Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta

W tej książce chcemy pokazać w jak niezwykły sposób mogą wpływać na ludzkie ciało ćwiczenia fizyczne. Jak wywierają one wpływ na Twój mózg i geny, jak powodują, że czujesz się lepiej, a nawet wolniej się starzejesz. Opierając się na osiągnięciach współczesnych nauk medycznych pokażemy co naprawdę powinieneś robić, żeby zdobywać nagrody - a jest tego mniej niż myślisz.

Nie musisz być maratończykiem, żeby zapobiegać chorobom, wystarczy 30 minutowy spacer. Pokażemy także wyniki najnowszych badań naukowych w zakresie spalania tłuszczu i ,,super interwałów" - forma treningu trwającego mniej niż 5 minut, która może być bardziej efektywna niż jedna godzina ćwiczeń. Książka spodoba się zwłaszcza tym, którzy nie mają zbyt dużo czasu na ćwiczenia.

Carl Johan Sundberg - jest lekarzem i profesorem fizjologii w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Pełni funkcję prezesa Szwedzkiego Stowarzyszenia Aktywności Fizycznej i Medycyny Sportowej oraz jest członkiem Komisji Medycznej Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. W 2005 roku otrzymał prestiżową Nagrodę Kartezjusza przyznawaną przez Komisję Europejską za osiągnięcia w dziedzinie popularyzacji nauki.

Anders Hansen - lekarz i psychiatra. Ukończył Instytut Karolinska w Sztokholmie. Posiada również tytuł magistra z dziedziny ekonomii i jest autorem ponad 2000 artykułów z dziedziny nauk medycznych publikowanych zarówno w czasopismach naukowych, jak i w gazetach codziennych. Obecnie pisze dla British Medical Journal i dla Swidish Medical Journal oraz pracuje jako lekarz.

Informacje dodatkowe o Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta:

Wydawnictwo: Smak Słowa
Data wydania: 2017-06-14
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Hälsa p recept : träna smartare, m bättre, lev längre

Kup książkę Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta

Projekt zdrowie. Szwedzki poradnik inteligenta - opinie o książce

Cóż tak to jest poradnik, jest sporo rad co zmienić i jak zmienić, aby przeżyć dużo lat nie cierpiąc przykutym do łóżka. Książkę można przeczytać, zapisać parę rzeczy, ale czytać warto z przymrużeniem oka. Bo sama książka, mimo poważnego tematu jest pisana przystępnie i na swój sposób z takim optymizmem. Nic nie jest stracone, nasze ciało jest jedno i warto o nie zadbać na każdym etapie życia.

Zdobyłam dzięki tej książce sporo wiedzy o tym jak ruch wpływa na nasze ciało i funkcjonowanie. Wiele informacji, wyników badań cytowanych w książce mnie zaskoczyło, różnią się od popularnych przekonań o zdrowiu. Polecam książkę, bardzo motywuje do ruchu:)

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2017-08-23, Ocena: 4, Chcę przeczytać, 52 książki na 2017, Mam, Na sprzedaż,

To, że bieganie jest zdrowe, wie każdy. Poprawia kondycje, korzystanie wpływa na wygląd i samopoczucie. W sezonie letnim część z nas ochoczo wkłada trampki i zdobywa szczyty. Większość jednak z odrobiną ironicznego uśmiechu dziękuje za wszystkie wypady na rower, wizyty na siłowni czy basenie. W końcu... chcemy odpocząć. Ale czy bierny relaks jest dla nas dobry? Może robimy poważny, błąd zamieniając bieżnię na łóżko?

Projekt zdrowie to książka, której motywem przewodnim jest promocja ruchu i aktywnego odpoczynku. Chociaż tytuł sugeruje, że będzie to podejście racze szersze, autorzy nie poruszają innych tematów taki jak np. odżywianie. Zastanawiacie się, ile można napisać o ćwiczeniach i czy w takiej książce da się zaczytać? Ja też się zastanawiałam! I znam odpowiedź, napisać można bardzo dużo, ale co więcej, czytanie tego... jest niesamowicie wciągające!

Ale od początku. Pierwsze, na co zwróciłam uwagę, to przyjemna, „modna” okładka. Jej grafika rzuca się w oczy i odpowiada obecnym trendom. Również ilustracje zamieszczone w środku, rozpoczynające każdy rozdział, fajnie współgrają z omawianą tematyką.

Jeśli zaś chodzi o zawartość, to muszę uprzedzić, ten poradnik jest naprawdę motywujący. Owszem, nie zastąpi silnej woli i determinacji, ale zapewni całkiem sporą porcję informacji zachęcających do zmian. Przede wszystkim dowiemy się, że średnio intensywny wysiłek skutecznie zastąpi nam... leki. Ale to nie wszystko, poprawi jakość naszego życia oraz jego długość. Dowiemy się, ile chorób może nas ominąć oraz jakie przypadłości nie będą naszym udziałem. Pozytywne efekty nie ograniczają się do samego zdrowia fizycznego. Autorzy przedstawią nam wyniki badań wskazujące, że w ten sam sposób poprawimy też naszą inteligencję, koncentrację i pamięć? Niemożliwe? A jednak ta książka dowodzi, że ruch to podstawa.

Skoro już o badaniach mowa, ten poradnik jest na nich oparty, przywołuje wnioski, tezy, rezultaty, ale nie stanowi pracy naukowej. Nie dowiemy się na jego podstawie, jaka była próba badana, kiedy konkretnie je prowadzono, a czasem nawet jak wyglądał ich przebieg. Prawdopodobnie w publikacji tego typu byłoby to po prostu niemożliwe, ale dla dociekliwych autorzy umieścili na końcu spis materiałów źródłowych.

Jakie więc mamy korzyści z czytania tej książki? Po pierwsze, dowiemy się dużo, naprawdę dużo na temat aktywności fizycznej i jej pozytywnych skutków. Taka ilość informacji skłoni do refleksji nawet najbardziej ociężałego lenia kanapowego. Bo skoro można zyskać kilka lat życia dzięki szybkiemu marszowi... to czemu nie spróbować? Po drugie, poradnik nie ogranicza się do motywowania nas, ale też podaje bardzo konkretne techniki treningowe. Wskazuje, które z nich jakie dają rezultaty. Minusem jest jednak, że dotyczą one przede wszystkim biegania lub jazdy na rowerze. I chociaż autorzy dokładnie tłumaczą jakie tempo zachować, nie jest to niestety plan treningowy. A szkoda, ponieważ chętnie bym z niego skorzystała.

Więc jakie mam wniosku? Projekt zdrowie to książka, po którą naprawdę warto sięgnąć. Może nie od razu sprawi, że staniemy się sportowcami, ale być może zmieni coś w naszym myśleniu. Bo rezultaty, które możemy w ten sposób osiągnąć, są niesamowite. Oczywiście w mojej głowie pojawiła się wtedy czerwona lampka. Kondycja, koncentracja, nowe szare komórki i wiele, wiele więcej. To nie może być tak proste! Ale z drugiej strony... co z tego? Przecież w ten sposób nic nie ryzykuje! Warto spróbować :)

Avatar użytkownika - godmyt
godmyt
Przeczytane:2018-08-15, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, wyzwanie 2018 - 20 książek,
Avatar użytkownika - Anawinkar
Anawinkar
Przeczytane:2018-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, zdrowie,
Rozruszaj swój mózg
Carl Johan Sundberg0
Okładka ksiązki - Rozruszaj swój mózg

30 minut spaceru dziennie może wydłużyć Twoje życie! Naukowcy są zgodni - jeśli się ruszasz, masz więcej energii, starzejesz się wolniej, rzadziej chorujesz...