Powroty. Amerykański sen. Tom 70

4.0
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska
Data wydania: 2016-05-12
Dodał/a książkę:shi4
Wielowątkowa opowieść o polskich emigrantach w Nowym Jorku, osadzona w realiach lat 20. i 30. XX wieku. Ameryka tych lat to czasy prohibicji i wielkiego kryzysu. Toczą się wojny gangów, w fabrykach panują ciężkie warunki pracy, trwa nieustanna rywalizacja o lepiej płatne zajęcie. Przybysze uczą się żyć w nowym świecie, zaczynają zarabiać i słać dolary rodzinom zostawionym w starym kraju. Szybko przekonują się, że przetrwają najsilniejsi. Amerykański sen spełni się dla wielu, choć nie dla wszystkich okaże się jednakowo szczodry i łaskawy. Jedni osiągnęli powodzenie i szczęście, dla innych amerykański chleb okazał się gorzki. W Polsce do wyjazdu za ocean szykują się tymczasem nowi emigranci, śniący o powszechnej wolności i bogactwie leżącym wprost na ulicy. Mit amerykańskiej ziemi obiecanej jest bowiem wieczny.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 (285) książki w 2016 roku,Mam,Obyczajowe,
Paweł któryś już raz z rzędu śle podania o paszport, by choć na krótko odwiedzić Amerykę. Jednak komunistyczne włądze nie są mu przychylne.

Na ostatnim tomie nieco się zawiodłam. Zabrakło tu wielu niedokończonych wątków z serii, a inne zostały potraktowane po macoszemu i opisane zbyt ogólnie. Zastanawiam się, czy autor nie zostawił sobie furtki, by napisać ciąg dalszy.

Podsumowując całą serię muszę stwierdzić, że najlepsza była pierwsza połowa, dopóki Paweł nie wrócił do Polski. Potem akcja przerzuciła się w większości do tego kraju i zrobiło się nudniej.
Początkowo też czas w powieści płynął też wolniej, mieliśmy czas polubić i przyzwyczai c się do bohaterów, z końcem serii gwałtownie przyśpieszył, co nie wpłynęło dobrze na serię.