Pomniki historii na Warmii i Mazurach

Data wydania: 2014-05-11
Kategoria: Historyczne
ISBN: ISBN 978-83-64736-26
Dodał/a książkę:Dizzy
„Trzymacie Państwo w rękach książkę poświęconą pomnikom historii na Warmii i Mazurach. Nadanie zabytkowi tego zaszczytnego miana to jedna z czterech form ochrony zabytków w naszym kraju, określona w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Miano pomnika historii nadawane jest Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Honorowane są w nim tylko te zabytki, które w dziejach naszego narodu odegrały szczególną rolę i utrwaliły się jako rozpoznawalny symbol, mający dla naszego kraju duże znaczenie nie tylko materialne, ale też symboliczne. W województwie warmińsko-mazurskim ten zaszczytny tytuł noszą trzy zabytki. Są to Pola Grunwaldu, Kanał Elbląski oraz Zespół Wzgórza Katedralnego we Fromborku. Ten ostatni zespół zabytkowy został wpisany na prestiżową listę pomników historii najwcześniej – tuż po ustanowieniu tego tytułu. Dokonał tego prezydent Lech Wałęsa 8 września 1004 roku. W roku 2014 świętujemy zatem dwudziestą rocznicę tego wydarzenia. Z tego powodu narodziła się pomysł, by wydać publikację, która przybliżyłaby czytelnikowi pomniki historii w naszym regonie. Zostałaby ona trwałym śladem organizowanej 3 października 2014 roku we Fromborku konferencji, poświęconej rocznicy wpisania Wzgórza Katedralnego na listę pomników historii oraz prezentacji tych trzech warmińsko-mazurskich zabytków najwyższej rangi.” Jacek Protas, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Dizzy plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-04, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,

Ta cienka książeczka to właściwie obszerna, osiemdziesięcio - stronicowa broszura. Dotyczy trzech pomników historii znajdujących się na terenie Warmii i Mazur, bo jak się okazuje, tylko tyle ich jest. Każdy pomnik to jeden rozdział. Do każdego rozdziału dołączona jest estetyczna, prosta mapka i dużo zdjęć.

Pierwszy z zabytków to Wzgórze Katedralne we Fromborku. Ponieważ jest to zabytek o charakterze sakralnym, jego opisu podjął się duchowny, ksiądz Jacek Maciej Wojtkowski. Na kilku stronach autor charakteryzuje znajdujące się na terenie Wzgórza cenne zabytkowe eksponaty, przybliża historię i dawne obyczaje dotyczące choćby wykształcenia kanoników. Opisuje również tereny sąsiadujące ze Wzgórzem Katedralnym.

Drugim pomnikiem historii są pola Grunwaldu opisane przez Szymona Dreja. Autor w kilu słowach przybliża historię Bitwy pod Grunwaldem i opisuje dzieła sztuki dotyczące bitwy. Podaje przykłady poezji staropolskiej i nieco nowszej, opisuje obrazy, pomniki. Tekst jest niedługi i treściwy, nie nuży.

Trzeci pomnik historii to Kanał Elbląski. Autor, Janusz Hochleitner, zaczyna od charakterystyki Kanału i opisu terenu. Podaje dość szczegółowe informacje. Później przechodzi do informacji historycznych, dokopując się do notatek sprzed wieków. Ciekawie opisuje historię powstania kanału.

Nieczęsto przeglądam tego typu publikacje, więc nie mam wielkiego porównania. Mogę jednak zapewnić, że opracowanie w przejrzysty i przystępny sposób przedstawia najistotniejsze informacje, nie zanudzając przy tym czytelnika. Polecam zainteresowanym tematem – tym co zamierzają zwiedzić te miejsca i tym, co nigdy tam nie dotrą a chcą co-nieco wiedzieć na ich temat. Opracowanie treściwe i bez dłużyzn.

Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Milczący komedianci. Rzecz o Bohdanie Głuszczaku i Pantomimie Olsztyńskiej
Tadeusz Prusiński
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Nawrócenie wiedźmy
Joanna Żamejć
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Prywatne życie Mikołaja Kopernika
Jerzy Sikorski
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Od czasu do czasu
Eva Floryan-Løveborg
Okładka - Pomniki historii na Warmii i Mazurach Pomniki historii na Warmii i Mazurach
Szymon Drej, Janusz Hochleitner , Ks. Jacek Maciej Wojtkowski