Polskie Archiwum X

POZNAJ KULISY SUKCESÓW ELITARNEJ POLICYJNEJ JEDNOSTKI ŚLEDCZEJ Z KRAKOWA

Podobno ludziom zdarza się znikać bez śladu. Podobno istnieje coś takiego jak zbrodnia doskonała. Podobno czas leczy rany.

W policyjnych statystykach zaginięć kryje się mroczny sekret - "ciemna liczba zabójstw".

"Archiwum X" to pierwsza w Polsce jednostka rozwiązująca po latach niewyjaśnione sprawy kryminalne. Udowadnia, że nic, a zwłaszcza ludzie, nie ginie bez śladu. Że sprawiedliwość w końcu dopadnie każdego mordercę. Że sumienia nie da się zagłuszyć. Że najbardziej przerażające historie pisze samo życie.

Dzięki doskonałemu wyczuciu ludzkiej psychiki, nowoczesnym metodom śledczym, wytrwałości i zaangażowaniu krakowscy policjanci odnoszą spektakularne sukcesy, obalając mity i stereotypy na temat policji. W książce "Polskie Archiwum X" po raz pierwszy zdradzają sekrety swojej pracy, wciągając czytelnika w niebezpieczną grę, której stawką jest prawda.

Informacje dodatkowe o Polskie Archiwum X:

Polskie Archiwum X - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2016-12-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Krakowski oddział policji, zajmujący się nierozwiązanymi sprawami kryminalnymi, może się pochwalić wieloma sukcesami. Przyglądając się wraz z policjantami kolejnym zbrodniom czytelnik może odkrywać motywację większości przestępców, ale również zaczyna zwracać uwagę na drobiazgi, które doprowadzają do odkrycia zaginionych "bez śladu". Dla nich nie ma sprawy nie do rozwiązania.
Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2016-11-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
O Archiwum X słyszałam już jakiś czas temu i bynajmniej nie chodziło o serial z niezapomnianymi Mulderem i Scully. Przyszedł czas na sięgnięcie po książkę, w której zawarto opowieści policjantów właśnie z tego wydziału. Zespół do spraw niewykrytych zabójstw, potocznie zwane Archiwum X, jest stosunkowo młodą jednostką, ale z jakimi osiągnięciami! Jednak mimo wszystko czytając tę pozycję i analizując słowa "głównych bohaterów"... chwilami odnosiłam wrażenie, że w większości policjanci to brzydko mówiąc niekompetentne bezmózgi, które nie potrafią poradzić sobie z rutynowymi sprawami, aż nagle przychodzi specjalna jednostka, która rozumuje logicznie i normalnie (zupełnie tak jak każdy z nas) i kilka przesłuchań, kilka analiz i jest po sprawie... Przypadki przedstawione w książce były zarazem ciekawe, ale jednocześnie zbyt monotonne - na wszystkie przytoczone przypadki, spokojnie 3/4 z nich dotyczyło "zaginięć"-morderstw, które przestały zaskakiwać, bo czytelnik z góry wiedział, co policjanci za chwilę powiedzą. Najlepsza historia była chyba o Hakowym, który dokonał morderstwa w Zakopanem w bliskiej okolicy Krupówek. Jednak tak jak napisałam wcześniej - w większości sytuacji ktoś zgłosił zaginięcie bliskiej osoby brata/ojca/męża i policjanci prowadzący śledztwo, mówiąc kolokwialnie, dali ciała, bo nie badali sprawy dogłębnie, nie przepytywali wszystkich świadków, pomijali istotne zmiany w zachowaniu bliskich zaginionego. Ogólnie książkę szybko się czytało, była ciekawym doświadczeniem, ale mogła być o wiele lepsza i bardziej zaskakująca - dlatego zasługuje na słabe 4.

Po przeczytaniu opisu na okładce spodziewałam się czegoś mocniejszego. Tymczasem otrzymałam kilka podobnych do siebie przypadków. Owszem, podoba mi się, że powstała grupa śledczych, którzy sięgają do dawnych, nierozwiązanych spraw zaginięć czy zabójstw. Niemniej jednak liczyłam na bardziej spektakularne sprawy.

Avatar użytkownika - stokrotka22
stokrotka22