teraz również, gdy ponownie do niej wróciłam :)
BoRoWiK plusminus Linia koment
Przeczytane:2008-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Piękna, wzruszająca książeczka nie tylko dla dzieci :) Sięgnij po Pollyannę i naucz się z nią ciszyć życiem :) Zacznij bawić się w "Grę w szczęście" :)
dayna15 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-12-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,z_Przeczytałam przed 2013,
Posiadam wydanie z 1997 roku.
Patiopea plusminus Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:

Pollyanna" jest książką znaną chyba na całym świecie. Wiele osób wychowywało się na historii małej, zarażającej radością dziewczynki. Nawet ja, mimo, że nigdy wcześniej nie miałam okazji poznać jej przygód, wiele o niej słyszałam. Po lekturę sięgnęłam ciekawa co takiego jest w tej książce, że stała się tak sławna. I czy mi także się spodobała?


Pollyanna po śmierci swojego ojca, trafia na wychowanie do ciotki, która jest jej jedyną rodziną. Dziewczynka już od samego początku stara się znaleźć pozytywne strony sytuacji w jakiej się znalazła. Mimo, że surowa ciotka uważa opiekę nad siostrzenicą za swój obowiązek, nastrój dziecka zaczyna się jej powolutku udzielać. Pollyanna zaczyna uczyć swojej malutkiej gry w cieszenie się z dobrych stron życia także dorosłych.


Główna bohaterka jest nastawiona do życia bardzo optymistycznie i ten optymizm udziela się także czytelnikowi. Pomysły Pollyanny i jej pogoda ducha sprawiły, że ja także zapragnęłam grać w jej lekko zwariowaną grę. Dziewczynka nie tylko zadziwia, ale sprawia też, że możemy spojrzeć na świat innym okiem. Autorka pokazuje, że nie warto się dołować i trzeba cieszyć się życiem, a każda sytuacja ma swoje dobre strony, po prostu trzeba ich poszukać.


Historia bohaterki jest dosyć zawiła i lekko skomplikowana. W książce pojawiają się tajemnice związane z matką i ciotką dziewczynki, a kilku mieszkańców miasteczka skrywa sekrety. Powieść wydaje się być banalna i pod koniec faktycznie tak jest, ale mimo to fajnie się ją czyta.


Klimat powieści przywodzi mi na myśl "Anię z Zielonego Wzgórza". Zarówno Ania, jak i Pollyanna mają kompleksy na punkcie swojego wyglądu i obie historie rozgrywają się w podobnej scenerii.


"Pollyannę" czytało mi się lekko i szybko. Jest to miła i ciekawa lektura, która mimo, że jest historią przewidywalną, podejmuje także ważniejsze tematy. Gra głównej bohaterki zmieniła życie wielu ludzi, a kiedy się o tym czytałam, od razu poprawiał mi się nastrój. Jeżeli szukacie miłej lektury, która jest pozytywnie nastawiona, to "Pollyanna" jest właśnie dla ciebie. To nie jest książka, ani dla dużych, ani dla małych, jest dla osób w każdym wieku, a dzięki niej można się poczuć znów jak dziecko, które dopiero poznaje świat.


http://ksiazki-patiopei.blogspot.com/2013/10/pollyanna.html?showComment=1380811303208#c6222786483878491282


Za możliwość poznania historii Pollyanny, serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont :)

Iwona067 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 ksiązki 2014,
Czy zdarza Wam sie czasami zatęsknić za jakąś bardzo optymistyczną lekturą, taką lekką, radosną, która przynajmniej na moment pozwoli uwierzyć, że ludzie nie są wcale tacy źli?
Mam tak, co jakiś czaś. Zaczynam mądre książki, kilka sztuk naraz i żadna "nie wchodzi", czekają na "lepsze czasy"...
"Pollyanna" Eleanor H. Porter jest właśnie taką literaturą-lekarstwem, w sam raz na zranioną duszę, odskocznią od twardej rzeczywistości. To jedna z moich ulubionych lektur z dzieciństwa, ale z przyjemnością wróciłam do niej ponownie.
Pollyanna to jedenastoletnia dziewczynka ciężko doświadczona przez los. Umiera jej mama, potem ojciec, wychowują ją obce "Panie z Koła Opieki", by wreszcie oddać jedynej żyjącej krewnej, cioci Polly. Ciotka była "osobą surową, o srogim obliczu, która groźnie marszczyła się na brzęk upadającego noża lub na trzaśnięcie drzwiami i nigdy sie nie uśmiechała, nawet gdy noże i drzwi zachowywały się cicho" (s. 8). Dziewczynka przybywa do domu krewnej i od razu zdobywa sympatię służących - gospodyni Nancy i ogrodnika Tymoteusza. Jest osóbką, która swoim optymizmem i pogodą ducha zjednuje po kolei wszystkich mieszkańców miasteczka, nawet tych zatwardziałych w nienawiści, wiecznie skłóconych i niezadowolonych z życia. Zaraża ich radością ucząc grać w tajemniczą grę. Jednym z takich ludzi jest doktor Chilton: zgorzkniały stary kawaler, oddający się bez reszty swojemu ukochanemu zawodowi, nie znajdujący radości w swojej samotnej egzystencji. Bardzo szybko jednak poznaje cudowne lekarstwo Pollyanny na smutki i pozwala się Pollyannie wciągnąć w grę. To lekarstwo, jak sam mówi to " jej wszechmożne i nigdy niegasnące dążenie do wynajdowania dodatnich stron we wszystkim, co się już stało albo się dopiero stanie" (s. 135).
Niestety, mimo usilnych prób, dziewczynce nie udaje się zmiękczyć od razu serca ciotki Polly. Jak to zazwyczaj bywa w takich opowieściach, wkrótce zdarzy się coś, co uzmysłowi ludziom, co jest w życiu najważniejsze. Po traumatycznym wydarzeniu również i zatwardziała Polly pokaże swoje prawdziwe oblicze a wkrótce okaże się również, że "połowa miasta nosi teraz niebieskie kokardy, zaniechała małzeńskich kłótni albo nauczyła się lubić to, czego nie lubiła przedtem i to wszystko dzieki Pollyannie" (s. 249).
Jedna mała dziewczynka o otwartym sercu i wiecznie uśmiechniętej buzi potrafi zmienić całe otoczenie. Jakie to proste. Wystarczy tylko grać w cudowną grę.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2004-05-01, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
Pollyanna bardzo przypomina Anię z Zielonego Wzgórza. Dziewczynka jest tak samo radosna, dobra, sympatyczna. Książka niesie przesłanie: "Don't worry, be happy" ;-) Jest to naprawdę pozytywnie nastawiająca książka dla dzieci i młodzieży. Dorosły czytelnik zauważy jednak, że konieczność radości na siłę (nawet wobec śmierci bliskiej osoby) nie zawsze wychodzi na zdrowie. Człowiek musi czasem mieć możliwość uzewnętrznienia smutku. Oby tylko było to sporadyczne i w wyjątkowych przypadkach! Ogólnie jednak gloryfikacja optymizmu nie może być przeze mnie oceniona jako niewłaściwa. Do przeczytania dla smutasów, aby tchnęli w życie więcej uśmiechu.
vulkann Linia koment
Przeczytane:2016-10-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Antosia Linia koment
Przeczytane:2004-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Karen72 Linia koment
Przeczytane:1996-03-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2006-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Dla dzieci,Warto do nich wrócić,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-08-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
chabrowacczyteln Linia koment
Przeczytane:2014-06-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
michalina25s Linia koment
Przeczytane:2008-03-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
figlarna24 Linia koment
Przeczytane:2013-09-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe",52 książki 2013,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jurata Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MariaR Linia koment
Przeczytane:2013-09-18, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Bas1992 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów