Opis ksiązki
Okładka - Przełęcz. Osada
Kup Teraz

Przełęcz. Osada

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: Solaris
Data wydania: 2005
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 83-89951-30-4
Liczba stron: 360
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
To jedne z najsłynniejszych dylogii SF Kira Bułyczowa. Historia załogi statku kosmicznego, który rozbija się na obcej planecie i traci kontakt z Ziemią. Rozbitkowie powoli zapominają, skąd pochodzą, a nowe pokolenie jest już zżyte z otaczającym światem. Są jednak tacy, którzy interesują się utraconym dziedzictwem... Wspaniałe dwie powieści mistrza rosyjskiej fantastyki, przeznaczone dla czytelnika w każdym wieku, wzruszają, bawią, przenoszą nas w niezwykłą i groźną rzeczywistość obcej planety, na której rozbija się ziemski statek badawczy.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
danutka plusminus Linia koment
Osada
Fantastyczne wyprawy na niezamieszkane planety przynoszą wiele niespodzianek. Nowe rośliny i zwierzęta, w nieznanych formach, pociągają badaczy. Nie zawsze jednak wszystko toczy się zgodnie z planem, czasem zdarza się awaria i pojawia się konieczność podejmowania szybkich decyzji, aby ocalić jak najwięcej ludzi. Taka katastrofa spotkała statek Polus wiozący osadników na nową planetę. Przymusowe lądowanie na przypadkowym globie przeżyli nieliczni, a i oni musieli szybko znaleźć miejsce nadające się do życia. Zakładanie osady, poznawanie form życia na pewno jest fascynujące, ale na pewno nie wtedy, gdy okupuje się je wieloma ludzkimi istnieniami. Zbyt wieloma - zostało ledwie kilku dorosłych zdolnych do wezwania pomocy z odległej Ziemi. Są jednak dzieci, łatwiej przystosowujące się do nowych warunków, ale mniej chętnie uczące się o abstrakcyjnej dla nich Ziemi. W nich jednak tkwi nadzieja na powrót.

,,Osada" to powieść niewyróżniająca się niczym szczególnym w zalewie opowieści fantastycznych o zdobywaniu nowych światów. Ot, jedna z wielu. A jednak coś nas ciągnie do takich zmagań z przyrodą i mocowania się z własnymi siłami. Może to dusza podróżnika, ukryta w każdym człowieku, tylko czasem na wierzchu, czasem bardzo głęboko, każąca nam wyruszać na podbój kosmosu albo przynajmniej sobie o tym podboju poczytać. To opowieść, w której sekundujemy zmaganiom grupki ludzi w ich dążeniu do powrotu na rodzinną planetę, do domu. Opowieść, którą jeden będzie czytał z uśmieszkiem, a inny ze wzruszeniem, oczekując happy endu, pragnąc go, a jednocześnie nie chcąc, żeby skończyło się zbyt sztampowo, zbyt szczęśliwie. No cóż, każdy może sam się przekonać, czy Bułyczow nie przedobrzył.
Patrycjaf plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - fantastyka 2016,Mam,
Książkę dobrze się czyta. Jest to dobra fantastyka, można powiedzieć, że klasyka.
Jedyne co mi przeszkadzało podczas lektury to nie do końca realistyczne zachowania bohaterów, momentami dziwne dialogi oraz postacie kobiece zredukowane do kur domowych albo płaczliwych niewiast (ale być może wynika to z kontekstu autora i jego czasów).
Na duży plus oryginalny świat w którym przyszło żyć bohaterom, pełen specyficznych roślin i zwierząt. Plus za fabułę (i zakończenie) i refleksję do której nienachalnie zmusza lektura książki.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Przełęcz. Osada Krokodylowa skała
Lucius Shepard
Okładka - Przełęcz. Osada Gdy śpiący się budzi
Herbert George Wells
Okładka - Przełęcz. Osada Wideo z Jezusem
Andreas Eschbach
Okładka - Przełęcz. Osada Requiem
Graham Joyce
Okładka - Przełęcz. Osada Ostatni dzień pary
Anna Kańtoch, Krzysztof Piskorski, Daniel Nogal, Małgorzata Wieczorek, Kornel Mikołajczyk, Ida Żmiejewska, Jacek Wróbel, Anna Głuszek, Przemysław Zańko, Marcin Podlewski, Karolina Cisowska, Paulina Kuchta, Maria Dunkel, Grzegorz Piórkowski, Adam Podlewski, Filip Laskowski, Bartosz Szczygielski, Gerard Nibybyłowski, Aleksander Daukszewicz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów