Opis ksiązki
Kup Teraz

Polscy pisarze wobec faszyzmu

Ocena ( 1 osoba )
4.0
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2015-09-10
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7969-581-2
Liczba stron: 432
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Polscy pisarze wobec faszyzmu

Faszyzm wedle sławnej formuły wybitnego niemieckiego badacza Ernsta Noltego był wydarzeniem epokowym i naznaczył cały wiek XX. Był popularny także wśród pisarzy i to często bardzo wybitnych, że przypomnę Marinettiego, Malapartego, Pounda, Jüngera, Céline’a, Drieu La Rochelle’a, Benna, Heideggera, Brasillacha… Na temat ich związków z faszyzmem powstały na Zachodzie już setki, jeśli nie tysiące, prac, a ich liczba zderza się z nieobecnością podobnych studiów w naszym literaturoznawstwie.

Tym większe zainteresowanie musi budzić obszerna książka Pawła Sobczaka. (…) Autorowi chodzi nie tylko o to, jak widzieli polscy pisarze hitleryzm i III Rzeszę, ale także jak postrzegali faszyzm włoski i Włochy Mussoliniego. Pawła Sobczaka interesuje też to, jak polscy pisarze wyobrażali sobie faszyzm jako taki, czy potrafili rozpoznać modernistyczny i totalitarny charakter doktryny faszystowskiej i na ile sami faszyzmowi lub „ideologiom faszyzującym” się poddawali, a na ile się im opierali.

Obszerna, erudycyjna, wnikliwa, ambitnie i oryginalnie pomyślana książka Pana Sobczaka niewątpliwie zasługuje na uwagę czytelników. Podziw budzi jej interdyscyplinarny charakter, swoboda, z jaką snuje swą opowieść autor, zdradzając talent dobrego eseisty. (…) Interesujące są też komparatystyczne ambicje autora, przywołującego konteksty nie tylko niemieckie czy włoskie, dość oczywiste w pracy o podobnej tematyce, ale też te mniej oczywiste i znane, a więc francuskie i rumuńskie. (…) Powstała w ten sposób praca oryginalna, ważna, ciekawa, która zainteresuje badaczy kultury polskiej XX wieku, ale też która ze względu na temat i literacki talent autora ma szansę trafić do szerszego grona czytelników.

Z recenzji wydawniczej profesora Macieja Urbanowskiego

Recenzja
catarina78 Linia koment
Przeczytane:2016-01-11, Na półkach: Przeczytałem,

Faszyzm jest określeniem nacjonalistycznej ideologii lub ruchu o totalitarnej i hierarchicznej strukturze, który jest fundamentalnie przeciwny demokracji i liberalizmowi. Taką właśnie definicję cytuje również autor Polskich pisarzy wobec faszyzmu za Słownikiem politologii. Obecnie faszyzm jest oceniany jednoznacznie negatywnie, jako że wiemy dziś, do czego ideologia ta doprowadziła podczas II wojny światowej. Jednak w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku niewielu mogło przypuszczać, jakie skutki może przynieść kult wodza w III Rzeszy i co przyniesie narodowy socjalizm milionom ludzi w Europie

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Igem Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
sw3112 Linia koment
Przeczytane:2016-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,56 książek w 2015,
vaapu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sadu Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów