Powrót do Missing

To niezwykłe osiągnięcie literackie.
John Irving

Niezwykła powieść. Wypełniona mistycznymi scenami i bohaterami, którzy na zawsze potrafią wryć się w pamięć. Verghese jako pisarz ma coś z maga.
USA Today

Osieroceni przez matkę, hinduską zakonnicę, i porzuceni przez ojca, brytyjskiego chirurga, bliźniacy Marion i Shiva, wychowują się w misyjnym szpitalu w Addis Abebie. Połączeni niezwykłą więzią nie tylko dzielą tę samą fascynację medycyną, ale zatracają się w miłości do jednej kobiety. To niszczy ich szczególną relację i wygania Marion do dalekiej Ameryki, gdzie wkrótce będzie musiał powierzyć swoje życie ludziom, którzy go najbardziej skrzywdzili. Ta niezwykle oczyszczająca, przepełniona emocjami powieść o Afryce, miłości, cudach medycyny, wygnaniu i domu długo nie pozwoli o sobie zapomnieć.

Abraham Verghese - jest profesorem teorii i praktyki medycyny na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Stanford. Urodził się w Etiopii, jego rodzice pochodzili z Indii. W 1994 roku opublikował swa debiutancką powieść "My Own Country: A Doctor's Story", która stała się bestsellerem i została sfilmowana.

Informacje dodatkowe o Powrót do Missing:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d

Kup książkę Powrót do Missing

Powrót do Missing - opinie o książce

Avatar użytkownika - Huana
Huana
Przeczytane:2014-04-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cudowna, wciąga w całości i ciało i duszę. Pokazuje inne czasy, kulturę, wartości i zderzenie z kulturą europejską, amerykańską. Jeśli nie wiesz co zrobić z kilkoma wieczorami, łap za tę książkę, a pozostanie z Tobą na długo po przeczytaniu ostatniego zdania.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-11-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2013, powieści,
Powieść zaczyna się intrygująco jakaś zakonnica w małym afrykańskim szpitalu rodzi bliźnięta, panuje ogólne zaskoczenie, bo nikt nie podejrzewał nawet, że jest w ciąży. Powieść jest opisem życia jednego z bliźniąt to on jest narratorem. Przeżywamy więc z nim dzieciństwo, fascynację medycyną, studia, konieczność wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, ale przede wszystkim przeżywamy z nim relację do jego brata bliźniaka tak mu bliskiego a jednak tak różnego, przezywamy z nim miłość jego życia i powolne odkrywanie tego kim była jego biologiczna matka i ojciec. Ciekawe opisy medyczne, bo autor jest lekarzem, czasem jednak zdecydowanie za długie i juz nie wiadomo czy chodzi o bohatera czy bohaterem jest medycyna.

Długo męczyłam tę książkę. Bardzo długo. I efekt jest taki, że jej nie dokończyłam. I mam potworny dysonans z tą powieścią związany. Sądzę, że to świetna i wartościowa książka, a na pewno bardzo ważna. Przedstawia bardzo istotny problem związany ze służbą zdrowia  i zdrowiem kobiet w Etiopii, a zapewne i w innych krajach też. Dobrze pisać takie powieści, bo chociaż temat jest reportażowy, to nie każdy reportaże czytuje. Ja nie czytuję, więc dla mnie formuła tym bardziej wydała się interesująca. Dobrze jest ta powieść napisana, łatwo i lekko ją się czyta, ale. No właśnie, złapałam się na tym, że czytam to i czytam i co chwilę odkładam, bo czytać nie mogę. Narracja, choć ciekawa, to jednak jest trochę rozwleczona. I opisy medyczne. Mnóstwo, długie i bardzo szczegółowe. Zupełnie nie dla mnie. Po takich opisach odkładałam książkę na dzień lub dwa, bo kompletnie mnie zniechęcały i nie chciało mi się dalej czytać. Jednocześnie  byłam zainteresowana, co dalej wydarzy się w fabule. I tak na okrągło. Dzisiaj kolejny raz czytając, będąc już daleko za połową, zorientowałam się, że zamiast czytać sprawdzam co słychać w telefonie i to był dla mnie sygnał, że jednak nie dokończę. Szkoda mi czasu, na książkę, która mnie tak odpycha.

Ocena jest średnią, bo z jednej strony temat jest ciekawy i arcyważny i powieść jest dobrze napisana, a z drugiej te opisy zabiegów medycznych i chorób, ciągnące się w nieskończoność i rozwleczenie historii zniechęcają do czytania. Na pewno warto przeczytać "Powrót do Missing", trzeba trochę cierpliwości i tolerancji do zapędów medycznych autora, który jakby nie było jest lekarzem. Ciekawa to książka społecznie, aczkolwiek jak widać nie dla każdego.

Avatar użytkownika - Qleczka
Qleczka
Przeczytane:2022-10-21, Ocena: 5, Przeczytałam, Obyczaj,

Przeczytane w ramach DKK. Gdyby nie to pewnie rzuciłabym nią w kąt, ponieważ początek absolutnie nie zachęca. Mnie, bo innych niekoniecznie, jeśli ktoś lubi szczegółowy opis tego co dzieje się na sali operacyjnej. Interesujące zwłaszcza dla ginekologów położników może być to co mnie zniechęciło - relacja z przebiegu porodu z ogromnymi komplikacjami. Kiedy przez to przebrnęłam było już tylko lepiej. Monumentalna powieść robiąca wrażenie autobiografii, autor w posłowiu podkreśla jednak że zarówno miejsce akcji (szpital Missing) jak i bohaterowie to całkowita fikcja. Jednak nie da się ukryć że Verghese jest lekarzem i Hindusem urodzonym i wychowanym w Etiopii. Szczerze polecam

Avatar użytkownika - Antosia
Antosia