Pomniejsze bóstwa

Tom 13 cyklu Świat Dysku

Na swiecie istnieją miliardy bóstw. Roja się gęsto jak ławica śledzi. Większość jest zbyt mała, by je zauważyć i nigdy nikt ich nie czci, w każdym razie nikt większy od bakterii, które się nie modlą i nie mają wielkich wymagań w zakresie cudów.

Informacje dodatkowe o Pomniejsze bóstwa:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2001-08-02
ISBN: 978-83-7469-164-2
Tytuł oryginału: Small gods
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Kup książkę Pomniejsze bóstwa

Pomniejsze bóstwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - danutka
danutka
Przeczytane:2016-01-13, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki - 2016,
Nie jest łatwo być bogiem. Zwłaszcza wtedy, gdy tylko jeden człowiek w niego wierzy, mimo że wiarę tę deklaruje całe duże państwo. Można wtedy mieć spore kłopoty z przeżyciem, szczególnie w postaci jednookiego żółwia. Bo brak wyznawców prowadzi do zapomnienia gdzieś na pustyni, wśród innych pomniejszych bóstw, bez świątyń, ofiar i modlitw do spełniania. Trzeba więc starać się o jak największą liczbę wyznawców, od czasu do czasu zrobić jakiś cud, powołać proroka do głoszenia prawd objawionych i zwalczać herezje, nawet niegodnymi rękami. Świetna powieść o mechanizmach rządzenia przy pomocy religii, która niewiele ma wspólnego z wiarą, o wykorzystaniu skłonności człowieka do poddawania się pod opiekę sił wyższych i słabości, która do tego prowadzi, o przeinaczeniach historii, tak wygodnych aktualnie rządzącym, ale i o prawdziwej wierze niewiele znaczącego człowieka, która staje się dziwactwem w oczach innych, chociaż jest jedynym warunkiem istnieniem boga. Bardzo mądra książka o tym, jacy jesteśmy w sferze duchowej i jak mocno spłycamy to, co mogłoby nam dać o wiele więcej. Pratchett miał niesamowitą umiejętność oddawania w lekkiej formie prawdy o człowieku, tak często niewygodnej.
Avatar użytkownika - Lena
Lena
Przeczytane:2010-03-28, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cóż mi mówić? Pratchett mnie nie zaskoczył. Jak zawsze genialny. Jak zawsze uśmiałam się należycie. Co do treści: ciekawa satyra na bóstwo, na wierzących i na wojny na tle religijnym. Interesująca hipoteza powstawania i egzystencji bogów. Pratchettowska filozofia w przyjemnym wydaniu.

Ten tom jest jedyny w swoim rodzaju i chyba raczej nie przypadnie wszystkim do gustu. A bo to dlatego, że jest satyrą (dość łagodną ale jednak) dotyczącą religii jako takiej. Dowiadujemy się trochę o życiu bóstw i co się z nimi dzieje gdy ludzie przestają w nie wierzyć. Zabrakło mi moich ulubionych bohaterów z poprzednich tomów ale Brutha też mi przypadł do gustu. A Om pod postacią żółwia nauczył się trochę pokory.

Avatar użytkownika - Vejne
Vejne
Przeczytane:2022-05-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2022,

Jedna z najlepszych pozycji w cyklu. Tym razem Mistrz wziął na warsztat motyw religii, filozofii i budowania społeczeństwa. W powieści podkreślone są paradoksy związane z kulturą antyczną i jej interpretacją przez kolejne pokolenia ludzi. Nie brakuje także motywu śmierci i wiary w życie pozagrobowe oraz zestawienia wszystkich tych elementów ze zwykłą ludzką przyzwoitością.

Piękna, śmieszna, pouczająca.

Przeczytane:2019-12-28, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2019,
Obłędni rycerze
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Obłędni rycerze

Gdy humor wkracza w świat fantasy, wszystko może się zdarzyć i zwykle się zdarza, zwłaszcza pod pomysłowym piórem tak błyskotliwych pisarzy jak Terry Pratchett...

Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań

Wszystkie światy Terryego Pratchetta ponad trzydzieści opowiadań mistrza humorystycznej fantastyki, od debiutu, po historie z kultowego Świata Dysku...

Forget Me Not
Julie Soto