Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologiczne

,Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno – kryminologiczne”, prezentuje współczesną analizę podejścia do przestępstw seksualnych naruszających nietykalność osobistą dziecka. Autorka ukazuje rozmiar krzywd wyrządzonych dziecku  przez jego seksualne wykorzystywanie, popełnianych w środowisku wychowawczym;  rodzinnym i  dziecku środowisku lokalnym. W części teoretycznej pracy zostały omówione; przestępstwa seksualne dokonywane na nieletnich w świetle kodyfikacji prawnej Kodeksu Karnego, aktywność seksualna sprawców czynów lubieżnych, gwałtów i dewiacje społeczne z perspektywy patologii, kryminologii, teorii przemocy w rodzinie, kazirodztwo i pedofilia, strategie  przeciwdziałania wykorzystywaniu seksualnemu w środowisku lokalnym.

Część  empiryczna  zawiera  analizę  jakościową  dokumentów osobistych oraz oficjalnych  dokumentów sądowych i prokuratorskich  sprawców przestępstw seksualnych oraz ich ofiar. Zastosowanie tej metody pozwoliło Autorce na rekonstrukcję pogłębionej diagnozy etiologii przestępstw seksualnych – funkcjonowania sprawców  w okresie popełnianych czynów i  dramatu ofiary przemocy seksualnej. Na uwagę zasługuje  konstrukcja  rozdziałów empirycznych, bowiem  prezentowane indywidualne przypadki zawierają analizę  retrospektywną  działalności przestępczej jednostek  na tle ich biografii i wskazuje, iż wykorzystywane seksualne dzieci  to działalność zaspokajająca  potrzeby badanych sprawców, których nie mogli bądź nie potrafili zaspokoić w sposób społecznie akceptowany. Analiza przebiegu zachowania przestępczego badanych pozwoliła na ukazanie wiedzy o dziecku ofierze przestępstwa, jego  bezradności i traumy trwającej niejednokrotnie  latami, bowiem osobą krzywdzącą był ojciec kazirodca lub znana osoba z sąsiedztwa.  Praca koncentruje się na diagnozie przemocy seksualnej oraz innych form przemocy ukrytych głównie w rodzinie. Należy dodać, iż wartość opracowania stanowią także materiał kryminologiczny dotyczący sprawcy oraz ustalenia z postępowania sądowego w przypadkach wyroków skazujących. Z treścią i  uzasadnieniem wyroków Czytelnik  może się zapoznać, bowiem zostały zamieszczone  w pracy.

Na uwagę zasługują także  treści zawierające diagnozę i możliwości współczesnego leczenia psychiatrycznego pedofilii (zgodnie z nowelizacją Kodeksu Karnego z 8 czerwca 2010) oraz treści  poświęcone  resocjalizacji penitencjarnej.

Informacje dodatkowe o Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologiczne:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2011-10-27
Kategoria: Edukacyjne
ISBN: 978-83-7587-607-9

Kup książkę Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologiczne

Przemoc seksualna wobec dziecka. Studium pedagogiczno-kryminologiczne - opinie o książce

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-02-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Każdy z nas pragnie zapewnić swoim pociechom bezpieczeństwo. Jednak coraz częściej słyszy się o przemocy seksualnej wobec dzieci. Skalę tego zjawiska w Polsce ujawniły organizacje pozarządowe dopiero po 1989 roku. Niestety jest to tematyka nadal bardzo rzadko podejmowana w badaniach naukowych. Pozycja ta to już drugie, nieco zmienione i poszerzone wydanie książki tej autorki, w której porusza temat przemocy seksualnej wobec dziecka. Nie jest to jednak nowe zjawisko. Już w czasach średniowiecznych nakładano karę za stosunki płciowe pomiędzy dorosłymi mężczyznami a dziewczynkami. Także obecnie sprawcy grozi kara pozbawienia wolności.
W części pierwszej - teoretycznej autorka omawia przestępstwa seksualne wobec nieletnich według regulacji prawnej Kodeksu Karnego, zachowania seksualne sprawców czynów nieobyczajnych, gwałcicieli i dewiantów, kazirodców i pedofilów. Opisuje również wykorzystywane techniki prewencji.
Część praktyczna zawiera analizę dokumentacji prywatnej, sądowej i prokuratorskiej dotyczącej sprawców oraz ich ofiar. Autorka przeprowadziła tu szczegółową ocenę przyczyn przestępstw seksualnych, zachowania się sprawców w trakcie czynów karalnych i tragedii ofiar. Z zaprezentowanych przypadków wynika, że głównym motywem przemocy seksualnej wobec dzieci jest to, że złoczyńcy nie zdołali lub nie umieli nasycić swoich potrzeb w inny sposób. Analiza tych przypadków dostarcza również obszernej wiedzy o pokrzywdzonym dziecku, jego bezsilności i wieloletnim urazie.
Wielką zaletą tej publikacji jest również przeprowadzona diagnoza i opis sposobów terapii psychiatrycznej pedofilii oraz informacje o procesie resocjalizacji więziennej. Publikacja unaocznia także ogromne niedociągnięcia w systemie kompetentnej opieki i wsparcia psychoterapeutycznego dla pokrzywdzonych i przestępców.
Język publikacji jest zrozumiały. Pozycja zawiera bardzo wiele cytatów z licznych źródeł. Każdy problem jest bardzo szczegółowo opisany. Autorka omawia zagadnienia w sposób złożony, całościowy, różnokierunkowy. Wyniki badań skłaniają do głębszej refleksji. Może pomogą w przyszłości w sporządzeniu efektywnych metod postępowania wobec sprawców i ofiar. Książka stanowi zachętę do kolejnych badań naukowych, obala stereotypy. Jej treść pozwoli wszystkim na bezstronną opinię na ten temat oraz na rozpoznanie w porę prawdopodobnego niebezpieczeństwa grożącego naszym dzieciom.

Krystyna Marzec-Holka jest kierownikiem Katedry Pedagogiki Społecznej Wydziału Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Laureatka Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu RP za publikację "Dzieciobójstwo - przestępstwo uprzywilejowane czy zbrodnia". Do tej pory opublikowała wiele artykułów naukowych, książek. Redaktor naukowy prac zbiorowych. Od lat bada problemy związane z przemocą, agresją i krzywdzeniem dziecka.