Poza Horyzont. Polscy Podróżnicy

Awanturnicy, badacze, tajni wysłannicy, szpiedzy i mnisi. Opowieści o Polakach i mieszkańcach Rzeczpospolitej, którzy docierali do nieznanych zakątków świata. Tajny wysłannik papieski, Benedykt Polak w dramatycznych okolicznościach dotarł do Mongolii – na długo przed wyprawą Marco Polo. Kasper z Poznania okazał się jednocześnie szpiegiem indyjskiego sułtana, chrześniakiem wielkiego odkrywcy Vasco Da Gamy i odkrywcą Brazylii. Krzysztof Arciszewski, najwybitniejszy artylerzysta swej epoki, admirał i zdobywca Pernambuco, jako pierwszy Polak badał zaginione plemiona indiańskie i w specjalnym kombinezonie nurkował w podmorskich głębinach. Maurycy Beniowski zjednoczył pod swoim berłem wszystkie plemiona Madagaskaru. Chcąc przejąć jego pamiętnik opisujący Północny Pacyfik, szpiedzy wielkich mocarstw dopuszczali się morderstw i podpaleń. Porywające historie, barwne postacie i egzotyka. Podróże przez lądy nietknięte stopą człowieka, niebezpieczeństwa i adrenalina. Duma z odwagi i osiągnięć Polaków – na tle najpiękniejszych krajobrazów świata.

Informacje dodatkowe o Poza Horyzont. Polscy Podróżnicy:

Poza Horyzont. Polscy Podróżnicy - opinie o książce

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Książki podróżnicze i historyczne uwielbiam, więc gdy pojawiła się na rynku wydawniczym publikacja łącząca te dwa gatunki literackie, a do tego pierwsza tego typu w Polsce nie mogłam odmówić sobie jej poznania. Chodzi o książkę pt.,,Poza horyzont. Polscy podróżnicy" Joanny Łenyk-Barszcz, która jest kulturoznawcą, filozofem i podróżniczką oraz Przemysława Barszcza-leśnika, przyrodnika i także podróżnika. Świętosława, córka Mieszka, jako pierwsza kobieta z ziem słowiańskich pokonała łodzią wikingów morze udając się na dwór Eryka w Szwecji. Tam wszystko było inne i obce, ale tęsknota ,,nie przysłaniała radości z odkrywania nowego świata. Już się go nie bała. Zaakceptowała dzikość i morskość, chłód wiatru i uczuć." Jej synowie zasiedli na tronie Anglii, Danii i Szwecji, a ona była z nich dumna. Pierwsza dokładna mapa terenów, po których podróżowała Świętosława powstała dopiero 500 lat później. Rycerz Jaksa Gryfita odbył wyprawę swojego życia do pustynnej Ziemi Świętej i w 1163 r. postawił w maleńkiej wiosce Miechów wierną kopię Grobu Pańskiego na pamiątkę tej wyprawy. Benedykt Polak, franciszkanin, w 1245 r. wyruszył wraz z Janem Carpini do Wielkiego Chana Mongołów, by dostarczyć mu list Innocentego IV, który był napomnieniem, a zarazem propozycją sojuszu. Wyprawa była bardzo niebezpieczna, ale zakończyła się sukcesem. ,,Benedykt i Jan byli jedynymi Europejczykami, którzy widzieli i rozmawiali z najpotężniejszym i budzącym niewyobrażalną trwogę Wielkim Chanem Mongołów Gujukiem." Kasper z Poznania służył na dworze Jusufa Adil Szacha, władcy Bidżapuru. Jako szpieg sułtana trafił na okręt Vasco da Gamy, ale szybko stał się przyjacielem, a jego wiedza o żeglowaniu po mahometańskich morzach, krainach oraz znajomość języku tubylców sprawiły, że stał się bezcenny dla wyprawy. Wkrótce został bliskim towarzyszem Vasco da Gamy i odkrył Brazylię. Polacy docierali do najdalszych zakątków świata, odkrywali nieznane krainy i badali je. Za pamiętnik Maurycego Beniowskiego opisujący Północny Pacyfik mordowano, by zdobyć zawarte w nim informacje. Beniowski zjednoczył wszystkie plemiona Madagaskaru. Osiągnięcia rodaków są ogromne, a oprócz wspomnianych podróży w książce znajdują się też dzieje wyprawy polskich rzemieślników z Jamestown, którzy zbudowali pierwszy zakład przemysłowy w Ameryce. Podróż Michała Boyma-jezuity interesującego się Kaframi, który przemierzył cztery kontynenty i trzy oceany, a za cel wyprawy wybrał Makau w Chinach. Krzysztof Arciszewski- admirał, kawalerzysta, jako pierwszy Polak badał zaginione plemiona indiańskie i nurkował w stroju własnego pomysłu. Józef Warszewicz odkrył nieznane w Europie gatunki roślin, które zmieniły ogrodnictwo. ,,On sam z kilkoma Murzynami po puszczach tropikalnych goni. Śpi na drzewach, a żywi się wyłącznie małpami i szarańczą. To najprawdziwszy orchid hunter." Jan Kubary udokumentował odchodzącą kulturę mikronezyjską i znalazł szczęście na szmaragdowych wyspach. Przyrodnik Benedykt Dybowski został zesłany w 1864 r. na Syberię, którą pokochał i badał przez 12 lat, a akwarelista Julian Fałat udał się w podróż dookoła świata, którą dokumentował obrazami. ,,Poza horyzont. Polscy podróżnicy" to wspaniała i bogata publikacja, która wciąga w wir przygody od pierwszych stron. Niezwykłe i prawdziwe podróże pierwszych polskich podróżników, pełne niebezpieczeństw, barwne, egzotyczne i niezwykle ciekawe. Książka dopracowana w każdym szczególe, napisana plastycznym językiem, a do tego pięknie i starannie wydana oraz bogato ilustrowana. Dla miłośników książek podróżniczych oraz historycznych to niezwykła gratka, a ja jestem pełna uznania dla autorów i ich pracy. Książkę oczywiście polecam:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/