Pozorność

Już nic nie miało znaczenia, bo właśnie w tej chwili jej życie się skończyło. Życie i małżeństwo, które okazało się tak bardzo koszmarne, tak zakłamane, że już sama nie wiedziała, czy chociaż przez chwilę rzeczywiście było prawdziwe. Historia dwojga młodych ludzi, którzy po krótkiej znajomości postanawiają się pobrać, rozstając się jednocześnie z wcześniejszymi partnerami. Wkrótce po ślubie Piotr zaczyna być agresywny. Kiedy dochodzi do pierwszego poronienia otwarcie obwinia Ankę o tę sytuację. Kobieta pod wpływem szoku przechodzi krótkie załamanie nerwowe, podczas którego traci kontakt z rzeczywistością

Informacje dodatkowe o Pozorność:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2017-01-30
ISBN: 978-83-7674-566-4

Kup książkę Pozorność

Jeśli ktoś nie chce, to na siłę nic nie można zrobić, bo to obróci się przeciwko temu, który pomaga.

(…) drugą osobę można poznać tylko wtedy, kiedy ona na to pozwoli.

Pozorność - opinie o książce

Czy podczas czytania książki można czuć emocje,które przeżywa bohaterka.Otóż tak!Jeśli w swoim życiu przeżyje się jakaś cząstkę cierpienia,które dotyczy bohaterki z powieści to ponownie wspomnienia wracają…Ból po stracie,niezrozumienie i samotność w czterech ścianach jest olbrzymim wyzwaniem dla osoby,która potrzebowałaby wsparcia a jej nie otrzymuje.Brak zrozumienia sprawia,że czuje się bezwartościowym i nic nie wartą kobietą…
Nie mogłam sobie wyobrazić powodów dla których Ania tkwiła przy mężu.Osobiście nie potrafiłabym być przy osobie,która mnie nie docenia,wymagając a nic nie dajac wzamian.Bezsilność i strach przed krzywdą ukochanej osoby sprawiało,ze czytałam ze łzami w oczach.Emocje brały górę.

Jest to bardzo życiowa historia.Obrazuje krzywdę kobiet,która trwają w toksycznych związkach bojąc się podejmować jakiekolwiek samodzielne decyzje,by mieć sposób i bezpieczeństwo w swoim życiu.Zwracanie na opinie innych i udawanie pozorności o swoim związku przyczynia się do krzywdy.

Polecam sięgniecie po tą książkę spędzając z nią niezapomniane chwile.

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2017-07-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki - 2017,
Myślę, że „Pozorność” to (niestety) bardzo realna historia, która może się zdarzyć. Opowiada o młodej kobiecie Ani, jej małżeństwie i życiu, w którym panują pozory. Pozory normalności, które ukrywają przemoc fizyczną i psychiczną, męża tyrana, rodziców, którzy nie widzą, co dzieje się w małżeństwie córki. Ta tyrania i przemoc zmieniła życie bohaterki, kosztowała zdrowie, ona od wielu lat czuje lęk i ma poczucie zagrożenia, udaje, kłamie, nie myśli o sobie, lecz o tym co ludzie powiedzą. Chroni innych przed brutalną rzeczywistością. Ance brakuje zdrowego egoizmu, wolności, wręcz instynktu samozachowawczego- dla mnie sytuacja niepojęta, ale czytelnicy pomyślcie, ile może być takich kobiet? „Pozorność stała się jej drugą naturą w zmaganiu z rzeczywistością.” Ta obyczajowa historia to dogłębne studium ukrywania i wypierania przemocy domowej, zachowywania pozorów oraz psychologiczny portret ofiary, która nie ma siły, twierdząc, że nie może uwolnić się od toksycznego związku. Bohaterkę stać tylko na rezygnację, nie ma siły na walkę. Wielokrotnie chciałam ją potrząsnąć, by coś zrobiła ze swoim życiem- w tym sensie budziła we mnie negatywne odczucia. „Pozorność” to historia szczera, bardzo smutna, o bezsilności, może skłonić do pewnych przemyśleń.
Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-04-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Realistyczna w swej wymowie powieść, która ukazuje nam to co często dzieje się za "zamkniętymi drzwiami". Na zewnątrz szczęśliwe małżeństwo, a w domowym zaciszu rozgrywający się dramat. Mnóstwo emocji. Temat zmuszający do refleksji.
Avatar użytkownika - domiczyta
domiczyta
Przeczytane:2017-02-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 2017, Mam, Recenzenckie,
Pozorna słabość, pozorna obojętność, pozorne małżeństwo, które powinno być zgodne, szczęśliwe i trwałe. Ale ból, rozczarowanie, strach powodowane przez wydawałoby się najbliższą osobę są w przypadku głównej bohaterki debiutanckiej powieści Natalii Nowak-Lewandowskiej jak najbardziej prawdziwe i przeszywające czytelnika na wskroś. Anna i Piotr Sokołowscy to para kochających się i wspierających ludzi. Nad ich związkiem z wolna zaczynają się jednak gromadzić czarne chmury, ponieważ wielokrotne starania o powiększenie rodziny kończą się porażką i frustracją obu stron. Niepostrzeżenie Piotr ewoluuje z troskliwego małżonka w perfidnego tyrana, który całą odpowiedzialność za trudności w donoszeniu ciąży zrzuca na Annę, osaczając ją coraz bardziej w kręgu zastraszenia i poczucia winy. Z kolei Anna z pogodnej i optymistycznie nastawionej do życia kobiety zamienia się w kulącą się pod wzrokiem męża, rozdygotaną osobę, tłumaczącą sobie zmiany w zachowaniu męża jako reakcję na stres. W parze z terrorem psychicznym bardzo szybko zaczyna iść przemoc fizyczna, tak dotkliwa, że Anna tracąc w jej wyniku kolejne dziecko przechodzi potężne załamanie nerwowe, ocierające się o granice szaleństwa. Szczęśliwie na jej drodze staje doktor Stanisław Niewiadomski, który jako powiernik Anny okazuje się wsparciem w najtrudniejszych momentach. Anna nie pozostaje również bez deklaracji pomocy ze strony Jana Zawadzkiego, mężczyzny, którego skreśliła ze swojego życia, wiążąc się z Piotrem. Pomoc tę jednak odrzuca, wiedziona fałszywym przeświadczeniem, że raz złożona przysięga małżeńska tłumaczy wszystko. Czy Anna pozostanie jednak w swoim uporze do końca życia? Jaki sposób działania ostatecznie obiorą dr Niewiadomski oraz Janek, któremu Anna nigdy nie będzie obojętna? Zachęcam Was z całego serca do zakupu książki i znalezienia odpowiedzi na te pytania. ,,Pozorność" to książka, która bardzo mocno miesza w naszych duszach i umysłach, ponieważ dotyka tak trudnej i szokującej tematyki jaką jest przemoc domowa. Znamy ją z telewizji, kiedy dochodzi do rodzinnych tragedii, znamy z opowiadań znajomych, może sami jesteśmy świadkami niepokojących wydarzeń za ścianą, może nawet... w tym najczarniejszym scenariuszu, sami jesteśmy ofiarami niczym nieuzasadnionego nadużywania siły ze strony członka rodziny. Stworzona przez Natalię historia jest uniwersalna, bo z brutalną szczerością obnaża fakt, że to co przydarzyło się Annie Sokołowskiej, mogło czy może przytrafić się każdemu z nas. Jeszcze ważniejsze przesłanie jest takie, że nie można pozostać głuchym na krzywdę drugiego człowieka, bo to znieczulica i ludzka obojętność z kategorii ,,mnie to nie dotyczy" prowadzą do największych dramatów. Należy być jednak świadomym, że pomoc niesiona na siłę i wbrew woli poszkodowanej osoby może odbić się od ściany zaprzeczeń i wyparcia problemu. Nie oznacza to jednak przyzwolenia na wycofanie się i pozostawienie ofiary samej sobie. ,,Pozorność" jest bardzo ważnym głosem w dyskusji nad prawami kobiet i społecznym napiętnowaniem sprawców przemocy fizycznej i psychicznej nad swoimi najbliższymi. Gorąco polecam tę powieść, przy czym ostrzegam: jeśli rozpoczniecie lekturę wieczorem, nie ustaniecie dopóki nie dowiecie się, jak zakończyła się ta historia. Ponadto trudno będzie Wam zasnąć z nadmiaru myśli i wrażeń.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2017-02-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
"Pozorność stała się jej drugą naturą i pomagała w zmaganiu się z rzeczywistością". Ludzi, którzy nie potrafią zrozumieć, dlaczego kobieta będąca ofiarą przemocy domowej, nie umie i nie chce zawalczyć o siebie, stając się mimowolnym zakładnikiem własnej psychiki, zawsze odsyłam do książek, które ukazują mechanizm uzależnienia się ofiary od swojego oprawcy. Do takiego zbioru lektur będę mogła także zaliczyć "Pozorność", choć to debiut posiadający pewne niedociągnięcia warsztatowe. Natalia Nowak-Lewandowska to miłośniczka psów, morza i ostrego rocka. Ekstrawertyczka, nie potrafiąca ukrywać swoich emocji, pasjonująca się analizowaniem uczuć i relacji społecznych. Kocha żyć w mieście, im większe i głośniejsze, tym lepiej. Swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła z przekory i tak już zostało. "Pozorność" to jej debiut prozatorski. Ania po ślubie ze swoim ukochanym Piotrem pewnego dnia zauważa zmianę w zachowaniu męża. Mężczyzna staje się bowiem coraz bardziej agresywny, a o poronienie ciąży, jakie dotyka Anię, bohater obwinia właśnie ją. Życie kobiety zamienia się w koszmar, w którym załamanie nerwowe to dopiero początek. Debiut Natalii Nowak-Lewandowskiej to studium pełnego obrazu przemocy domowej, a co za tym idzie, wszelkich skutków, jakie niesie ze sobą znęcanie się psychiczne i fizyczne we wspólnym domu. Ania to bohaterka, w której z pewnością odnajdzie się wiele kobiet posiadających podobne złe doświadczenia życiowe - przemoc fizyczna, gwałty, szukanie w sobie winy, ciągły lęk i brak poczucia bezpieczeństwa. Autorka w pełnej krasie ukazała dość szybki mechanizm wyniszczania człowieka poprzez zastraszanie i wpajanie pewnych prawd, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. W kontekście tym, przypadek głównej bohaterki zdaje się być sztandarowym przykładem tego, jak łatwo ulec bezsilności i pokusie okłamywania samego siebie. "Pozorność" to jednak oprócz dość dobrze nakreślonego problemu społecznego, także powieść, w której niestety zabrakło rozbudowanego świata przedstawionego. Natalia Nowak-Lewandowska bardzo oszczędnie potraktowała tę część fabularną, nie ukazując praktycznie żadnego tła, żadnej opisowej warstwy, co w tego typu prozie, nieco drażni poczucie estetyki u czytelnika. Spore zastrzeżenia mam także do postaci głównej bohaterki, której to kreacja psychologiczna powinna być o wiele głębiej zarysowana, stając się tym samym przyczynkiem do szerokiej dyskusji. Ania jako przykład typowej ofiary znęcania się nad kobietą w małżeństwie winna nie tylko szokować stopniem toksycznych relacji, jakie wiążą ją ze swoim oprawcą, ale także winna ukazywać jej psychikę i myśli, które skłaniają bohaterkę do określonych zachowań. Tutaj tego zabrakło, co powoduje pewien niedosyt podczas lektury. Autorka zbyt mocno uprościła także relację jaka wiąże Anię z Janem - jej byłym chłopakiem, którego rzuciła, by poślubić Piotra. Wątek ich niesłabnącego uczucia oraz ciągłej gotowości chłopaka do pomagania bohaterce wydaje mi się mało wiarygodny. Aczkolwiek już Epilog z jego udziałem wydał mi się jak najbardziej trafny i wywołał dość ciepłe uczucia. "Pozorność" to książka, która mnie nie zszokowała ani nie poraziła swoim rozmachem, a jednak stała się przyczynkiem do pewnych przemyśleń. To lektura na jeden wieczór, uzmysławiająca ogrom siły przemocy psychicznej i fizycznej mającej wielki wpływ na myślenie człowieka. Pod widocznymi niedociągnięciami warsztatowymi autorki, kryje się wielki potencjał, który jak mniemam wyjdzie na wierzch przy jej kolejnych dziełach. O Natalii Nowak-Lewandowskiej będzie jeszcze bowiem głośno.
Avatar użytkownika - pokrecona
pokrecona
Przeczytane:2017-02-12, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2017r,
Jednym słowem FENOMENALNA !! Cała książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza część to jeden wielki wulkan emocjonalny. Ciężko jest przeczytać całość. Trzeba sobie dawkować rozdziały, gdyż zawał serca z emocji gwarantowany. Kolejna część natomiast jest już spokojniejsza i dająca nadzieję.

?RECENZJA ?

Tytuł: "Pozorność"

Autor: Natalia Nowak -Lewandowska

Wydawnictwo: @luckywydawnictwo

#współpracareklamowa

#współpracarecenzencka

Serdecznie dziękuję @luckywydawnictwo za możliwość przeczytania i zrecenzowania tej książki ? Jest mi niezmiernie miło z tego powodu ?

Ania i Piotr są małżeństwem i mieszkają z rodzicami. W ich małżeństwie nie dzieje że dobrze. Piotr zaczyna znęcać się nad żoną fizycznie i psychicznie. Piotr chce aby Ania urodziła mu dziecko. Posuwa się nawet do gwałtu aby Ania zaszła w ciążę.Lecz kobieta traci dziecko i trafia do szpitala. Tam odbywa terapię i próbuje odbudować swoje poczucie wartości. Po wielu latach spotyka swoją dawną miłość -Janka,który nigdy nie przestał jej kochać.Ania zamiast odejść od Piotra ,zostaje z nim i rodzi mu dziecko. Młoda dziewczyna jest stłamszona przez męża, boi się go i w efekcie pozwala mu się poniżać.Toksyczna relacja jest jak pajęczyna, trudno się z niej wyrwać, jeszcze trudniej w niej pozostać bez narażania na zagrożenie.

Czy Ania pomimo przeciwności odważy się zawalczyć o siebie?

"Pozorność"- to książka która należy do tych które wyzwalają całą gamę emocji od złości, smutku do chwil kiedy serce zaczyna bić mocniej i szybciej. Książka porusza niezwykle ważny i niestety nierzadki problem przemocy psychicznej i zniszczenia poczucia własnej wartości.Takie historie dzieją się koło nas tylko nikt o tym nie wie.Ludzie stwarzają pozory że wszystko jest super a za zamkniętymi drzwiami dzieje się dramat. Książka skłania do refleksji. Ta historia poruszyła głęboko moje serce. Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki ? Zostanie na długo w mojej pamięci ? Polecam całym sercem ?

Avatar użytkownika - Kumbrysia
Kumbrysia
Przeczytane:2023-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam,

W życiu pełnimy różne role. Często popełniamy błędy. Często zapominamy o sobie, zapominamy o swoich potrzebach i marzeniach. Dostosowujemy się do potrzeb rodziny, żeby byli szczęśliwi. Pozory rządzą naszym życiem. Nie warto rezygnować z siebie, marzeń i planów. Nie pozwólmy innym rządzić naszym życiem.

"Zapadła się w sobie i żyła tylko pozornie. Pozorność stała się jej drugą naturą i pomagała w zmaganiach z rzeczywistością".

Anka chciała być szczęśliwa. Wydawałoby się, że miłość do Piotra i małżeństwo z nim to najlepsze co mogło ja spotkać. Niestety pozory mogą mylić. Wszyscy wokół myślą, że kobieta jest szczęśliwa. Niestety toksyczne małżeństwo powoduje nieszczęście, smutek i niepokój przez cały czas. Anka będzie musiała przejść bardzo wiele, aby zrozumieć i uwolnić się z tej toksycznej relacji. Czy jej się to uda? Czy znajdzie siłę na walkę o siebie i swoje szczęście? Czy poczucie winy i ciągła manipulacja ze strony męża, zniszczą jej poczucie wartości? Czy przerwie nić pozorów i zawalczy o siebie?

"Toksyczna związek ma to do siebie, że ofiarą nie potrafi się z niego uwolnić, często musi sięgnąć dna, aby pozwolić sobie pomóc, spróbować cokolwiek zmienić, żeby się ratować".

,,Pozorność" Natalia Nowak  Lewandowska  Lucky Wydawnictwo pokazuje, że powinniśmy nauczyć się niezależności emocjonalnej. Bohaterka musi podjąć walkę lub się poddać. Przemoc fizyczna i psychiczna potrafi uzależnić ofiarę na tyle mocno, że boi się ona zawalczyć o siebie. Dlatego nie można dać się uzależnić. Nasze szczęście zależy od naszej niezależności emocjonalnej.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2021-10-07, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Tytuł jest odzwierciedleniem treści i bardzo dobrze pasuje. Główni bohaterowie, Anka i Piotr stwarzają pozory szczęśliwego małżeństa wobec rodziny, sąsiadów i przyjaciół. On przystojny, pracowity i miły dla wszystkich. Ona ładna, zgrabna i zapewniająca otoczenie, że jest szczęśliwa. Pozory jednak mylą. Anka doświadcza przemocy fizycznej i psychicznej ze strony męża. Jest ona typową ofiarą przemocy, nie radzi sobie ze swoimi emocjami. Poznając ją nie mogłam jednak zrozumieć jej postępowania. Ma pracę, oszczędności, nie ma na utrzymaniu gromadki dzieci, mieszka w domu rodziców, a nawet po dokonannym na niej gwałcie przez męża nie wyrzuca go z domu i ze swojego życia. Godzi się na poniżanie, zdrady i bicie. Propozycje pomocy od przyjaciół i byłego narzeczonego odrzuca. Nie poczułam z nią więzi, nie polubiłam jej. Książkę czyta się szybko, ale miejscami wygląda jak streszczenie historii życia pewnego małżeństwa, opis jest zbyt powierzchowny. Oprócz problemu przemocy domowej autorka poruszyła również ważny temat jakim jest znieczulica panująca w szpitalu w stosunku do kobiet po poronieniu. Współczuję Ance i innym kobietom, które przyżyły poronienie. Sama utrata wyczekiwanego dziecka jest ogromną traumą dla kobiety, a dodatkowo wzmacnia to przeżycie obojętność personelu szpitalnego.

Avatar użytkownika - Elia
Przeczytane:2017-02-16, Ocena: 4, Przeczytałam,
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Joker

Trzecia część serii kryminałów obyczajowych "Teoria gier". Tragiczne wydarzenia, które zaważyły na życiu Majki, już za rodziną Różańskich. Jakub wyjeżdża...

Groch z kapustą
Natalia Nowak-Lewandowska0
Okładka ksiązki - Groch z kapustą

Wiesława Rozwadowska kocha święta. Kocha je po swojemu, bo doskonale wie, że święta z rodziną mogą skończyć się wyłącznie w jeden sposób - kompletną katastrofą...