Okładka - Powstanie warszawskie

Data wydania: 2009
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:Sławomir Krempa
Recenzja - Powstanie warszawskie
Praca ta jest próbą ustalenia: kiedy, jak i dlaczego autorzy Powstania zdecydowali się opanować Warszawę polskim wysiłkiem, przynajmniej na dwanaście godzin przed wejściem do niej Rosjan, chociaż wiedzieli, że stołecznym oddziałom Armii Krajowej brakowało potrzebnej ku temu broni i amunicji. Chodziło też o ustalanie, w jakim stopniu polityczne, ideologiczne i dyplomatyczne założenia i pociągnięcia władz RP na uchodźstwie i w kraju przyczyniły się do wybuchu Powstania. Praca ta nie zajmuje się przebiegiem samego Powstania, a czysto wojskowa działalność Armii Krajowej jest uwzględniona i omówiona o tyle, o ile wpływa na politykę walki w stolicy. Książka omawia główne dziedziny życia narodowego w okresie II wojny światowej, jak również przedstawia genezę i rozwój polskiego ruchu oporu. Bada też stosunki między obozem londyńskim a ruchem komunistycznym ze względu na to, że w końcowych latach wojny ugrupowania te wzajemnie ubiegały się o władzę w powojennej Polsce, co wpływało na polityczne decyzje Rządu RP na uchodźstwie.
Recenzja
Milwaukee Meg Linia koment
Na półkach:

W polskiej historiografii chyba największe kontrowersje wzbudza Powstanie Warszawskie, które wybuchło 1 sierpnia 1944 roku, kiedy Niemcy ponosili coraz większe klęski na froncie wschodnim, a Rosjanie zbliżali się wielkimi krokami do okupowanej stolicy. Niektórzy uważają, że pomimo znacznych, przerażająco wielkich strat wśród walczącej i cywilnej ludności Warszawy oraz zrównania miasta z ziemią było to jedyne słuszne wyjście, ukazujące heroizm i poświęcenie Polaków dla sprawy unicestwienia nazistów

kami00000 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Nieźle. Nieźle. Nieźle. Książka zrozumiała, napisana językiem, który bez problemu zrozumiałam mimo iż nie skończyłam studiów historycznych. Pomaga naprawdę zrozumieć "Kto? Co? Jak? i Dlaczego?" przekazując sporo faktów a jednocześnie nie nudząc. Duży plus dla tej książki.