OPIS KSIĄŻKI:
Kup Teraz

Pozdrowienia z Londynu

Ocena ( 4 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2014-04-01
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788378184287
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:takahe
Recenzja - Pozdrowienia z Londynu

Pracowitą codzienność Łodzi początku ostatniej dekady XIX wieku przerywa makabryczna zbrodnia. Ktoś zamordował dwie młode kobiety, a ich ciała okrutnie okaleczył. Rozpoczyna się śledztwo, które miejscowa policja musi jednak szybko przesunąć na plan dalszy. W mieście zaczynają bowiem wybuchać strajki, które historia nazwie później „buntem łódzkim”. Jedyną nadzieją na dotarcie do prawdy bliscy ofiar widzą w prywatnym detektywie Stanisławie Bergu. Młody Polak wyrusza w pełną niebezpieczeństw drogę ku rozwiązaniu zagadki, której początku należy szukać w dzielnicy dalekiego Londynu, Whitechapel

Recenzja
catarina78 Linia koment
Na półkach:

Dobry kryminał musi wciągać czytelnika od pierwszej do ostatniej strony, nie dając mu zbyt wielu wskazówek, mieszając szyki, wodząc za nos. Jeśli do tego jest to kryminał retro – musi uwodzić specyficznym klimatem, odtwarzać warunki historyczne, obyczaje, język. W Pozdrowieniach z Londynu główną rolę odgrywa Łódź końca XIX wieku. Miasto przemysłowe, rozwijające się, ale i nie pozbawione problemów. Robotnicy pracujący w fabrykach zaczynają się buntować, pojawiają się wichrzyciele, pierwsi socjaliści, jest też strajk, odtworzony na podstawie autentycznych wydarzeń

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
kasiulek17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-09-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,Mam,
Po niedawnej lekturze Trzeciego brzegu Styksu, z wielką z przyjemnością i jak zawsze z lekkim niepokojem sięgnęłam po kolejną część serii autora - Pozdrowienia z Londynu. Zawsze mam obawy, gdy sięgam po kontynuacje serii. Czy kolejna część trzyma poziom, czym tym razem autor zaskoczy, czy będzie to raczej niepowodzenie? Dobry kryminał to taki, który wciąga od samego początku, posiada swój niepowtarzalny klimat. Zastanawiałam się czy autor, skoro ponownie przenosi nas do XIX wiecznej Łodzi zachował klimat miasta? Ech, Krzysztof Beśka ma nie lada zadanie - czy sprostał kolejnym moim oczekiwaniom?

Przenosimy się ponownie do XIX wiecznej Łodzi w której dochodzi do makabrycznych zbrodni. Giną dwie kobiety, a ich ciała zostały w bardzo okrutny sposób okaleczone. Należy odnaleźć jak najszybciej sprawców, niestety policja musi odsunąć tę sprawę w czasie, gdyż robotnicy w fabrykach zaczynają się buntować. Rozpoczyna się chaos, nikt nic nie wie. Nie wiadomo co robić. Należy zatrudnić prywatnego detektywa, który zajmie się sprawą morderstw, aby policja opanowała wichrzycieli sprowadzających do coraz częstszych buntów. Prasa również stoi w przysłowiowym ,,rozkroku", gdyż nie wie na czym skupić swoją uwagę, obawiając się jątrzenia czy to w jednej czy w drugiej sprawie. Niestety poznany w poprzedniej części detektyw chwilowo usunął się w cień, gdyż przeżywa załamanie miłosne. A morderstw przybywa. Stanisław Berg, musi uporać się z problemami sercowymi i wziąć się w końcu do pracy.
Pamiętacie słynnego Kubę Rozpruwacza? Tu się taki pojawi, no może nie dosłownie.

Z czasem, z coraz większą ilością książek, które miałam okazję przeczytać moje wymagania stają się coraz większe. Już nie wystarczy zainteresować mnie fabułą, wprowadzić nowe ciekawe wątki, o których wcześniej nie miałam okazji jeszcze czytać, dobrze skonstruować akcję czy świetnie nakreślić bohaterów. Jestem coraz bardziej wybredna, a co za tym idzie bardziej wymagająca. Wiem, że łatwo mówić ,,to mi się nie podoba, tamto i owamto" - to napisz sama - nie umiem. Jednak to, że nie umiem (a może umiem, tylko jeszcze tego u siebie nie odkryłam), nie znaczy, że lubię sięgać po lekturę, która mnie zaskakuje i za każdym razem zachwyca, pomimo tego, że często mam pierwszą myśl, że nic więcej wymyślić się nie da.

Tym długim wprowadzeniem przechodzę do meritum. Autor ponownie mnie zachwycił, zauroczył, jestem wręcz szczęśliwa, że miałam okazję przeczytać tak dobrą lekturę, gdzie intryga goni intrygę, bohaterzy obawiają się oglądać za siebie bo na każdym kroku czeka ich niebezpieczeństwo.
Cenię sobie lekturę, która przenosi mnie w czasy, w których nie miałam okazji żyć. Lata wielkich przełomów, rozwojów nie rzadko i wielkich upadków. Autor bardzo plastycznie nakreśla Łódź sprzed stu lat. Tym razem możemy przyjrzeć się strajkom robotników, które jak się okazuje wystąpiły naprawdę i zostały nazwane później ,,buntem łódzkim" zaglądamy do domów rozpusty, w kieszenie bogatym przemysłowcom, poznajemy codzienne ,,zmagania" prostytutek czy naprawianie społeczeństwa poprzez carską policję. Każdy z tych bohaterów jest świetnie nakreślony i w bardzo interesujący sposób możemy poznać jego spojrzenie na zastaną rzeczywistość.

Autor podobnie jak w poprzedniej części świetnie bawi się w kotka i myszkę z czytelnikiem, nie raz wprowadzając tego drugiego w błąd. Długo nakierowuje na rozwiązanie, które wydaje się jak najbardziej odpowiednim, by za chwilę wszystko odwrócić na lewą strone i przybrać całkiem inny kierunek.

Niestety w tej części znalazł się jeden ogromny minus. Mianowicie chodzi o zakończenie, którego się nie spodziewałam. Nie tak miało być.

Czekam z niecierpliwością na trzecią cześć serii, która właśnie powstaje - Dolina Popiołów.
Panie Krzysztofie proszę nie przestawać pisać i trzymać poziom. Świetna historia, która przeniosła mnie w odległe czasy i spowodowała nie raz ciarki na plecach.
mag-maggie plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Mam,
Współczesna klamra kompozycyjna nie bardzo pasuje mi do całej powieści, wydaje mi się niepotrzebna. Poza tym to kolejny kryminał retro osadzony , tym razem, w Łodzi. Chciałabym, żeby motyw postępowania mordercy zostały dosadniej przedstawione.
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
MayaK Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kanka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gimm1 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
suslek Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
magda690 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,
dayna15 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Zawolka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Pozdrowienia z Londynu Cykl krzyżacki (Tom 2). Aksamitny dotyk nocy
Dariusz Domagalski
Okładka - Pozdrowienia z Londynu Czerwony namiot
Anita Diamant
Okładka - Pozdrowienia z Londynu Dysk
Terry Pratchett
Okładka - Pozdrowienia z Londynu Poznać kobietę
Amos Oz
Okładka - Pozdrowienia z Londynu Nina
Nina Majewska-Brown
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Cień jabłoni
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów