Przesunąć horyzont

Data wydania: 2006
Kategoria: Inne
ISBN: 83-75-15010-X
Dodał/a książkę:szczepanik
Popularna dziennikarka telewizyjna wchodzi na najwyższą górę Ziemi. Czy poza medialnym szumem wynika z tego coś jeszcze? Czy ekstremalne osiągnięcia innych ludzi mogą cokolwiek wnieść w nasze życie?
A jednak...
Tam gdzie jest się najbardziej samotnym wśród ludzi, tam gdzie cisza huczy głośniej niż lawiny i gdzie najgroźniejsze jest to, co najbardziej upragnione, można znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania.
Dlaczego ktoś po dwukrotnym złamaniu kręgosłupa myśli o zdobyciu Mount Everestu? Po co w ogóle rzucać wyzwanie własnym słabościom? Dlaczego człowiek tak bardzo pragnie spojrzeć śmierci w oczy?
Właśnie, dlaczego...

Wiele osób zna autorkę tej książki z Big Brothera, Dzieciaków z klasą i Misji Martyna, zapewne też z Automaniaka, ale tym razem ma szansę poznać inną Martynę. Osobę, która już wie, że czasem jedyny sposób, by nadać życiu sens, to „przesunąć horyzont”, i że każdy ma swój Everest.
dziewczyna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Dla osób niewtajemniczonych w jakiekolwiek wspinaczki, bardzo ciekawa pozycja. Opisująca Martynę Wojciechowską od tej drugiej, buńczucznej strony. Możemy dzięki tej książce nie tylko poszerzyć swoją wiedzę z konkretnej dziedziny, ale również spróbować zrozumieć drugiego człowieka, wsłuchując się w jego słowa. W jej słowa. Może nie jest napisana językowo na poziomie nobla z literatury, ale niczym to nie przeszkadza. Wartościowa książka o wspaniałej wartościowej kobiecie, która wypowiada do nas wspaniałe słowa o przesunięciu własnego horyzontu. I najważniejsze: która sama tego dokonuje.
poszukujaca plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-02-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,Biografie,
Bardzo wciągająca! Szczerze polecam!
Nuki47 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 książek - 2015,
Można powiedzieć, że to książka o górach, ale tak nie jest. W rzeczywistości jest ona o spełnianiu marzeń, dążeniu do celów, które sobie postawimy w życiu. Martyna udowadnia, że mimo wielu przeciwnościom losu zawsze możemy zrobić coś, do czego będziemy dążyli z całych sił i z całej mocy. Oprócz tego "Przesunąć Horyzont" jest naprawdę lekką lekturą do połknięcia w kilka wieczorów. Można ją połknąć, nie zauważając nawet kiedy. Czytałam ją na konkurs, ale była to dla mnie ogromnie miła lektura, której na pewno nie zapomnę. Przekonała mnie, że w życiu trzeba stawiać sobie cele, po to, żeby zdobyć swój Everest.
anek7 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2015 roku,Mam,
Mount Everest, Czomolungma, Sagarmatha, Góra Gór, Trzeci Biegun, Dach Świata - najwyższy szczyt na Ziemi (8848 m n.p.m.), marzenie i cel życia setek himalaistów, ale również amatorów, którzy mając w sobie wiele samozaparcia (a w kieszeni bardzo zasobny portfel) podejmują trud i ogromne ryzyko przy próbie jego zdobycia...
Polacy zapisali się na stałe w historii wejść na Everest - do 2006 roku zdobyło go 14 naszych rodaków, w tym Wanda Rutkowska, która weszła na niego jako pierwsza Europejka oraz Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki którzy dokonali pierwszego zimowego wejścia na szczyt.
Wiosną 2006 roku ruszyła kolejna polska wyprawa w Himalaje, w skład której weszła Martyna Wojciechowska, która swoje przeżycia i obserwacje z tej wyprawy zawarła w książce "Przesunąć horyzont".

Jak to się stało, że popularna dziennikarka i prezenterka telewizyjna, znana z takich programów jak "Big Brother", "Dzieciaki z klasą", "Automaniak" czy "Misja Martyna" porywa sie na tak ekstremalną wyprawę? Czy to kolejny stopień w karierze zawodowej, poszukiwanie adrenaliny, sposób na promocję własnej osoby? A może kaprys gwiazdy, której uderza do głowy woda sodowa, do tego stopnia, że chce zdobyć coś, co udało się nielicznym? I czy amatorka jeśli chodzi o wspinanie się w wysokich górach da sobie radę w Himalajach? Czy nie będzie tylko ciężarem dla bardziej doświadczonych członków wyprawy?
Na te i jeszcze inne pytania i wątpliwości znajdziecie odpowiedź w "Przesunąć horyzont". Książka powstała na podstawie dziennika Martyny, więc znajdziecie w niej autentyczne emocje, opisy poszczególnych etapów trwającej półtora miesiąca wyprawy, chwile euforii i wątpliwości, które targały autorką, jej zmaganie się z własnymi ograniczeniami i słabością. Bo dopiero w sytuacjach ekstremalnych dowiadujemy się prawdy o sobie. Bycie osobą publiczną nie pomaga w chwilach słabości, kiedy płucom brakuje tlenu, mózg funkcjonuje na zwolnionych obrotach, a postawienie kolejnego kroku stanowi niewyobrażalny wysiłek. Góry uczą człowieka ogromnej pokory, a mieszkanie przez kilka tygodni z inną osobą w niewielkim namiociku odziera z jakiejkolwiek intymności...

Martyna weszła na Everest, sprawdziła się, przesunęła swój horyzont. Prawdą jest, że miała przy tym ogromne szczęście, bowiem wielu wspinaczy nigdy nie wraca z gór (w czasie pobytu polskiej ekipy w Himalajach zginął wspinacz z Czech), inni wracają poturbowani i chorzy, a sporej grupie, pomimo ogromnego wysiłku, nie udaje się zdobyć szczytu. Ale nawet największy fart nie pomógłby, gdyby nie ciężka praca i wiara w końcowy sukces.

Warto przeczytać tę książkę. I może warto pomyśleć o przesunięciu własnego horyzontu?

PS. W książce jest masa przepięknej urody zdjęć :)
wdowa86 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014,Podróżnicze,
Książka o cienkiej granicy życia i śmierci w górach. Na pozór zdobycie Dachu Świata mogłoby się wydać nieskomplikowanym przedsięwzięciem. Jednak jest to bardzo drogie, egoistyczne realizowanie niebezpiecznego marzenia. Od najmniejszego problemu jakim jest "jak zrobić siku do bidonu" po największy "co dalej po osiągnięciu szczytu" towarzyszymy pani Martynie w realizacji planu zdobycia Everestu.
anka5505 plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka bardzo interesująca. Trzyma w napięciu do ostatnich stron, jak i również ciekawość czytelników nie pozwala od niej odejść. Moja ocena dla niej wynosi 6. Osobiście sięgam po książki pani Elizabeth Kostovy, które dopełniają moją bibliotekę. Z czystym sumieniem mogę polecić ją innym.
tszejk Linia koment
Przeczytane:2016-02-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2016,
darr2 Linia koment
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2016 roku,
AMAF12 Linia koment
Kamulka84 Linia koment