Pozostały mi tylko łzy i modlitwa

Ten kraj bywa piekłem. Zwłaszcza dla chrześcijan. Młode dziewczyny, często jeszcze małoletnie, są w Pakistanie porywane i pod groźbą śmierci zmuszane do przejścia na islam, a następnie poślubienia muzułmanina. Ich rodziny starają się odzyskać córki i postawić sprawców przed sądem. Niewielu ludzi gotowych jest im pomóc. Większość bowiem obawia się jednego: oskarżenia o bluźnierstwo. Dziennikarz Daniel Gerber odwiedził Pakistan i spotkał się z kilkoma uwolnionymi kobietami oraz ludźmi, którzy im pomogli. Oto jego książka.

Daniel Gerber jest niezależnym szwajcarskim dziennikarzem oraz pisarzem, autorem reportaży m.in. z Sudanu, Strefy Gazy, Egiptu. Wraz z żoną Irene mieszka pod Bernem.

Informacje dodatkowe o Pozostały mi tylko łzy i modlitwa:

Wydawnictwo: Święty Wojciech
Data wydania: 2013-09-05
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7516-550-0

Kup książkę Pozostały mi tylko łzy i modlitwa

Pozostały mi tylko łzy i modlitwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - MaKo
MaKo
Przeczytane:2013-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam, Przeczytane,
Daniel Gerber, niezależny szwajcarski dziennikarz, twierdzi, że Pakistan jest pięknym krajem, w którym można się zakochać. Zapierające dech w piersi krajobrazy, pyszne jedzenie, wspaniali ludzie. Ale Gerber nie wybrał się w swoją podróż w celach rekreacyjnych. Pojechał tam, żeby spotkać się z chrześcijankami, które zmuszone były przejść na islam, doświadczyły piekła, a dzięki pomocy dobrych ludzi zostały uwolnione. Publikacja ,,Pozostały mi tylko łzy i modlitwa" jest opowieścią o nich. Bohaterki książki Gerbera zostały oszukane. Wszystkie. Groźbami i podstępem zmuszono je do przeczytania kilu zdań z Koranu. I to wystarczyło, aby uznano, że dziewczyny decydują się przejść na islam. Natychmiast podsunięto im stosowne papiery do podpisu i zaaranżowano małżeństwo. Kobiety nie potrafiły się bronić i buntować, bo natychmiast były zastraszane, grożono ich rodzinom. Ten sam los spotkał Teenę i Marię, choć ich małżeńskie życie było zupełnie inne. Obie dziewczyny były więźniami w swoich nowych domach, zabraniano im kontaktu z bliskimi, znajdowały się pod ciągłą obserwacją rodziny męża. Ale Teena była kochana zarówno przez małżonka, jak i jego krewnych. Początkowo mężczyzna nie zdawał sobie sprawy, że jego żona została zmuszona do konwersji. Qaiser pragnął jej szczęścia, uwielbiał córeczki, które przyszły na świat z ich związku. Ale Teena nie mogła zaakceptować sytuacji, w której się znalazła. Nie potrafiła udawać. Uciekła... Historia Marii ma bardziej tragiczny przebieg. Piętnastolatka zmuszona została do konwersji i poślubienia starszego o dwadzieścia lat muzułmanina. Jego rodzina była biedna i mściwa. Dziewczynę traktowano gorzej niż kopciuszka, teściowa i jej córki szczerze nienawidziły Marii. Buntowały męża, który po powrocie z pracy regularnie bił i gwałcił swoją młodą żonę. Narodziny dziecka niczego nie zmieniły, a nawet pogorszyły sytuację, bo maleństwo również było krzywdzone przez całą rodzinę. W końcu dziewczyna nie wytrzymała i zdecydowała się na ucieczkę... Gerber opisuje więcej takich przypadków. Imiona zmieniają się szybko, każda historia jest do siebie podobna, choć przedstawia indywidualną tragedię. Pakistańskie prawo nie może i nie chce nic zrobić. Chrześcijanie jako mniejszość wyznaniowa byli, są i będą prześladowani, a ich ciemięzcy mają na to ciche przyzwolenie. Organizacja CLAAS próbuje pomagać kobietom takim, jak bohaterki książki, ale wcale nie jest to łatwe, a jej członkowie są zastraszani i szykanowani. ,,Pozostały mi tylko łzy i modlitwa" to książka poruszająca i autentycznie szokująca. Historie w niej opisane są wręcz nieprawdopodobne, a jednak do bólu prawdziwe. Jak coś takiego jest możliwe w dzisiejszym, cywilizowanym świecie? I to pod naszym nosem? Szczerze polecam! Warto!
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789