Opis ksiązki
Kup Teraz

Przegrany

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Czytelnik
Data wydania: 2002-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 83-07-02893-0
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:Olena
Przegrany (niem. Der Untergeher) to powieść austriackiego pisarza Thomasa Bernharda z roku 1983. Jej tematem jest artystyczna kariera trzech początkujących pianistów koncertowych, z których jeden – Glenn Gould – jest postacią autentyczną, oraz ich nieustanne zmagania w dążeniu do najwyższej perfekcji w grze na pianinie. Centralnymi figurami powieści są trzej wirtuozi pianina: Glenn Gould, Wertheimer ("Przegrany") oraz narrator. Poznają się w roku 1953, kiedy razem studiowali u Władimira Horowitza - osoby także istniejącej w rzeczywistości - w pobliżu Salzburga. Cała trójka dąży wyłącznie do perfekcji w sztuce, stawiając sobie tym samym najwyższe wymagania. Gdy jednak uświadamiają sobie geniusz Goulda, słysząc jak ten odgrywa Wariacje Goldbergowskie, Wertheimer oraz narrator rezygnują z dalszej gry. Zdają sobie sprawę, że nie są w stanie osiągnąć takiego poziomu perfekcji. Wertheimer, któremu Gould nadaje przydomek "Przegrany", oddaje się w następnych 28 latach próżności i przetrzymuje swoją siostrę, gnębiąc ją w ich wspólnym mieszkaniu, aż do momentu gdy ta go opuszcza i wychodzi za mąż za bogatego Szwajcara. Prawie w tym samym czasie umiera Gould, a Wertheimer popełnia samobójstwo. Narrator sprzedaje swoje pianino (Steinway) i ogranicza się do prób pisania rozprawy o Glennie Gouldzie, przy czym każdorazowo je zarzuca. W międzyczasie ucieka z ciążącego mu już Wiednia do Madrytu, skąd przybył na pogrzeb Wertheimera. Akcja powieści rozgrywa się w austriackim Wankham po pogrzebie Wertheimera. Narrator zastanawia się nad wspólną i równoległą drogą życiową trzech protagonistów oraz nad powodem samobójstwa Wertheimera, w trzech na siebie nałożonych płaszczyznach czasowych: początku fabuły, momencie przypomnienia o początku fabuły (przy wejściu do zajazdu w Wankhamer) oraz okresie zapisu wspomnienia o początku fabuły. W powieści elementy autentyczne i fikcyjne nakładają się na siebie, a granica między nimi staje się płynna. Glenn Gould z powieści różni się znaczenie od realnego odpowiednika. Glenn Gould nigdy nie studiował ani w Salzburgu, ani u Horowitza, który stylistycznie ucieleśniał jego przeciwieństwo, czego Thomas Bernhard zapewne był świadom. W swoim dziele nie podaje on jednak imienia Horowitza. Ponadto protagonista z powieści ma 51 lat, podczas gdy Gould zmarł po swych 50 urodzinach na wylew krwi do mózgu. U Bernharda bohater umiera na zawał serca przy fortepianie. Tymczasem zgon Goulda nastąpił w szpitalu po odłaczeniu przez lekarzy aparatury podtrzymujacej życie na życzenie jego ojca.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Olena plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,Chcę mieć,
,,Było nas trzech
W każdym z nas inna krew
Ale jeden przyświecał nam cel..."

Postaci dramatu:

Glenn Gould - wirtuoz fortepianu, cudowne dziecko, najlepsze w całym stuleciu, nieznośne na tzw. ,,amerykańską" modłę, przejawiającą się w bezpośrednim i nieskrepowanym wyrażaniu opinii - w tym na temat kolegów po fachu; uczeń, który przerósł mistrza, opętany sztuką fortepianowy radykał, przyjaciel Kanadyjczyk.

Wertheimer - najzdolniejszy w całym Mozarteum, mistrz bosendorfera, człowiek będący czystą Ambicją; od momentu, gdy przyjaciel-geniusz przypadkowo uraczył go koncertem rozpoczął swój destrukcyjny i nieodwracalny proces podążania w stronę samobójczej śmierci zapoczątkowany poprzez zaniechanie grania i zwrócenie się w stronę tzw. humanistyki; ,,wirtuozerię fortepianową wyrzucił na śmietnik", Przegrany w odniesieniu do Goulda, gdyż ,,dawał za wygraną, grał i przegrywał".

Narrator - filozof, muzyk, obserwator, świadom własnej niedoskonałości postanowił zrezygnować z muzycznej kariery - zniszczył instrument, ale nie siebie, udała mu się trudna sztuka zaniechania grania bez wyrzekania się życia. Świadek dramatycznych zmagań Przegranego.

Krótko o przebiegu akcji:

Studiowali razem u Horowitza, wynajęli wspólnie dom w Leopoldskoron, pierwszy z nich okazał się geniuszem, trzeci potrafił się z tym pogodzić, dla drugiego okazało się to zabójcze.

Najważniejsza postać w dramacie:

Ambicja Przegranego - sprawiła, iż ten ostatni wyrzekł się grania jednocześnie nie potrafiąc się go wyrzec, ustąpił ze ścieżki muzycznej kariery paralelnie marząc o podążaniu nią; jego zejście z muzycznego szlaku stało się pochodem nieuleczalnie chorego w stronę śmierci, a zmarnowany talent dał o sobie dobitnie znać, gdy Przegrany nękał opłaconych przez siebie gości podczas finalnych występów na rozstrojonym instrumencie, na swym ostatnim w życiu koncercie przed publiką.

Gdy kurtyna opadła (wnioski):

Przerażająca prawda o artystycznym niespełnieniu, ukazanie martwoty wnętrza wyjałowionego przez nieposkromioną Ambicję bycia ,,tym najlepszym" i niemożności pogodzenia się z własnymi ograniczeniami. Książka o tych, którzy nie wiedzą kiedy trzeba ze sceny zejść.
break
Okładka - Przegrany Baronowa Blixen
Dominique de Saint Pern
Okładka - Przegrany Dorycki krużganek
Leopold Buczkowski
Okładka - Przegrany Tajemnica Szóstego Kontynentu
Czesław Centkiewicz, Alina Centkiewicz
Okładka - Przegrany Wojna peloponeska
Tukidydes
Okładka - Przegrany Kto mi dał skrzydła. Rzecz o Janie Kochanowskim
Janina Porazińska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów