Okładka książki - Prawda czy fałsz? Czyli zbiór podejrzanych ciekawostek

Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

To zupełnie wyjątkowa książka. Polecamy ją żądnym wiedzy, młodym badaczom świata, którzy uwielbiają tropić naukowe ciekawostki. To nie lada gratka dla wszystkich, którzy są gotowi zmierzyć się z najbardziej zaskakującymi faktami z różnych dziedzin wiedzy. Książka podzielona jest na cztery działy (świat przyrody, nasza planeta, nauka, superludzie) i zawiera nieprawdopodobnie ciekawe, a zarazem nieco podstępnie sformułowane stwierdzenia. Zadaniem naszych dociekliwych czytelników będzie określenie, czy dana ciekawostka jest prawdą, czy może wręcz przeciwnie – podstępnym fałszem! Ciekawe, czy im się to uda? Mrówka nigdy nie śpi. Deszcz żab i ryb jest możliwy. W Japonii stworzono toaletę dla ryb. Woda w oceanach jest zbyt słona, aby zamarznąć. Drzewo może zamienić się w kamień. Jak myślisz – prawda to czy fałsz? Sprawdź swoją wiedzę i przekonaj się, czy posiadasz żyłkę nieustępliwego naukowca, dla którego odróżnienie prawdy od fałszu to bułka z masłem! Odbiorcy: – nieco starsze dzieci, które chcą poznawać świat w niekonwencjonalny sposób, – dociekliwi badacze świata obdarzeni poczuciem humoru. Dlaczego warto nabyć tę książkę? – to zbiór zaskakujących twierdzeń, które odsłaniają przed czytelnikami zdumiewający świat wiedzy, – w oryginalny sposób przybliża zagadnienia z różnych dziedzin nauki, – jest pełna humoru, fantazji i polotu.

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2016-11-01, Przeczytałem,

Wcale nie takie oczywiste

Każde dziecko wie, że nie wszystko jest proste czy oczywiste. Zwłaszcza, kiedy jest się młodym. Każdy rodzic wie, że nie na każde pytanie odpowiedź jest łatwa. Dzieci lubią zadawać pytania na każdy temat. Pytania, które mogą się wydawać mądre bądź głupie, ale ich rolą jest nauka. Uczenie się świata, zasad nim rządzących.

Książeczka Prawda czy fałsz czyli zbiór podejrzanych ciekawostek nie jest zbiorem typowych pytań i odpowiedzi, ale raczej zestawieniem pytań co najmniej dziwnych, dziwacznych, zaskakujących. Zawiera jednak również wyjaśnienia, które nie raz solidnie zaskoczą nie tylko dziecko. Tematyka pytań jest dosyć szeroka: świat przyrody, planeta Ziemia, nauka, ludzie.

Dostajemy zestawy pewnych faktów (lub stwierdzeń, które wydają się faktami) i odpowiadamy na pytanie, czy każde z nich jest prawdziwe, czy też fałszywe. Następnie poznajemy odpowiedzi i szersze wyjaśnienia. Zaskakujące jest to, że na niektóre pytania chce się odpowiedzieć: „oczywiście, że to jest prawda" czy „oczywiście, że to jest fałsz". Tymczasem - jest inaczej.

Książeczka nie jest zbiorem usystematyzowanej wiedzy. Jest zbiorem ciekawostek, nie zawsze może przydatnych, ale z pewnością w jakiś sposób niezwykłych. Uczy dziecko, że odpowiedź na zadane pytanie wcale nie musi być tak oczywista, jak się wydaje. Że otaczający świat pełen jest dziwów, o których nie śniło się... mieszkańcom innych rejonów czy laikom w danej dziedzinie.

Prawda czy fałsz czyli zbiór podejrzanych ciekawostek jest formą wesołej zabawy, quizu. Na końcu książki jest miejsce na wpisanie prawidłowo odgadniętych zagadek. Publikacja jest przeznaczona dla dzieci posiadających już pewien zasób wiedzy o świecie, który mogą skonfrontować z pytaniami tu zebranymi. To coś dla ciekawych świata uczniów kończących szkołę podstawową lub chodzących do gimnazjum. Książka uczy, że intuicja i własne ograniczone doświadczenie nie zawsze podpowiadają nam dobrze. Uczy krytycyzmu i ostrożności osądu, bowiem nie zawsze to, co wygląda na wyssane z palca, takim jest. Słowom towarzyszą zabawne rysunki, które znakomicie urozmaicą lekturę książeczki.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2016-11-01, Przeczytałem,

Wcale nie takie oczywiste

Każde dziecko wie, że nie wszystko jest proste czy oczywiste zwłaszcza kiedy się jest młodym. Każdy rodzic wie, że nie na każde pytanie odpowiedź jest łatwa. Dzieci lubią zadawać pytania na każdy temat. Pytania, które mogą się wydawać mądre bądź głupie, ale ich rolą jest nauka. Uczenie się świata, zasad nim rządzących.

Książeczka Prawda czy fałsz czyli zbiór podejrzanych ciekawostek nie jest zbiorem typowych pytań i odpowiedzi, raczej zestawieniem pytań co najmniej dziwnych, dziwacznych, zaskakujących. Również odpowiedzi, które nie raz solidnie zaskoczą nie tylko dziecko. Tematyka pytań jest dosyć szeroka: świat przyrody, planeta Ziemia, nauka, ludzie.

Dostajemy zestawy pewnych faktów (lub stwierdzeń które wyglądają jak fakty) i odpowiadamy na pytanie czy każde z nich jest prawdziwe czy fałszywe. Następnie poznajemy odpowiedzi i szersze wyjaśnienia. Zaskakujące jest to, że na niektóre pytania chce się odpowiedzieć: oczywiście, że to jest prawda czy oczywiście, że to jest fałsz. A tak wcale nie jest!

Książeczka nie jest zbiorem usystematyzowanej wiedzy. Jest zbiorem ciekawostek, nie zawsze może przydatnych, ale zawsze w jakiś sposób niezwykłych. Uczy dziecko z pewnością tego, że odpowiedź na zadane pytanie wcale nie musi być taka oczywista jak się wydaje. Że otaczający świat jest pełen dziwów o których nie śniło się... mieszkańcom innych rejonów czy laikom w danej dziedzinie.

Prawda czy fałsz czyli zbiór podejrzanych ciekawostek jest formą wesołej zabawy, quizu. Na końcu książki jest miejsce na wpisanie prawidłowo odgadniętych zagadek. Jest przeznaczona dla dzieci posiadających już pewien zasób wiedzy o świecie, który mogą skonfrontować z pytaniami tu zebranymi. To coś dla ciekawych świata uczniów kończących szkołę podstawową lub z gimnazjum. Książka uczy, że intuicja i własne ograniczone doświadczenie nie zawsze podpowiadają nam dobrze. Uczy krytycyzmu i ostrożności osądu bowiem nie zawsze to, co wygląda na wyssane z palca takim jest. Słowom towarzyszą zabawne rysunki, które znakomicie urozmaicą lekturę książeczki.

Prawda czy fałsz? Czyli zbiór podejrzanych ciekawostek
Jan Payne, Paul Moran0