Poznań

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-05-28
Kategoria: Historyczne
Dodał/a książkę:elibri

Krzysztof Stryjkowski - jest profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wicedyrektorem Archiwum Państwowego w Poznaniu. Zajmuje się najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem problematyki regionalnej. W swoim dorobku naukowym ma liczne publikacje na temat zagadnień społeczno-politycznych i kulturalnych Wielkopolski okresu Drugiej Rzeczypospolitej oraz drugiej wojny światowej. Szczególne znaczenie w jego twórczości naukowej ma wydana w 2004 roku książka pt. Położenie osób wpisanych w Wielkopolsce na niemiecką listę narodowościową w latach 1945-1950.

Książka poświęcona jest problemom końca okupacji hitlerowskiej i początków budowy nowej rzeczywistości w Poznaniu w 1945 roku. Praca oparta została na obszernych materiałach źródłowych. Autor wprowadził w niej do obiegu naukowego nie funkcjonujące do tej pory, lub znane tylko w ograniczonym stopniu materiały dotyczące obozów jenieckich i cywilnych, skutków stacjonowania w mieście oddziałów Armii Czerwonej, spraw aprowizacji, bezpieczeństwa, planów urbanistycznych Poznania i innych zagadnień. Całość problemów politycznych, społeczno-gospodarczych i kulturalnych Poznania rok 1945 ujęta jest w 8 rozdziałach: 1. Walki o Poznań, 2. Poznań ,,obozowy", 3. Bezpieczeństwo i porządek publiczny, 4. Poznań jako ośrodek administracji i życia społeczno-politycznego, 5. Odbudowa miasta i plany jego rozbudowy, 6. Odbudowa życia gospodarczego, 7. Reaktywacja struktur oświaty i szkolnictwa wyższego i sportu, 8. Warunki życia mieszkańców.

"Rok 1945 był niezmiernie ważnym fragmentem w dziejach nowożytnego Poznania. Wystarczająco interesującym badawczo, by poświęcić mu  bogatą faktograficznie, źródłowo, i dobrze napisaną monografię. Próbę taką - dodajmy: w pełni udaną - podjął autor recenzowanej pracy Krzysztof Stryjkowski; historyk i archiwista, badacz o dużym doświadczeniu i dorobku naukowym. Tytuł pracy jest w pełni  adekwatny do jej treści i zawartości. [...] Jest to wartościowa, źródłowa,  rzetelna pod względem faktograficznym i warsztatowym monografia. Liczne, obszerne jej fragmenty mają pionierski charakter; inne obalają narosłe mity lub prostują ścieżki historii"

Z recenzji prof. dr hab. Tadeusza Kotłowskiego