Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza

Od ambitnego do najlepszego -
czyli jak stać się programistą wydajnym, dociekliwym i gotowym do wszelkich zawodowych wyzwań!

Poznaj najlepsze praktyki i najczęstsze pułapki procesu wytwarzania oprogramowania Naucz się pisać elastyczny, dynamiczny i łatwy w dostosowywaniu kod Opanuj sprawdzone techniki efektywnego testowania oprogramowania

Twórcy rozmaitych narzędzi programistycznych nieustannie próbują nas przekonać o niewiarygodnych możliwościach swoich produktów, a specjaliści od metodyk obiecują, że to właśnie ich techniki zagwarantują nam największą wydajność. Każdy oczywiście twierdzi, że jego język programowania jest najlepszy… A jak wszyscy doskonale wiemy, w naszej pracy nie istnieją NAJLEPSZE rozwiązania - są tylko rozwiązania NAJLEPIEJ sprawdzające się w danym projekcie. Większy wpływ na efektywność naszej pracy ma więc doświadczenie oraz znajomość różnych, sprawdzonych praktyk wytwarzania oprogramowania. Zawodowcy, którym na sercu leży przede wszystkim jakość realizowanych projektów, są zwykle zgodni — nigdy nie wiążą swojej zawodowej kariery z jedną, konkretną technologią. To jedna z cech wyróżniających pragmatycznych programistów — produktywnych speców, którzy w pełni wykorzystują swój potencjał i szybko osiągają zawodowy sukces. A oto pierwsza książka, która w pełni odsłania system ich codziennej pracy!

Nie ma znaczenia, czy jesteś wolnym strzelcem, członkiem wielkiego zespołu projektowego, czy konsultantem równocześnie współpracującym z wieloma klientami. Ta skoncentrowana na przekazywaniu praktycznej wiedzy publikacja pokaże Ci, jak efektywnie wykorzystywać swoje umiejętności i doświadczenie do sprawnej realizacji nawet najbardziej złożonych projektów. Podręcznik ilustruje najlepsze praktyki i najczęstsze pułapki wielu różnych aspektów wytwarzania oprogramowania. Znajdziesz w nim zarówno zagadnienia związane ze strategicznym planowaniem swojego zawodowego rozwoju, jak i techniki takiego projektowania architektury, aby przyszły kod był elastyczny, łatwy w dostosowywaniu do różnych okoliczności i przygotowany do wielokrotnego użytku.

Z książki dowiesz się między innymi, jak:

unikać pułapki powielania wiedzy pisać elastyczny, dynamiczny i łatwy w dostosowywaniu kod unikać programowania przez koincydencję zabezpieczać kod za pomocą kontraktów, asercji i wyjątków gromadzić rzeczywiste wymagania bezlitośnie i efektywnie testować oprogramowanie zachwycać swoich użytkowników budować zespoły pragmatycznych programistów automatyzować pracę w celu zapewnienia większej precyzji

Gdybym organizował teraz jakiś projekt, zrobiłbym wszystko, aby zatrudnić autorów tej książki. (…) A gdyby to się nie udało, szukałbym ludzi, którzy przynajmniej przeczytali ich książkę. Ward Cunningham,
słynny amerykański programista, pionier w dziedzinie wzorców projektowych oraz programowania ekstremalnego

Informacje dodatkowe o Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza:

Wydawnictwo: Helion