Powrót z gwiazd

Powrót z gwiazd to historia astronauty, który na skutek paradoksu czasowego Einsteina powrócił z wyprawy w Kosmos na Ziemię, gdzie tymczasem minęło półtora stulecia. Astronauta próbuje zrozumieć i zaakceptować ziemską cywilizację, która zrezygnowała z podejmowania ryzyka na rzecz bezpieczeństwa i dostatku.

Fascynująca wizja Ziemi jako ,,obcej planety", na której - by żyć tam dalej - trzeba na nowo doświadczyć na sobie problemów sensu egzystencji, dobra i zła, swobody i zniewolenia, agresji i miłości.

Informacje dodatkowe o Powrót z gwiazd:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-06-23

Kup książkę Powrót z gwiazd

Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu. Był nawet podobny do książki, ale o jednej, jedynej stronicy między okładkami. Za dotknięciem pojawiały się na niej kolejne karty tekstu.

Powrót z gwiazd - opinie o książce

Avatar użytkownika - gendun
gendun
Przeczytane:2021-12-23, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Mam wrazenie,ze jest to jedna z latwiejszych do przyswojenis ksiazek tego autora.Dlatego polecam ja tym ktorzy chca rozpoczac przygode z tworczoscia Lema. Mimo uplywu lat ,dalej czyta sie ja z zainteresowaniem.

Moja ulubiona książka Lema! Hal wraca na ziemię po misji międzygwiezdnej i próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Jego podróż wśród gwiazd trwala 10 lat, ale na ziemi minęło ich znacznie więcej - na tyle, że wszyscy, których znał, już nie żyją. W społeczeństwie zaszły ogromne zmiany: w komunikacji, sposobie życia, podróżowania, odpoczywania, modzie, języku... Ludzkość wyeliminowała problem agresji: ludzie poddawani są procesowi betryzacji, która sprawia, że nie są w stanie nawet wyobrazic sobie, że wyrządzają komuś krzywdę - w efekcie sporty walki praktycznie nie istnieją, podobnie jak ryzykowanie i wszelkie ekstremalne zachowania, a rzeczywistość wydaje się astronaucie... miałka i nudna.

Lem w niezwykły sposób opisuje zmiany społeczne i kulturowe: wielopoziomowe miasta, natryskowe ubrania, praca wykonywana przez roboty, by na koniec pokazać nam, że to, co zawsze będzie się dla człowieka liczyło, pozostaje bez zmian: przyjaźń, miłość, zaufanie - wartości, które pozostaną cenne nawet w tak innej rzeczywistości.

Avatar użytkownika - SuchyKoronowo
SuchyKoronowo
Przeczytane:2017-03-15, Ocena: 6, Przeczytałem,
Świetna, pobudzająca do zagłębienia się w sferę popularnonaukową, pozycja. Niezbędnik w tematyce: jak mogłaby wyglądać przyszłość. Barwne opisy, niejednowątkowy scenariusz - must have z półki Lema.
Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-06, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bałam się wrócić do Lema, bo Solaris... Solaris mi obrzydziło czytanie kilkunastowersowych zdań. O wiele łatwiej czyta mi się tekst z krótkimi zdaniami, bez masy wtrąceń. Ale ten opis... Człowiek wraca na planetę po iksylionie lat i no, trzeba znów tutaj żyć, mimo, iż czuje się jak jaskiniowiec. A tutaj ludzie są tak mało ludzcy. Bo czym nazwać kogoś, kto jest taki obojętny, taki letni? Kurcze, wyobraźmy sobie, że nagle jakiś naukowiec faktycznie odkrywa odtrutkę na przemoc (czy jak to betryzację zwać) i musi się jej poddać każdy, a potem, potem to jest ci obojętne, że roboty zdatne do naprawy się niszczy, że coś tam robisz, ale nie czujesz powołania, że że że. Nie dziwię się zakończeniu tekstu, które odebrałam jako niemożność dostosowania się do nowego świata, co prowadzi do zatracenia umysłu.
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Na początku ciężko się czytało. Język trudny... może nie trudny, ale stary, przez co musiałam się do niego przyzwyczaić.Ale później było świetnie. Świat przedstawiony przez Lema jest trochę utopijny, lepszy od naszego, ale czy aby na pewno? Są tam sprawy, które warto by wprowadzić do naszego świata. Tylko, czy wtedy niektórzy nie odebraliby tego jako brak wolności. Bo np. w książce dzieci mogą mieć Ci, którzy przejdą testy. Dla mnie to jest świetne rozwiązanie, bo nie każdy na rodzica się nadaje. Ale znowu coś, co sprawia, iż człowiek nawet nie może pomyśleć o morderstwie... Jednej strony eksta, bo nie istnieje coś takiego jak morderstwo. Z drugiej, czy taki człowiek wciąż jest sobą? Książka pozzostawia wiele refleksji po sobie. A przy tym jest pewną wersją przyszłości, która może kiedyś zainstnieć... :)
Avatar użytkownika - aqunia94
aqunia94
Przeczytane:2013-05-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013 , Mam,
Dopiero zaczęłam przygodę z książkami Lema i powiem, że czyta się to dość trudno. Jednak potem jest już o wiele lepiej. Początkowo książka była dla mnie niezrozumiała, ciężko było mi się na niej skupić. Ponadto jakoś mnie zbytni nie zainteresowała. Jednak potem całkiem mi się podobała, akcja fajnie się rozkręciła. Ostateczni żałowałam, że książka nie jest dłuższa. Bardzo polecam tę książkę. Mimo tego, że ciężko się ją czyta. Polecam
Avatar użytkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2021-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021, przeczytane,

Rewelacja. Nie lubiłam Lema, gdy byłam młodsza. Może przez dobór w kanonie lektur szkolnych, a może to nie był ten etap.
Książka wielowarstwowa. Raczej nie ma tam spektakularnych akcji, ale nie o to w tej książce chodzi. Brak możliwości odnalezienia dla siebie miejsca w świecie, którego się nie zna, bo wróciło się na Ziemię po ponad 100 latach kosmicznej podróży, można poczuć niemal na własnej skórze. Wizja świata, który opisuje Lem, w niektórych momentach bardzo proroczy. Naprawdę świetna książka. Mając jeszcze na względzie, że książka powstała kilkadziesiąt lat temu, czuję wielki szacunek dla autora.

Avatar użytkownika - Melisa2004
Przeczytane:2017-07-21, Ocena: 6, Przeczytałem, SF, KANON osobisty,
Dzienniki gwiazdowe
Lem Stanisław0
Okładka ksiązki - Dzienniki gwiazdowe

Bohaterem powieści jest "kosmiczny wędrowiec", który przemierza międzyplanetarne przestrzenie w poszukiwaniu nowych przygód i doświadczeń...

The Three Electroknights
Lem Stanisław0
Okładka ksiązki - The Three Electroknights

'What use to a being that lives beneath a sun are jewels of gas and silver stars of ice?' From a giant of twentieth-century science fiction, these four...