Opis ksiązki
Kup Teraz

Przestrzeń prawdopodobieństwa

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: Almaz
Data wydania: 2013-05-15
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: bd
Liczba stron: 296
Dodał/a książkę:czytam

Ludzkość toczy wojnę z Obcymi – Fallerami – i przegrywa w niej. Nieprzejednani wrogowie ignorują wszelkie próby nawiązania kontaktu i niebiorą jeńców. Jedyną nadzieję stanowi dość niecodzienna grupa osób: pułkownik Lyle Kaufman, emerytowany wojskowy; Marbet Grant, kobieta Wrażliwiec pozostająca w związku z Kaufmanem; Amanda, dziewczynka w burzliwym wieku dojrzewania; oraz Magdalena, jedna z najpotężniejszych kobiet we wszechświecie.

Akcja rozgrywa się na Ziemi, na Marsie i w najdalszych zakątkach Galaktyki – podczas gdy w kolebce ludzkości wszczynają się niepokoje, a w głębi kosmosu trwa wojna, te cztery osoby, uzbrojone co najwyżej w nieudowodnioną teorię, dokonują próby wdarcia się do rodzimego systemu gwiezdnego Fallerów. Ryzyko jest przeogromne, a przyszłość całego wszechświata wisi na włosku…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,

Dziwny jest ten (wszech)Świat


 


Była Gwiazda, był Księżyc, nadszedł wreszcie czas na Przestrzeń. Wszystkie wynurzyły się z Prawdopodobieństwa, czyli cyklu sci-fi, stworzonego przez amerykańską pisarkę Nancy Kress .


W trzecim i zarazem zamykającym cykl tomie, ponownie spotykamy postacie, których losy w kosmicznych przestworzach mogliśmy śledzić w poprzednim tomie. Powieść rozpoczyna się 2 lata po wydarzeniach, które miały miejsce w „Gwieździe…”, czyli 2 lata po opuszczeniu przez Kaufmana i jego towarzyszy Świata i odebraniu Światanom artefaktu umożliwiającemu im dzielenie rzeczywistości.


Tom Capelo, słynny fizyk i ojciec dwóch nastoletnich córek zostaje porwany ze swego domu. Świadkiem uprowadzenia jest 14-letnia Amanda, która postanawia dostać się na Lunę do Marbet Grant i otrzymać pomoc od przyjaciółki ojca. Po drodze na obcą planetę dziewczyna pakuje się w mnóstwo kłopotów, na szczęście na jej drodze pojawiają się osoby chętne nieść jej pomoc z narażeniem własnego bezpieczeństwa a nawet życia.


W tym samym czasie Kaufman i Marbet postanawiają wrócić na Świat, by przekonać się jak w nowej rzeczywistości radzą sobie ich przyjaciele…


W trakcie ich nieobecności na rodzimej planecie rozgrywają się przełomowe dla wojny z Fallerami wydarzenia, które w konsekwencji doprowadzić mogą do ostatecznych rozstrzygnięć. Co takiego się wydarzyło i jaki wpływ na losy bohaterów będzie miał ów fakt, przeczytajcie w „Przestrzeni prawdopodobieństwa”.


                Ostatnia część trylogii Prawdopodobieństwo doskonale oddaje cechy nas-ludzi. Niestety, stwierdzam to ze smutkiem. Kress uwypukla ludzką arogancję, brak szacunku wobec innych, a co za tym idzie i samych siebie. Na przykładzie bohaterów i antybohaterów powieści unaocznia naszą chęć dominacji i zdobywania wszystkiego bez jakiejkolwiek refleksji, bez oglądania się na innych, bez myślenia o możliwych konsekwencjach i cudzej krzywdzie. To gorzkie, ale prawdziwe oblicze, jakie oglądałyby inne cywilizacje, gdyby któregoś dnia okazało się, że nie jesteśmy sami w kosmosie.


Cykl kończy się zaskakująco. Z jednej strony tragicznie, z drugiej szczęśliwie. Bo patrząc na nasz gatunek, tak wewnętrznie skonfliktowany, tak destrukcyjnie i agresywnie nastawiony, można uznać, że koniec powieści jest wręcz błogosławieństwem albo karą.


Nancy Kress zakończyła wszystkie rozpoczęte wcześniej wątki, nad jednymi pochylając się dłużej, innym poświęcając mniej uwagi. Ten prosty zabieg spowodował, że czytelnik pozostaje z tymi samymi pytaniami, wątpliwościami i niewiadomymi, co bohaterowie serii.


                Nancy Kress udowodniła, że science – fiction może być bardzo zróżnicowane i niejednolite.  „Przestrzeń prawdopodobieństwa” wzbogacona jest o wątki miłosne, gdzie pasja miesza się z pożądaniem, miłość z nienawiścią i zazdrością. Znajdziecie tu także elementy humorystyczne, trochę z kryminału i dużo akcji.


Ta książka to prawdziwa przygoda. Szkoda tylko, że tak szybko się kończy. Finał powieści daje dodatkowego kopa do ruszenia głową i podumania nad naszymi przywarami.


Żal, że to koniec tej fantastycznej przygody, poznawania nowych cywilizacji i podboju Wszechświata. Żal też, że to pożegnanie z bohaterami, choćby najbardziej irytującymi.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
oldzix Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
speedi Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów