Opis ksiązki
Kup Teraz

Poślubić Mozarta

Ocena ( 2 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2005
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-7301-636-8
Liczba stron: 332
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Osiemnastoletnia Europa, srogie zimy, zblazowani książęta, bogate miasta i ubogie domostwa ich mieszkańców, a na tym tle niezmordowany, żarliwy i niepokorny talent: Wolfgang Amadeusz Mozart. Autorka snuje barwną opowieść o wielkim kompozytorze i czterech młodych kobietach, które zawładnęły jego wrażliwością, muzyką i sercem - siostrach Weber.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
papetka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-22, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013 roku,
Współcześnie Wolfgang Amadeusz Mozart uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów, ale czy zawsze tak było? Odpowiedź na to pytanie nie sprawia trudności osobom zainteresowanym twórczością tego kompozytora. Za sprawą Stephanie Cowell uzyskać ją mogą również osoby, które niekoniecznie preferują ten rodzaj muzyki.

Za sprawą powieści "Poślubić Mozarta" trafiamy do XVIII- wiecznego Wiednia (również do Mannhaim, Monachium i Salzburga). Do miasta, w którym kwitło życie artystyczne, na ulicach którego można było podziwiać piękne stroje, powozy. Miasta, które już wtedy przyciągało i fascynowało.

Oto poznajemy sędziwą Zofię, najmłodszą z czterech sióstr Weber, do której przyjeżdża biograf Mozarta Anglik Vincent Novello. Interesują go przede wszystkim związki tego wielkiego kompozytora z jej rodziną. To spotkanie zaowocowało falą wspomnień. Wspomnień, momentami bolesnych, którymi Zofia dzieli się, aczkolwiek niechętnie.

Pamięcią wraca do dnia, w którym po raz pierwszy zobaczyła Mozarta. Pojawił się u nich w domu na cotygodniowym czwartkowym spotkaniu muzyków, które organizował jej ojciec. Mała Zofia miała wtedy 11 lat. Zafascynowały go głosy najstarszych sióstr Weber: Józefy i Alojzy. Ta druga miała zostać jego żoną, jednak los chciał inaczej.

Rodzice Mozarta, cudownego dziecka, zaplanowali mu życie do ukończenia 30-go roku życia. Nie było w nim miejsca na miłość. Wolfgang przede wszystkim miał znowu zachwycać swoją muzyką. Dzięki temu polepszyłby się byt jego najbliższych: rodziców i siostry. On sam chciał skomponować wybitną operę.

Los jednak często płata figle, a życie pisze własne scenariusze. Oto po pewnym czasie rodzina Weberów, po śmierci głowy rodziny, wyjeżdża do Wiednia (tu Alojza dostaje posadę "sopranu" w operze wiedeńskiej). W tym mieście znowu łączą się losy Mozarta i sióstr Weber. Zamieszkuje on w pensjonacie, który w swoim domu prowadzi matka dziewcząt. To tu zbliża się do Konstancji, trzeciej z kolei córki pani Cecylii. I to właśnie ona zostaje jego żoną. Jednak niedane było im długo cieszyć się życiem małżeńskim, gdyż Mozart umarł młodo, zbyt młodo...miał 35 lat.
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2008,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów